Silna dynamika wyników dzięki wzrostowi przychodów i synergiom z integracji z Nordeą

Wzrost przychodów, spadek kosztów działania, realizacja synergii związanych z integracją z Nordeą oraz poprawa w zakresie odpisów przełożyły się na solidny wzrost wyniku w III kwartale 2015. Utrzymaniu wiodącej pozycji rynkowej towarzyszyła wysoka nowa sprzedaż kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów dla MSP i korporacji. Bank spełnia także dodatkowe, zaostrzone wymogi kapitałowe w zakresie wypłaty dywidendy w kolejnych latach.

Wzrost przychodów, spadek kosztów działania, realizacja synergii związanych z integracją z Nordeą oraz poprawa w zakresie odpisów przełożyły się na solidny wzrost wyniku w III kwartale 2015. Utrzymaniu wiodącej pozycji rynkowej towarzyszyła wysoka nowa sprzedaż kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów dla MSP i korporacji. Bank spełnia także dodatkowe, zaostrzone wymogi kapitałowe w zakresie wypłaty dywidendy w kolejnych latach.

W III kwartale Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała zysk na poziomie 815 mln zł, o 16 proc.wyższym niż w poprzednim kwartale. Skonsolidowany wynik na działalności biznesowej wzrósł w stosunku do poprzedniego kwartału o 4 proc. do poziomu 2,7 mld zł. Wzrost dochodowości kredytów i spadek kosztów depozytów wpłynął na wzrost wyniku odsetkowego o 8 proc. q/q, do 1,8 mld zł.

- PKO Bank Polski konsekwentnie buduje wartość dla akcjonariuszy wypracowując solidne zyski. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią III kwartał przyniósł istotną poprawę wyniku odsetkowego i ten trend będzie kontynuowany w kolejnym kwartale. Wynik będzie budowany głównie dzięki wzrostowi wolumenów biznesowych. Drugie półrocze powinno być lepsze od pierwszego pod względem sprzedaży w segmencie kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych. Chcemy także zwiększać udział w kredytowaniu przedsiębiorstw. W dłuższym okresie pozytywny wpływ na wyniki będzie miało także zamknięcie transakcji nabycia Visa Europe przez Visa Inc. - podkreśla Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Reklama

W III kwartale utrzymana została dyscyplina kosztowa, uwidoczniły się także synergie kosztowe wypracowane w wyniku przejęcia spółek z Grupy Nordea, co przełożyło się na zmniejszenie poziomu kosztów administracyjnych. Koszty działania w III kwartale spadły o 2,7 proc. q/q. Ponadto, według najnowszych szacunków, łączne wydatki na integrację będą o około 65 mln zł niższe od zakładanych wcześniej 299 mln zł.

Synergie kosztowe wypracowane w ciągu 3 kwartałów tego roku wyniosły 92 mln zł. W kolejnym roku łączne synergie kosztowe wyniosą 187 mln zł, a od 2017 roku ok. 220 mln zł rocznie.

Wyniki GK PKO Banku Polskiego po 3 kwartałach 2015 roku

Skonsolidowany zysk po 3 kwartałach tego roku wyniósł 2,17 mld zł i pozostawał pod presją negatywnych czynników rynkowych. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 5,17 mld zł, a wynik z tytułu prowizji i opłat ukształtował się na poziomie 2,16 mld zł. Skonsolidowane aktywa wzrosły do poziomu 254,9 mld złotych.

Bank utrzymuje wysoki udział w rynku kredytów sięgający 17,5 proc. oraz depozytów na poziomie 16,8 proc. Warto podkreślić silny wzrost udziału Banku w rynku kredytów konsumpcyjnych, do poziomu 16,2 proc., tj o 0,4 pp. q/q.

Konsekwentna poprawa jakości portfela kredytowego

Wynik z tytułu odpisów za 3 kwartały tego roku wyniósł 1,1 mld zł, co oznacza poprawę aż o 23,2 proc. r/r. Dzięki lepszej jakości kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych wskaźnik udziału kredytów z rozpoznaną utratą wartości spadł o 0,1 pp. r/r do poziomu 6,9 proc. Koszt ryzyka zmniejszył się o 0,31 pp. do 0,78 proc., głównie w efekcie poprawy na kredytach gospodarczych. Rośnie także wskaźnik pokrycia - r/r wzrósł o 5,4 pp. do 63,5 proc.

Wysoka efektywność pomimo niekorzystnych warunków prowadzenia działalności

Najniższe w historii stopy procentowe, a także regulacyjne ograniczenia możliwości rozwijania niektórych obszarów biznesu wpływają na obniżenie wskaźników rentowności w całym sektorze. Pomimo niekorzystnych warunków rentowność GK PKO Banku Polskiego pozostaje wysoka. W III kwartale, w stosunku do poprzedniego, ROE wzrosło o 1,2 pp. do poziomu 11,1 proc., a ROA o 0,2 pp. do poziomu 1,3 proc. Efektywność kosztowa mierzona wskaźnikiem C/I wyniosła w III kwartale49,5 proc. Marża odsetkowa wyniosła 3,1 proc.

Bezpieczna pozycja płynnościowa i kapitałowa

Wskaźniki kapitałowe PKO Banku Polskiego pozostają na stabilnym i wysokim poziomie, spełnione są także zaostrzone wymogi dotyczące wypłaty dywidendy. Na koniec III kwartału 2015 roku łączny współczynnik kapitałowy wyniósł 14,5 proc., a Core Tier1 13,2 proc.

Relatywnie niska skala dodatkowego wymogu KNF w zakresie funduszy własnych, wynoszącego 0,76 pp. dla współczynnika wypłacalności oraz 0,57 pp. dla Tier1, potwierdza wysoką jakość pozycji kapitałowej Banku. PKO Bank Polski wyróżnia się także jedną z najniższych dźwigni finansowych w sektorze.

Docenienie innowacyjności PKO Banku Polskiego

Innowacyjność Banku i wyznaczenie standardów rynkowych zostały docenione w prestiżowym konkursie "Distribution&Marketing Innovation in Retail Financial Services"organizowanym przez skupiającą ponad 3,3 tys. instytucji finansowych organizację EFMA. Projekt przekształcenia stworzonej przez PKO mobilnej aplikacji IKO w rynkowy standard płatności BLIK, został uznany za najlepszą światową innowację w płatnościach w 2015 roku.

- - - - -

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. W 2014 r. według danych skonsolidowanych jego zysk netto wyniósł 3,25 mld zł, a po I półroczu 2015 r. wartość sumy bilansowej sięgnęła 255,5 mld zł. W sumie w ciągu ostatnich 5 lat aktywa Grupy Kapitałowej PKO zwiększyły się o 100 mld zł - zarówno w wyniku rozwoju organicznego, jak i fuzji z Nordea Bank Polska ocenianej jako jedna z najlepiej przeprowadzonych na rynku. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski jest najwyżej spozycjonowaną krajową spółką w najnowszej edycji rankingu Forbes Global 2000 obejmującym największe giełdowe firmy na świecie. Jest też najbardziej wartościową marką na krajowym rynku finansowym, wycenianą przez dziennik Rzeczpospolita na 3,6 mld zł. Bank dysponuje najszerszą na rynku i wielokrotnie nagradzaną ofertą usług oraz jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały rynkowe na rynku kredytów (17,5%) oraz depozytów (16,8%). Jest liderem w zakresie obsługi sektora samorządowego - jego udział w finansowaniu samorządów kredytami wynosi 20%, a udział w segmencie obligacji komunalnych przekracza 40%. Dzięki stałemu poprawianiu jakości obsługi, Bank cyklicznie zwycięża w badaniu infolinii bankowych przeprowadzanym przez ARC Rynek i Opinia. W 2014 roku PKO Bank Polski został uhonorowany przez należący do Financial Times miesięcznik The Banker nagrodą "Bank of the Year in Poland". Bank zwyciężył także w prestiżowym konkursie "Distribution&Marketing Innovation in Retail Financial Services" organizowanym przez Efma, gdzie za najlepszą światową innowację w płatnościach został uznany projekt przekształcenia mobilnej aplikacji IKO w rynkowy standard płatności BLIK.

Opr. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wynik | wyniki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »