Rentgen NewConnect - kwietniowe przeceny
Mijający miesiąc na rynku nieregulowanym był najsłabszym okresem w 2010 roku. Dużo mniejszy wolumen niż w marcu, zawirowania na scenie politycznej i od jakiegoś czasu prognozowana przecena akcji. Tak w skrócie można podsumować kwiecień na rynku NewConnect.
Tym razem kursy notowań w Alternatywnym Systemie Obrotu zmieniły swój kierunek. Po marcowym spowolnieniu i konsolidacji, w kwietniu nastąpiły regularne spadki. Wysoki wolumen w marcu mógł co prawda wskazywać, że ruchy cenowe będą zmierzać ku nowemu maksimum, jednak po stosunkowo dobrym początku kwietnia, nastąpił systematyczny spadek który trwał praktycznie do 28 kwietnia.
NCIndex rozpoczął kwietniową batalię między popytem a podażą na poziomie 61,13 pkt. W okresie poświątecznym nastąpiła stagnacja i indeks nieznacznie wybił na północ. W następnym tygodniu byliśmy jednak świadkami tragedii pod Smoleńskiem oraz wybuchu wulkanu na Islandii, który sparaliżował na kilka dni większość europejskich linii lotniczych. Nawarstwienie się tych negatywnych zdarzeń odbiło się również na rynku NC. Największy wolumen w miesiącu wystąpił dnia 12 kwietnia, a więc w poniedziałek, tuż po rozbiciu się samolotu prezydenckiego. Biorąc pod uwagę nasiloną wyprzedaż na rynku, wspomniane wydarzenia odbiły się więc również na kolejnych dniach, a nawet tygodniach. W przeciągu 12 dni sesyjnych NCIndex obsunął się bowiem o prawie 5 pkt. (-4,33%). W ostatnich dwóch dniach kwietnia byki przebudziły się jednak i pociągnęły indeks nieco do góry poprawiając jego miesięczne statystyki. Nie musi to być jednak początek marszu w kierunku nowych maksimów.
Po bardzo wysokim wolumenie w marcu, wartość tego wskaźnika w kwietniu nie była już tak wysoka. Co więcej można stwierdzić, że wróciła do normalności i jego wartość w przybliżeniu zrównała się wartościami z wcześniejszych miesięcy. Mniejszy wolumen związany mógł być z zapisami na akcje PZU. Polacy wykazali bowiem dużą chęć zakupu walorów tego przedsiębiorstwa. Możliwe również, że inni inwestorzy gromadzą swoje środki pieniężne, żeby zapisać się w maju na akcje innej polskiej spółki - Tauronu.
Niesprzyjająca atmosfera, związana z tragedią pod Smoleńskiem, towarzyszyła nam do końca kwietnia. Mimo to nie popsuło to planów dotyczących debiutów w poprzednim miesiącu. Na rynku NewConnect zadebiutowało bowiem pięć spółek: ASTRO S.A., HMSG S.A., BIO INVESTIONS S.A., LAUREN PESO POLSKA S.A. i SMT SOFTWARE S.A.
Pomimo słabych wyników głównego indeksu NC, znalazły się spółki, które w tym trudnym okresie osiągnęły wysokie stopy zwrotu. Na pochwały zasługuje GRUPA ADV, która osiągnęła miesięczną stopę zwrotu wynoszącą ponad 61%. Kolejną spółką godną uwagi w mijającym miesiącu był MILKPOL S.A., który zanotował miesięczną stopę zwrotu na poziomie 52%. W kwietniu z dobrej strony pokazały się też takie spółki jak CALL2ACTION S.A. (49%) oraz WADEX S.A. (31%). Oczywiście nie zabrakło też spółek, które zawiodły w miesiąc tracąc bardzo dużo na wartości. Bardzo dużo stracił bowiem wspominany debiutant - spółka HMSG S.A., którego akcje obniżyły swój kurs z 0,19 do 0,07 zł (-63,16%). Nie najlepiej poradziły sobie również INTERNITY S.A. (-32%) oraz OPONIX.PL S.A. (-27%).
Podsumowując rynek NewConnect w kwietniu z pewnością należy wskazać na pierwszą od dłuższego czasu korektę. Słyszało się bowiem opinię, że rynek ten radzi sobie nadzwyczaj dobrze i od pół roku nie notował poważnych spadków. Taki moment musiał jednak w końcu nadejść i NCIndex zanotował przecenę o 3,6%. Nie jest to jednak korekta, która mogłaby poważnie wstrząsnąć rynkiem. Kwiecień obfitował bowiem w negatywne informacje zarówno polityczne (z Polski), jak i finansowe (zwłaszcza z USA i Grecji). Teraz należy obserwować, w którą stronę pójdzie rynek. Czy odbije, czy też zmieni swój długoterminowy trend?
Paweł Sobczak
redaktor portalu IPO.pl