Rynki surowcowe: ​Korekta cen może się wkrótce zakończyć

Zdaniem głównych strategów Saxo Banku, korekta niektórych surowców która rozpoczęła się już w marcu, wykazuje oznaki odwracania. W związku z faktem, iż ogólne korekty pozycji już się zakończyły, inwestorzy ponownie skupiają się na podaży, która w wielu przypadkach pozostaje ograniczona, zapewniając tym samym dalsze wsparcie, w szczególności widać to w sektorze energii i kluczowych produktów rolnych uważa Ole Hansen, szef strategii rynku surowców, Saxo Banku.

Banki centralne walczą w inflacją

Poza prognozowanym spowolnieniem gospodarczym w Chinach w związku z polityką "zero Covid" i kryzysem na rynku mieszkaniowym, który zadał cios metalom przemysłowym, najważniejszym czynnikiem był sposób, w jaki banki centralne na całym świecie dokładały starań w celu ograniczenia galopującej inflacji, wymuszając spadek aktywności gospodarczej poprzez agresywne zacieśnianie warunków monetarnych. Proces ten jest w toku, jednak ostatnie solidne dane ekonomiczne, osłabienie dolara i oznaki, że inflacja mogła osiągnąć już wartość szczytową, zapewniły wsparcie rynkom po wielotygodniowych, a w niektórych przypadkach - wielomiesięcznych mocnych spadkach cen, które wiązały się z agresywną likwidacją długich pozycji przez traderów, jak również z falą sprzedaży zainicjowaną przez fundusze makroekonomiczne szukające zabezpieczenia przed spowolnieniem gospodarczym.  

Reklama

W związku z faktem, iż ogólne korekty pozycji już się zakończyły, inwestorzy ponownie skupiają się na podaży, która w wielu przypadkach pozostaje ograniczona, zapewniając tym samym dalsze wsparcie, ale także powodując problemy dla sprzedających, którzy szukają jeszcze niższych cen w oczekiwaniu na recesję i spadek popytu.

 Deport pozostaje na wysokim poziomie pomimo obaw o wzrost gospodarczy

Zmiany cen natychmiastowych (spot) surowców, obserwowane w oparciu o kontrakty terminowe o najbliższym terminie wygaśnięcia, rzadko dają nam pełny obraz fundamentów, ponieważ akcję cenową często determinują inwestorzy spekulacyjni kierujących się cenami technicznymi i fundusze skupiające się na wydarzeniach makroekonomicznych, w przeciwieństwie do indywidualnej sytuacji fundamentalnej. W rezultacie nastąpił okres agresywnej sprzedaży, po części w związku z redukcją pozycji byków, ale także w związku ze zwiększoną sprzedażą ze strony funduszy szukających zabezpieczenia przed spowolnieniem gospodarczym.

Spowolnienie gospodarcze lub - w najgorszym przypadku - recesja

W zwykłych warunkach spowodowałoby nadwyżkę surowców, ponieważ popyt słabnie, a produkcja z opóźnieniem reaguje na spadek popytu. Jednak w ciągu ostatnich trzech miesięcy sprzedaży koszt surowców z dostawą natychmiastową wykazywał zdrową premię w stosunku do cen surowców z dostawą w późniejszym terminie. Na wykresie poniżej przedstawiono procentowy spread pomiędzy ceną kontraktu terminowego o najbliższym terminie wygaśnięcia a ceną dwunastomiesięcznego kontraktu forward i mimo iż podaż lekko wzrosła, w przypadku większości surowców jest ona nadal niewielka, w szczególności w sektorze energii i produktów rolnych. To sygnał, że przecena na rynku w większym stopniu opierała się na oczekiwaniach niż na rzeczywistości, co może wskazywać na możliwość silnego ożywienia po ustabilizowaniu się prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego.

Ropa naftowa i słabszy dolar 

 

Trend spadkowy w odniesieniu do cen ropy WTI i Brent przez ostatnich kilka miesięcy wykazywał oznaki odwracania w związku z faktem, iż rynek koryguje prognozę dla popytu w obliczu dalszych obaw o podaż i o to, kto będzie w stanie zaspokoić popyt w przyszłości. Do odbicia od poziomu poniżej 95 USD w przypadku ropy Brent i 90 USD w przypadku ropy WTI w tym tygodniu przyczyniły się oznaki złagodzenia inflacji w Stanach Zjednoczonych, obniżające potencjalną szczytową wartość stóp funduszy Fed, a tym samym poprawiające prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. Ważnymi czynnikami były również słabszy dolar i coraz większy popyt, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, gdzie ceny benzyny na stacjach spadły poniżej 4 USD za galon po raz pierwszy od marca.

Ponadto Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podwyższyła swoje szacunki dotyczące globalnej konsumpcji o 380 kb/d argumentując, że dynamicznie rosnące ceny gazu przy wysokim popycie na energię elektryczną skłaniają przedsiębiorstwa usług komunalnych do przestawiania się z drogiego gazu na produkty paliwowe. Równocześnie OPEC może mieć trudności ze zwiększeniem produkcji w nadchodzących miesiącach ze względu na ograniczone rezerwy produkcyjne. Choć w ostatnich miesiącach pojawiały się nisze słabszego popytu, nie spodziewamy się, aby miały one istotny wpływ na naszą zasadniczo wzrostową prognozę. Niepewność po stronie podaży pozostaje zbyt duża, by ją ignorować, w szczególności biorąc pod uwagę zbliżający się termin uwolnienia ropy z amerykańskich rezerw strategicznych oraz nałożenia unijnego embarga na rosyjską ropę. Mając to na uwadze, podtrzymujemy naszą prognozę na III kwartał (95-115 USD).

 

ROPA CRUDE

77,40 -0,45 -0,58% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Max 78,56
  • Min 77,14
  • Stopa zwrotu - 1T 1,06%
  • Stopa zwrotu - 1M 10,89%
  • Stopa zwrotu - 3M 9,38%
  • Stopa zwrotu - 6M -5,18%
  • Stopa zwrotu - 1R 6,42%
  • Stopa zwrotu - 2R -4,81%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Złoto (XAU/USD) i kluczowy Fed

 Po niedawnym oblężeniu złoto odnotowało wzrost przez czwarty tydzień z rzędu, wspierane przez słabszego dolara po tym, jak niższe niż przewidywano odczyty CPI i PPI w Stanach Zjednoczonych przyczyniły się do obniżenia oczekiwań dotyczących potencjalnego pułapu podwyżek stóp przez Fed. Jednak rosnący apetyt na ryzyko, widoczny w postaci dynamicznie rosnących cen akcji i rentowności obligacji w ujęciu tygodniowym, jak dotąd nie umożliwił zdecydowanego ataku na poziom kluczowego oporu powyżej 1 800 USD/oz, a niedawna redukcja pozycji funduszy giełdowych i niska całkowita liczba otwartych kontraktów terminowych na COMEX wskazuje, że rynek szuka nowego, decydującego impulsu. Naszym zdaniem ten nowy optymizm rynku dotyczący stopnia skutecznego opanowania inflacji jest nadal nadmiernie optymistyczny, a w kontekście licznych obaw o sytuację geopolityczną nie widzimy powodu, by odchodzić od naszej od dawna utrzymywanej konstruktywnej opinii na temat złota jako zabezpieczenia i narzędzia dywersyfikacji.

Złoto znalazło wsparcie na linii pięćdziesięciodniowej średniej ruchomej (1 783 USD); aby uniknąć kolejnej rundy likwidacji długich pozycji w perspektywie krótkoterminowej, musi utrzymać się na poziomie 1 760 USD. Mimo iż pewien opór plasuje się nieco powyżej 1 800 USD, złoto potrzebuje zdecydowanego wybicia powyżej 1 829 USD, aby uzyskać impet niezbędny do przyciągnięcia do kontraktów terminowych nowych nabywców w postaci funduszy giełdowych i zarządzających środkami pieniężnych.

ZŁOTO

2 740,05 -10,85 -0,39% akt.: 17.01.2025, 22:59
  • Max 2 758,91
  • Min 2 729,34
  • Stopa zwrotu - 1T 0,83%
  • Stopa zwrotu - 1M 2,87%
  • Stopa zwrotu - 3M 1,17%
  • Stopa zwrotu - 6M 11,26%
  • Stopa zwrotu - 1R 36,39%
  • Stopa zwrotu - 2R 43,39%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Metale przemysłowe (miedź)

Od czasu lipcowego spadku do najniższego poziomu od 20 miesięcy miedź odbiła się o około 18 proc., wspierając tym samym ogólne ożywienie w całym sektorze metali przemysłowych, który najsilniej odczuł ostatnią korektę. Dodatkowe wsparcie zapewniło osłabienie dolara, dane potwierdzające siłę amerykańskiej gospodarki, coraz mniejsze obawy o prognozowany popyt w Chinach, a także, co nie mniej ważne, zakłócenia produkcji w Azji, Europie i Ameryce Południowej, potencjalnie ograniczające podaż w czasie, gdy monitorowane przez giełdy zapasy pozostają na poziomie najniższym od dekady. Zmusiło to inwestorów spekulacyjnych do redukcji niedawno utworzonych krótkich pozycji.

Istnieje potencjał poprawy prognozy dla popytu w Chinach, a koncern BHP poinformował o złożeniu oferty przejęcia spółki OZ Minerals i jej aktywów dotyczących przede wszystkim niklu i miedzi - to najnowsze z serii globalnych przejęć mających na celu zabezpieczenie dostaw metali niezbędnych do transformacji energetycznej. Ze względu na wysoką przewodność elektryczną miedź wykorzystywana jest w każdym używanym przez nas urządzeniu elektronicznym, od smartfonów po sprzęt medyczny. Już teraz stanowi podstawę istniejących sieci elektrycznych i jest kluczowa dla procesu elektryfikacji, który w nadchodzących latach będzie konieczny do zmniejszenia zapotrzebowania na energię pochodzącą z paliw kopalnych.

Po chwilowym ożywieniu cen miedzi na początku czerwca, kiedy Chiny zaczęły poluzowywać restrykcje związane z lockdownami, rajd szybko stracił impet i miedź spadła poniżej kluczowego wsparcia, zanim ostatecznie ustabilizowała się po znalezieniu wsparcia na poziomie 3,14 USD/lb, czyli zniesienia o 61,8% z linii rajdu z lat 2020-2022. Od tego czasu cena mocno wzrosła, może jednak chwilowo zahamować po znalezieniu oporu w rejonie 3,70 USD/lb. Podtrzymujemy długoterminową wzrostową prognozę dla miedzi i skłaniamy się ku strategii kupowania w momencie osłabienia zamiast sprzedawania w czasie umocnienia.

MIEDŹ

9 193,00 -53,00 -0,57% akt.: 17.01.2025, 19:58
  • Max 9 295,50
  • Min 9 131,00
  • Stopa zwrotu - 1T 1,23%
  • Stopa zwrotu - 1M 2,05%
  • Stopa zwrotu - 3M -3,36%
  • Stopa zwrotu - 6M -4,51%
  • Stopa zwrotu - 1R 10,97%
  • Stopa zwrotu - 2R -0,87%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

 

Sektor zbóż pod presją 

Sektor ten odnotował pięciotygodniowe maksimum przed piątkową publikacją raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa w sprawie popytu i podaży. Indeks zbożowy Bloomberg kontynuuje wzrost po trwającej od czerwca do lipca korekcie o 28 proc.; w ubiegłym tygodniu na prowadzenie wyszły pszenica i kukurydza w reakcji na osłabienie dolara, a także na upalną i suchą pogodę w Stanach Zjednoczonych oraz na kolejną falę upałów w Europie, która budzi obawy o zbiory i produkcję.

Upały i susze w krytycznym momencie dla upraw tuż przed zbliżającymi się zbiorami spowodowały, że inwestorzy szczególnie niecierpliwie czekali na raport dotyczący szacowanego światowego popytu i podaży na rynkach rolnych (WASDE, World Agricultural Supply and Demand Estimates); badania wskazują na wsparcie cen ze względu na perspektywę niższych zbiorów obniżającą oczekiwania dotyczące poziomu dostępnych zapasów przed nadchodzącą zimą.

PSZENICA

539,25 +2,25 0,42% akt.: 17.01.2025, 22:46
  • Max 541,90
  • Min 533,38
  • Stopa zwrotu - 1T 1,79%
  • Stopa zwrotu - 1M -1,01%
  • Stopa zwrotu - 3M -8,60%
  • Stopa zwrotu - 6M -0,46%
  • Stopa zwrotu - 1R -7,27%
  • Stopa zwrotu - 2R -27,96%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

W przypadku bawełny, której cena wzrosła w tym miesiącu o 8 proc., obawy inwestorów ze wzrostu gospodarczego i popytu, w szczególności w Chinach, przeniosły się na problem globalnej podaży, ponieważ fale upałów w Stanach Zjednoczonych i w Chinach pogorszyły perspektywy produkcji. Przewidywano, że piątkowy raport WASDE wykaże, że niższa produkcja w Stanach Zjednoczonych spowodowała spadek zapasów końcowych o około 10 proc. do 2,2 mln bel, czyli do najniższego poziomu od 11 lat.

 Kawa arabica w obawie o zbiory

Od lutego wykazująca trend spadkowy, również odnotowała stabilny wzrost po odbiciu się od kluczowego wsparcia poniżej 2 USD/lb w ubiegłym miesiącu. W ciągu ostatnich kilku tygodni ponownie zmaterializowało się konsekwentne wsparcie w postaci obaw o produkcję w Ameryce Południowej, ponieważ zbiory w bieżącym sezonie mogą okazać się najniższe od 2014 r.  Susza i ochłodzenie w Brazylii negatywnie wpłynęły na kwiatostany w ubiegłym sezonie, a silne przymrozki w lipcu 2021 r. - w okresie wysokich kosztów środków produkcji rolnej, w szczególności nawozów - skłoniły rolników do wycinki kawowców. Kolumbia, inny czołowy producent, również odnotowała zmniejszenie zbiorów z powodu zbyt dużych opadów.

KAWA

327,42 0,27 0,08% akt.: 17.01.2025, 19:30
  • Max 332,35
  • Min 326,00
  • Stopa zwrotu - 1T 0,76%
  • Stopa zwrotu - 1M 0,00%
  • Stopa zwrotu - 3M 29,07%
  • Stopa zwrotu - 6M 34,16%
  • Stopa zwrotu - 1R 82,22%
  • Stopa zwrotu - 2R 116,40%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

BAWEŁNA

67,58 0,85 1,27% akt.: 17.01.2025, 20:19
  • Max 67,63
  • Min 66,65
  • Stopa zwrotu - 1T 0,94%
  • Stopa zwrotu - 1M -1,62%
  • Stopa zwrotu - 3M -4,64%
  • Stopa zwrotu - 6M -6,24%
  • Stopa zwrotu - 1R -17,25%
  • Stopa zwrotu - 2R -18,28%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

źródło raport Saxo Banku

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

 

Saxo Bank
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | miedź | pszenica | złoto | bawełna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »