Rynek instrumentów pochodnych w roku 2005

2005 to kolejny rok intensywnego rozwoju rynku instrumentów pochodnych na GPW. Całkowity wolumen obrotu wszystkimi instrumentami pochodnymi w minionym roku wyniósł 5.651.529 sztuk i był największy w dotychczasowej historii giełdy.

W 2005 roku GPW wprowadziła do obrotu 2 zupełnie nowe instrumenty pochodne - kontrakty terminowe na obligacje skarbowe i opcje na akcje - oraz kontrakty terminowe na akcje PKO BP, które uzupełniły wachlarz oferowanych kontraktów na akcje pojedynczych spółek.

14 lutego 2005 zadebiutowały kontrakty terminowe na obligacje skarbowe - pierwsze na GPW instrumenty pochodne oparte o stopy procentowe. 11 lipca 2005 do obrotu wprowadzone zostały kontrakty terminowe na akcje PKO BP S.A. Kontrakty na akcje PKO BP są 11 kontraktem terminowym na akcje wprowadzanym do obrotu na warszawskiej giełdzie. 17 października 2005 wprowadzono do obrotu opcje na akcje 5 spółek (Telekomunikacja Polska S.A., PROKOM Software S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A., Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A., KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.).

Reklama

Z obrotu giełdowego zostały wycofane wszystkie serie warrantów opcyjnych. 19 sierpnia 2005 był ostatnim dniem notowania warrantów na akcje emitowanych przez BRE Bank SA. 16 grudnia 2005 r. po raz ostatni notowane były warranty na akcje oraz kontrakty terminowe na WIG20 emitowane przez Beskidzki Dom Maklerski SA.

Na koniec 2005 roku w obrocie znajdowały się 24 instrumenty pochodne (łącznie 177 serii instrumentów), w tym: 17 kontraktów terminowych (na 3 indeksy giełdowe, akcje 11 spółek, kursy dwóch walut oraz obligacje skarbowe); 6 opcji giełdowych (na indeks WIG20 oraz akcje 5 spółek); jednostki indeksowe na indeks WIG20.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | obligacje | instrumenty | obligacje skarbowe | GPW | WIG20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »