Reklama

Spadek cen akcji Deutsche Bank po doniesieniach o braku rządowej pomocy

Kurs akcji Deutsche Bank spadł o ponad 7,5 proc. do rekordowo niskiego poziomu 10,55 euro za akcję po informacji tygodnika "Focus", że rząd Angeli Merkel nie udzieli bankowi ani finansowej ani dyplomatycznej pomocy w sporze prawnym z USA.

Departament Sprawiedliwości USA domaga się od Deutsche Bank odszkodowania w wysokości 14 mld dolarów tytułem kary za transakcje hipoteczne uznane przez amerykańskie władze za "toksyczne".

Rzecznik banku Joerg Eigendorf powiedział, że szef zarządu banku John Cryan "nigdy nie prosił kanclerz Angeli Merkel o interwencję w prowadzonym przez Departament Sprawiedliwości postępowaniu dotyczącym obligacji hipotecznych i z pewnością nie mówił o pomocy państwowej".

- Deutsche Bank jest zdeterminowany, by samodzielnie rozwiązać swoje problemy - dodał rzecznik.

Od początku roku wartość akcji spadła o ponad połowę. Od wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku spadek wartości akcji wyniósł aż 90 proc.

Reklama

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że liczy na "uczciwy wynik" prowadzonego w USA postępowania wobec banku. - Nie ma żadnego powodu do snucia spekulacji (o pomocy państwa) - zastrzegł rzecznik.

Bankowi grozi kara w rekordowej wysokości 14 mld dolarów - obecnie to prawie 12,5 mld euro.

Dpa pisze, że Deutsche Bank ma nadzieję na znaczne zmniejszenie tej kwoty. Ostateczna kara jest zwykle znacznie niższa niż początkowo wysuwane roszczenia.

Amerykańskie władze domagają się od Deutsche Banku 14 mld dolarów za to, że w latach 2005-2007, czyli przed wybuchem kryzysu finansowego, sprzedawał papiery wartościowe zabezpieczone kredytami hipotecznymi, które uznane zostały za "toksyczne".

Deutsche Bank zamknął ubiegły rok nienotowaną w swej historii stratą około 6,7 mld euro. W 2014 roku Deutsche Bank wypracował jeszcze zysk około 1,7 mld euro - czyli ponaddwukrotnie większy niż rok wcześniej. Negatywny wynik finansowy odnotował po raz pierwszy od kryzysowego roku 2008, kiedy to jego strata sięgnęła około 3,9 mld euro.

................

Deutche Bank najtańszy w historii

Akcje Deutche Banku tracą ponad 6 proc. osiągając najniższy w historii poziom 10,73 euro za akcję po publikacji raportu magazynu Focus stwierdzającego, iż rząd niemiecki nie pomoże temu największemu niemieckiemu bankowi w sporze z amerykańskim departamentem sprawiedliwości. Kanclerz Angela Merkel wykluczyła również pomoc publiczną dla DB przed wyborami w wrześniu 2017 roku. Od początku roku akcje DB straciły już ponad 52 proc. Amerykańskie władze domagają się od Banku 14 mld dolarów w ramach ugody za sprzedaż toksycznych obligacji. Deutsche Bank dał jednak jasno do zrozumienia, iż tej kwoty nie zapłaci. Do tego cały niemiecki sektor bankowy ma problem z wypracowaniem zysku przez ujemne stopy procentowe wprowadzone przez Europejski Bank Centralny.

Wzrost niemieckiego sentymentu biznesowego Ifo do najwyższego poziomu od 2014 roku nie pomógł europejskim dziś indeksom. Odczyt indeksu za wrzesień wyniósł 109,5 punktów wobec prognozowanych 106,4 punktów. Niemiecki DAX traci już ponad 2 proc. handlując w pobliżu poziomu 10400 punktów, francuski CAC 40 traci 1,6 proc. handlując w pobliżu 4410 punktów a brytyjski FTSE100 1 proc. handlując w pobliżu 6780 punktów. Prym wśród spadkowiczów wiodą banki, przez ostrą wyprzedaż skonfliktowanego z amerykańskim rządem Deutsche Banku. WIG20 nie odstaje od szeregu, tracą ponad 1,5 proc. i handlując w pobliżu 1735 punktów.

Nadzieje na osiągnięcie porozumienia w sprawie ustalenia limitów produkcji ropy naftowej, podczas odbywającego się w dniach 26-29 września spotkania państw OPEC w Algierze, drastycznie zmalały. Arabia Saudyjska oświadczyła, iż spotkanie będzie okazją raczej do konsultacji a nie podjęcia decyzji odnośnie limitów produkcji.

Ze względu na trudny do pogodzenia konflikt interesów członków OPEC, szansa na osiągnięcie porozumienia przesuwa się na regularne posiedzenie organizacji w Wiedniu zaplanowane na listopad. Ropa naftowa WTI zyskuje obecnie ok. 1,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 45,40 dolarów za baryłkę. Natomiast ropa Brent zyskuje aż 3 proc. handlując w pobliżu poziomu 47,40 dolarów za baryłkę.

Tureckie aktywa zanotowały dziś najgorszy dzień od czasu nieudanego zamachu stanu w lipcu, po tym jak w piątek wieczorem agencja Moody's obcięła rating tureckiego długu do śmieciowego poziomu. Turecka lira traci 0,8 proc. do dolara i jest najsłabsza od 8 tygodni. Natomiast Indeks Borsa Instanbul 100 traci ponad 5 proc. - najmocniej od nieudanego puczu.

Andrzej Kiedrowicz

Chief Operating Officer

KOI Capital

Sprawdź bieżące notowania indeksów światowych na stronach BIZNES INTERIA.PL

------------

Oświadczenie Deutsche Banku

Deutsche Bank jest bankiem stabilnym i bezpiecznym; kwestia podwyższenia kapitału nie jest obecnie przedmiotem dyskusji, ponieważ Grupa DB spełnia w tym zakresie wszystkie wymogi regulacyjne. Także kwestia ewentualnej pomocy publicznej nie jest przedmiotem żadnych rozmów: Deutsche Bank jest w stanie sprostać wyzwaniom we własnym zakresie.

Oceniając kondycję Grupy Deutsche Bank należy przede wszystkim podkreślić, iż bank jest obecnie znacznie bezpieczniejszy i silniejszy niż przed kryzysem finansowym. Od 2007 roku Grupa Deutsche Bank niemal podwoiła kapitały własne oraz czterokrotnie zwiększyła rezerwy płynnościowe. Równocześnie Grupa obniżyła aż o 50% wskaźnik wartości zagrożonej ryzykiem (Value at Risk / VaR), który stanowi główny miernik ryzyka rynkowego. Ostatnie stress testy Europejskiego Nadzoru Bankowego (EBA) potwierdziły, iż Deutsche Bank posiada najniższy poziom spadku wartości kredytów spośród wszystkich międzynarodowych banków europejskich, także w scenariuszu warunków skrajnych.

Odnosząc się do ostatnich doniesień medialnych pragniemy podkreślić, iż John Cryan, Prezes Deutsche Bank nigdy nie zwracał się z prośbą do Kanclerz Angeli Merkel o interwencję w Dep. Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w sprawie RMBS (ugoda w sprawie roszczeń cywilnych związanych z papierami wartościowymi zabezpieczonymi hipotekami na nieruchomościach mieszkalnych). Przede wszystkim warto pamiętać, iż Departament Sprawiedliwości USA nie nałożył na Deutsche Bank kary, a na obecnym etapie wyznaczył poziom wyjściowy ugody i oczekuje na propozycję zwrotną Banku. Jest to normalna procedura, w ramach której Departament Sprawiedliwości proponuje kwotę ugody do negocjacji, która w ostatecznym jej wyniku (w zdecydowanej większości przypadków) jest znacznie niższa. Dlatego w swoim oświadczeniu Grupa Deutsche Bank podkreśliła, iż zaproponowany poziom nie będzie zaakceptowany, a prowadzone w najbliższych miesiącach negocjacje będą miały na celu uzgodnienie ugody w wysokości analogicznej dla innych banków działających na rynku amerykańskim i objętych podobnym postępowaniem. Bank posiada stosowne rezerwy na pokrycie kosztów ewentualnej ugody. Poziom rezerw na koniec czerwca wyniósł 5,5 miliarda euro (6,2 miliardów dolarów). Grupa posiada też znaczące rezerwy płynnościowe przekraczające 200 miliardów euro.

Podsumowując, od czasu ostatniego kryzysu finansowego Deutsche Bank AG:

- niemal podwoił kapitały własne podnosząc wskaźnik kapitału podstawowego Tier1 do 10,8% po pierwszej połowie 2016 roku. Oznacza to, że pod względem kapitałowym Deutsche Bank AG przekracza wymogi regulacyjne;

- zmniejszył bilans o blisko 500 miliardów euro obniżając aktywa handlowe o ponad połowę poprawiając równolegle wskaźnik dźwigni;

- zmniejszył stan aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością o ponad 80% (od momentu utworzenia dedykowanej jednostki obejmującej aktywa niezwiązane z działalnością podstawową) i obniżył poziom tzw. trudnych do wyceny aktywów (Level 3) o około dwie trzecie;

- ograniczył ryzyko rynkowe do historycznie najniższych poziomów, a koszty ryzyka kredytowego wynoszące około 30 punktów bazowych średniej wartości kredytów w 2015 roku znajdują się poniżej wskaźników rynkowych grupy rówieśniczych instytucji finansowych;

- zwiększył rezerwy płynności niemal czterokrotnie do poziomu 213 miliardów euro, znacznie przekraczającego sugerowany przez organy nadzoru regulacyjnego poziom dla scenariusza "warunków skrajnych"; warto podkreślić, że rezerwy płynnościowe pozostały stabilne w czasie zawirowań na rynku w pierwszym kwartale bieżącego roku;

Ponadto należy podkreślić, że:

- Deutsche Bank AG posiada stabilną bazę finansowania; ponad 70 procent funduszy pochodzi z najbardziej stabilnych źródeł finansowania, w tym z depozytów klientów;

- ogólna chłonność straty (Total Loss Absorbing Capacity "TLAC") wynosi 109 miliardów euro, co zapewnia zarówno kontrahentom, jak i deponentom wysoki poziom ochrony, a zatem nie ma potrzeby nowej emisji w celu spełnienia wymagań TLAC.

Równocześnie pragniemy zaznaczyć, że wyniki Deutsche Bank Polska odzwierciedlają bardzo dobrą, stabilną sytuację finansową naszego Banku. Według sprawozdawczości lokalnej zysk brutto Deutsche Bank Polska na koniec I połowy roku 2016 wyniósł 118 mln zł. Jednocześnie wynik na działalności bankowej wyniósł 597 mln zł. Suma bilansowa osiągnęła poziom 39,041 mld zł, a kapitały Banku na koniec czerwca br. przekroczyły 4,1 mld zł. Nasz współczynnik wypłacalności na dzień 30.06.2016 r. był bardzo wysoki i wyniósł 19,46%.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »