Ropa czeka na podaż z OPEC+

Ropa w USA zyskuje przed posiedzeniem producentów z OPEC+ w sprawie polityki podażowej. Na rynkach oczekuje się, że sojusz dostawców ropy zgodzi się na wzrost produkcji w lutym o 400 tys. baryłek dziennie - informują maklerzy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 76,38 USD, wyżej o 0,39 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 79,34 USD za baryłkę, wyżej o 0,46 proc.

We wtorek odbędzie się spotkanie sojuszu producentów ropy z OPEC+, na którym nastąpi ocena polityki produkcyjnej tej grupy w 2022 r.

Producenci ropy ustalą na swoim posiedzeniu limity dostaw na luty.

Reklama

W ub. roku OPEC+ zwiększał co miesiąc dostawy ropy o 400 tys. baryłek dziennie i podobnie może być w 2022 r. pomimo pewnych obaw państw sojuszu związanych z popytem na paliwa po nasileniu się pandemii Covid-19 w niektórych krajach na świecie, w tym w Chinach, które są największym globalnym importerem ropy.

Kartel kluczowy dla ceny ropy

"Wydaje się, że niewiele powstrzymuje kraje OPEC+ przed wprowadzeniem kolejnej podwyżki dostaw ropy - w lutym o 400 tys. baryłek dziennie, zwłaszcza że ceny surowca odbiły się na globalnych rynkach po załamaniu wywołanym informacjami o nowym szczepie koronawirusa - Omikronie" - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

"Dzisiaj przed spotkaniem OPEC+ na rynkach paliw można spodziewać się większej zmienności" - dodaje.

Nowy sekretarz OPEC

OPEC wybrał tymczasem w poniedziałek nowego sekretarza generalnego kartelu, który zastąpi Mohammada Barkindo. Został nim Haitham al-Ghais z Kuwejtu, z 30-letnim doświadczeniem z przemyśle naftowym.  Al-Ghais był jedynym kandydatem na to stanowisko i został wybrany przez aklamację, a nie w czasie głosowania członków OPEC.

W firmie naftowej Kuwait Petroleum Corp. Al-Ghais zajmował szereg stanowisk, ostatnio był zastępcą dyrektora ds. marketingu międzynarodowego. "Al-Ghais zna OPEC od podszewki" mówi Johannes Benigni, prezes firmy konsultingowej JBC Energy Group. "Zna tajniki rynku. Jest bardzo bystrym analitykiem" - dodaje.

Nowy sekretarz generalny OPRC obejmie swoją funkcję z początkiem sierpnia. Barkindo zajmował to stanowisko przez dwie 3-letnie kadencje. Odegrał kluczową rolę w utworzeniu sojuszu OPEC+ pod koniec 2016 r.

ROPA CRUDE

69,67 -0,43 -0,61% akt.: 26.12.2024, 22:52
  • Max 70,75
  • Min 69,33
  • Stopa zwrotu - 1T 0,52%
  • Stopa zwrotu - 1M -1,43%
  • Stopa zwrotu - 3M -1,93%
  • Stopa zwrotu - 6M -14,18%
  • Stopa zwrotu - 1R -4,56%
  • Stopa zwrotu - 2R -11,58%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje wraz z innymi metalami przemysłowymi w reakcji na obawy, że rozprzestrzenianie się wariantu koronawirusa - Omikronu, może negatywnie wpłynąć na perspektywy popytu. Na dodatek rośnie kurs USD, a to zniechęca inwestorów do lokowania funduszy w surowce wyceniane w tej walucie. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 1,3 proc. - po 9.598,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex miedź traci 0,83 proc. i jest po 4,3850 USD za funt. Inwestorzy śledzą doniesienia z Chin, które zmagają się z największą falą Covid-19 od kryzysu w Wuhanie.

W 13-milionowym mieście Xian wprowadzono surowy lockdown. Z kolei Zhenghou stało się drugim dużym miastem, w chińskiej prowincji Henan, gdzie w tym tygodniu nałożono częściową blokadę.

W W.Brytanii premier Boris Johnson ostrzegł, że pandemia Covid-19 jest daleka od zakończenia, a władze Niemiec zaczęły rozważać wprowadzenie nowych ograniczeń w miarę wzrostu liczby notowanych zakażeń koronawirusem.

"Szczególnie koncentrujemy teraz uwagę na perspektywach popytu na metale, bo podaż może nadal rosnąć" - wskazuje Wang Yue, analityk Shanghai East Asia Futures Co.

Analitycy Fitch Solutions szacują, że cena miedzi w 2022 r. wyniesie średnio 9.200 USD za tonę. Dodają, że zakłócenia w dostawach miedzi z kopalń osłabną, a to wpłynie na wzrost globalnych zapasów metalu. Na zakończenie poprzedniej sesji - 31 grudnia - miedź na LME w Londynie zyskała 29 USD i kosztowała 9.720,00 USD za tonę.

MIEDŹ

8 961,00 +18,00 0,20% akt.: 24.12.2024, 19:55
  • Max 8 997,00
  • Min 8 928,50
  • Stopa zwrotu - 1T -0,52%
  • Stopa zwrotu - 1M -0,27%
  • Stopa zwrotu - 3M -8,83%
  • Stopa zwrotu - 6M -7,15%
  • Stopa zwrotu - 1R 4,49%
  • Stopa zwrotu - 2R 6,93%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »