Reklama

RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Wszyscy z 18 ankietowanych przez PAP ekonomistów byli zdania, że stopy procentowe NBP w marcu zostaną pozostawione bez zmian.

Reklama

Zdaniem większości ekonomistów, w I połowie tego roku poziom stóp procentowych NBP nie ulegnie zmianie.

Ekonomiści są podzieleni w kwestii poziomu stóp procentowych na koniec roku, jednak najwięcej odpowiedzi wskazuje, że główna stopa procentowa NBP wyniesie w grudniu 4,0 proc.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić nadal 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., depozytowa 2,00 proc., redyskonta weksli 3,75 proc., zaś dyskonta weksli 4,00 proc.

Uzasadnienie RPP do najnowszej decyzji:

RPP utrzymała nieformalne nastawienie neutralne w polityce pieniężnej, jednak sugeruje, że istnieją czynniki, które mogą je zmienić - wynika z komunikatu RPP.

- Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone. Jednak zdaniem Rady istotnym czynnikiem niepewności mogącym wpłynąć na tę ocenę są efekty dotychczasowego prowadzenia, a także przewidywanych zmian ekspansywnej polityki makroekonomicznej za granicą - napisano w komunikacie po środowym posiedzeniu RPP.

- Ważnym uwarunkowaniem polityki pieniężnej jest sytuacja finansów publicznych. Podjęcie działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych i zahamowanie narastania długu publicznego będzie sprzyjać stabilności makroekonomicznej oraz umożliwi spełnienie kryteriów niezbędnych dla przyjęcia euro - dodano.

Tempo wzrostu na początku roku słabnie

RPP ocenia, że początek roku przyniósł przyhamowanie tempa wzrostu.

- Dane GUS o PKB potwierdziły wcześniejsze oceny, że w IV kw. 2009 r. miało miejsce ożywienie aktywności gospodarczej. Informacje miesięczne dotyczące sytuacji polskiej gospodarki na początku 2010 r. wskazują na kontynuację poprawy koniunktury w części sektorów, w tym przede wszystkim w przetwórstwie przemysłowym. Jednocześnie jednak ostatnie dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej mogą sygnalizować nieco niższy niż wcześniej oczekiwano poziom aktywności gospodarczej w Polsce w I kw. 2010 r. Nie można jednak wykluczyć, że jest to zjawisko przejściowe, związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi - napisano.

- Nieznaczna skala spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw może sygnalizować stopniowe wyhamowanie niekorzystnych tendencji na rynku pracy, mimo dalszego wzrostu stopy bezrobocia, do którego przyczynia się wzrost aktywności zawodowej. Utrzymuje się niska dynamika kredytów dla sektora niefinansowego. Jednocześnie w 2009 r. poprawiły się wyniki finansowe przedsiębiorstw, co może ograniczać popyt przedsiębiorstw na kredyty bankowe - dodano.

CPI będzie spadać

RPP ocenia, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie spadać ze względu na czynniki bazy.

- Według dostępnych prognoz, w najbliższych miesiącach roczny wskaźnik inflacji będzie obniżany przez ujemne efekty bazy związane z silnym wzrostem cen wyrobów akcyzowych i cen żywności w 2009 r. W kierunku obniżenia inflacji będą oddziaływać także: niska obecnie presja popytowa, dotychczasowa wyraźna aprecjacja złotego oraz obserwowane umiarkowane tempo wzrostu kosztów pracy. Spadek inflacji w 2010 r. może być natomiast hamowany przez wzrost cen surowców na rynkach światowych, a także cen administrowanych, w tym cen gazu oraz opłat zależnych od decyzji jednostek samorządu terytorialnego - napisano.

- - - - -

Problem zmienionej uchwały

Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu zmieniła uchwałę z 2006 roku w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu PLN do walut obcych w NBP - poinformowało PAP w środę źródło w banku centralnym.

- Teraz zysk NBP, a następnie wynik finansowy będą wyliczane jeszcze raz. Na posiedzeniu Rada nie dyskutowała na temat żadnych kwot, jakie mogą zostać wypłacone do budżetu - dodało źródło.

W ubiegłym tygodniu PAP dowiedział się nieoficjalnie, że zysk Narodowego Banku Polskiego przed utworzeniem rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych jest nieznacznie wyższy niż 8 mld zł.

W 2004 roku wynik finansowy NBP wyniósł 4.387.374,64 tys. zł' w 2005 - 1.218.975,9 tys. zł, w 2006 - 2.608.696,5 tys. zł, w 2007 NBP odnotował stratę w wysokości 12.427.261,7 tys. zł, a w 2008 roku wynik wyniósł 0.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział dziennikarzom na początku stycznia, że zysk NBP za 2009 rok będzie niższy niż 4,4 mld zł. Z kolei członek RPP Anna Zielińska-Głębocka w ubiegły poniedziałek mówiła, że można się spodziewać zysku w granicach 4-8 mld zł.

Podjęta we wtorek uchwała RPP o zmianie uchwały nr 9/2006 regulującej sposób tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe jest obarczona poważnymi wadami prawnymi - ocenił prezes NBP Sławomir Skrzypek.

- Uchwała RPP w sprawie zmiany ustawy nr 9/2006 (w sprawie tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe) obciążona jest poważnymi wadami prawnymi. RPP, podejmując uchwałę o zmianie uchwały nr 9/2006, naruszyła m.in. zasady Rady Europejskiej o prowadzeniu rachunkowości. Uchwała powinna zostać przekazana EBC do konsultacji - powiedział Skrzypek w środę podczas konferencji prasowej.

- Po drugie, uchwała nie respektuje zasady, że prawo nie działa wstecz - dodał. Skrzypek zaznaczył, że wypowiada się jako prezes zarządu NBP i referuje stanowisko zarządu NBP.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »