Reklama

Ruszają zapisy na akcje Alior Banku

Oferta publiczna Alior Banku obejmuje do 51 mln akcji, w tym do 26 mln istniejących papierów i od 5 do 25 mln akcji serii C nowej emisji - podał bank w prospekcie. Zapisy dla instytucji potrwają od 5 do 7 grudnia, a dla inwestorów indywidualnych od 22 listopada do 3 grudnia.

Oferta publiczna banku obejmuje do 51 mln akcji, w tym do 26 mln istniejących papierów i od 5 do 25 mln akcji serii C nowej emisji.

Reklama

Papiery będą oferowane w czterech transzach - preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, transzy inwestorów indywidualnych, transzy osób uprawnionych (pracownicy banku) oraz transzy inwestorów instytucjonalnych.

Maksymalny zapis w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych wyniesie 148 akcji. Cena maksymalna akcji Alior Banku w transzy inwestorów indywidualnych ustalona na 71 zł, w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych na 67,50 zł. Cena maksymalna w transzy osób uprawnionych wyniesie natomiast 56,8 zł.

"Inwestorzy w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych i w transzy inwestorów indywidualnych będą składać zapisy wyłącznie na akcje sprzedawane. Inwestorzy w transzy osób uprawnionych będą składać zapisy wyłącznie na nowe akcje. Inwestorzy w transzy inwestorów instytucjonalnych będą składać zapisy zarówno na nowe akcje, jak i na akcje sprzedawane" - napisano w prospekcie.

Zapisy

Zapisy w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, transzy inwestorów indywidualnych i w transzy osób uprawnionych będą przyjmowane od 22 listopada do 3 grudnia 2012 r. Z kolei w transzy inwestorów instytucjonalnych będą przyjmowane od 5 do 7 grudnia 2012 r.

Budowa księgi popytu potrwa od 21 listopada do 4 grudnia 2012 r. W ramach procesu będzie analizowany poziom zainteresowania ofertą i akcjami oferowanymi ze strony potencjalnych inwestorów instytucjonalnych.

W aneksie do prospektu napisano, że EBOR kupi akcje oferowane w ofercie za nie więcej niż 320 mln zł. Chce mieć od 5 do 10 proc. akcji banku. EBOR zobowiązał się, że nie będzie sprzedawał kupionych akcji w ciągu 180 dni od ich nabycia.

_ _ _ _ _ _

Średnioterminowy plan strategiczny Alior Banku

zakłada co najmniej podwojenie udziału w sektorze bankowym głównie poprzez uzyskanie dodatkowego udziału w rynku we wszystkich segmentach detalicznych i w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Celem banku jest uzyskanie wskaźnika kosztów do dochodów poniżej 42 proc. - poinformował bank w prospekcie emisyjnym.

Obecnie udział Alior Banku w polskim sektorze bankowym wynosi 2,1 proc. dla depozytów oraz 1,7 proc. dla kredytów .

Zarząd banku spodziewa się, że około dwóch trzecich wartości przyszłych przychodów zostanie uzyskanych z tytułu pogłębienia relacji banku z istniejącymi klientami (cross-selling i up-selling) oraz pozyskania nowych klientów do istniejącej sieci dystrybucji banku. Bank oczekuje, że Alior Sync przyciągnie do 2016 r. 800.000 nowych klientów.

Alior Bank nie planuje wypłacać dywidendy z zysków za 2012 i 2013 rok. Później rozważy jednak zmianę polityki - poinformował bank w prospekcie.

"Bank nie zamierza wypłacać dywidendy na rzecz swoich akcjonariuszy z zysków za lata obrotowe 2012-2013 i zamierza wykorzystać wynik finansowy z tych okresów, jeżeli taki zostanie wypracowany, na finansowanie rozwoju swojej działalności. Po powyższym okresie zarząd rozważy zmianę polityki w zakresie wypłaty dywidendy i może zarekomendować wypłatę dywidendy do rozpatrzenia przez akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu" - napisano w prospekcie.

"Zarząd, przedstawiając taką rekomendację, weźmie pod uwagę wiele czynników, a w szczególności perspektywy banku, przyszłe zyski, wymogi kapitałowe, pozycję finansową, poziom wskaźnika wypłacalności oraz plany rozwoju, a także przepisy i regulacje prawne oraz stosowne rekomendacje KNF" - podała spółka.

Cel

- Alior Bank oczekuje, że z oferty publicznej nowych akcji pozyska netto 700 mln zł. Około 50 proc. środków z emisji przeznaczyć na finansowanie kredytów udzielanych gospodarstwom domowym, a około 43-45 proc. na wzrost wolumenu finansowania udzielanego MŚP - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.

"Dzięki przeprowadzeniu Oferty Bank będzie miał możliwość pozyskania kapitału podstawowego wystarczającego, w opinii banku, do kontynuowania rozwoju organicznego Banku, ze szczególnym uwzględnieniem co najmniej dwukrotnego zwiększenia do końca 2016 roku udziału Banku w rynku w segmentach kredytów i pożyczek dla klientów indywidualnych oraz kredytów na rzecz polskich małych i średnich przedsiębiorstw" - napisano w prospekcie.

Bank podał, że podwojenie udziału rynkowego wymaga, aby ok. 50 proc. środków pozyskanych z emisji nowych akcji przeznaczyć na finansowanie kredytów udzielanych bezpośrednio gospodarstwom domowym, m.in. w formie pożyczek gotówkowych oraz consumer finance.

Około 43-45 proc. pozyskanych środków bank chce przeznaczyć na wzrost wolumenu finansowania udzielanego polskim małym i średnim przedsiębiorstwom.

Pozostałe ok. 5-7 proc. wpływów z emisji bank planuje przeznaczyć na wsparcie planu inwestycyjnego mającego na celu wzmocnienie nowych kanałów dystrybucji (minioddziałów "Alior Bank Express", consumer finance, platforma internetowa) w latach 2013-2014/

- - - - -

Harmonogram oferty publicznej Alior Banku

Harmonogram oferty publicznej Alior Banku:

- nie później niż 19 listopada - ustalenie ceny maksymalnej, ceny maksymalnej w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, ceny maksymalnej w transzy osób uprawnionych oraz maksymalnego zapisu w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych;

- nie później niż 19 listopada - podpisanie umowy gwarantowania oferty;

- 19 listopada - złożenie wniosku o zatwierdzenie aneksu do prospektu zawierającego cenę maksymalną, cenę maksymalną w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, cenę maksymalną w transzy osób uprawnionych oraz maksymalny zapis w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych;

- 21 listopada - publikacja prospektu i aneksu zawierającego cenę maksymalną, cenę maksymalną w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, cenę maksymalną w transzy osób uprawnionych oraz maksymalny zapis w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych (o ile KNF zatwierdzi ten aneks w dniu 20 listopada);

- 21 listopada - rozpoczęcie procesu budowania księgi popytu;

- od 22 listopada do 3 grudnia - okres przyjmowania zapisów w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, transzy inwestorów indywidualnych i w transzy osób uprawnionych;

- 4 grudnia - zakończenie procesu budowania księgi popytu;

- 4 grudnia - ustalenie ostatecznej liczby akcji oferowanych, które będą oferowane w ofercie i w poszczególnych transzach;

- 4 grudnia - ustalenie ceny ostatecznej akcji oferowanych;

- 4 grudnia - podpisanie aneksu cenowego do umowy gwarantowania oferty;

- nie później niż 5 grudnia (w godzinach porannych) - wstępna alokacja akcji oferowanych inwestorom w transzy inwestorów instytucjonalnych;

- od 5 do 7 grudnia - okres przyjmowania zapisów w transzy inwestorów instytucjonalnych;

- 7 grudnia - składanie zleceń sprzedaży akcji oferowanych inwestorom w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych i w transzy inwestorów indywidualnych za pośrednictwem systemu GPW i zapisanie akcji oferowanych na ich rachunkach papierów wartościowych;

- 7 grudnia - przydział akcji oferowanych w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych oraz w transzy inwestorów indywidualnych;

- 10 grudnia - składanie zapisów na akcje oferowane przez gwarantów (w razie potrzeby);

- 10 grudnia - przydział akcji oferowanych w transzy osób uprawnionych oraz w transzy inwestorów instytucjonalnych;

- nie później niż 12 grudnia - zapisanie akcji oferowanych oraz praw do akcji na rachunkach papierów wartościowych inwestorów w transzy inwestorów instytucjonalnych;

- nie później niż 12 grudnia - zapisanie praw do akcji na rachunkach papierów wartościowych inwestorów w transzy osób uprawnionych;

- nie później niż 14 grudnia - pierwszy dzień notowań akcji i praw do akcji na GPW.

Dowiedz się więcej na temat: 3 grudnia | IPO | zapisy na akcje | rynek pierwotny | bańki | Alior Bank | Akcji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »