Spadki na Wall Street. Inwestorzy zaniepokojeni
We wtorek na Wall Street główne indeksy zaliczyły spadki. Inwestorzy są zaniepokojeni stanem gospodarki i perspektywą podwyżek stóp procentowych.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,96 proc. i wyniósł 31 790,87 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 1,10 proc. i wyniósł 43 986,16 pkt.
Nasdaq Composite spadł o 1,12 proc. i zamknął sesję na poziomie 11 883,14 pkt.
- Inwestorzy godzą się z myślą, że Fed poważnie podchodzi do ograniczenia inflacji, mimo że ostatnie dane sugerują, że inflacja zaczyna spadać. Uważamy, że letni rajd na rynku był efemeryczny i nadal zalecamy inwestorom zachowanie selektywności i skupienie się na defensywnych sektorach akcji, takich jak ochrona zdrowia i firmy wypłacające dywidendę - powiedział Rod von Lipsey, dyrektor zarządzający w UBS Private Wealth Management.
Credit Suisse Group AG zarekomendował inwestorom niedoważanie światowych akcji po sympozjum w Jackson Hole, natomiast stratedzy JPMorgan Chase ocenili, że odczyt na amerykańskim rynku pracy, który wróży gospodarce złe wieści, jest w rzeczywistości sygnałem zwyżkowym dla akcji.
We wtorek inwestorzy i analitycy otrzymali dużą porcję najnowszych danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki.
Ekonomista Stephen Roach, który pełnił funkcję prezesa Morgan Stanley Asia, wskazywał, że USA potrzebują "cudu", aby uniknąć recesji, a ujemny wzrost gospodarczy w pierwszej połowie roku może być zapowiedzią znacznie głębszego spowolnienia, które może trwać do 2024 roku.
- Na pewno będziemy mieli recesję, gdy opóźnione skutki tego poważnego zacieśnienia monetarnego zaczną się pojawiać. W tej chwili nie widać ich jeszcze w ogóle - powiedział Roach.
Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w lipcu wyniosła 11,239 mln wobec 11,040 mln odnotowanych miesiąc wcześniej po rewizji z 10,698 mln. Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy wyniesie 10,375 mln. Ankieta JOLTS uwzględnia wakaty, o których obsadzenie pracodawca sam (bez pośredników) aktywnie zabiega. Wskaźnik obejmuje wakaty na stanowiska o pełnym i niepełnym wymiarze godzin, wakaty na umowy stałe i krótkoterminowe oraz wakaty na prace sezonowe.
Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w sierpniu do 103,2 pkt. z 95,3 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 95,7 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 98 pkt.
Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych, wzrósł w czerwcu o 18,65 proc. rdr i 0,44 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 19,2 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 20,51 proc. rdr po korekcie z 20,5 proc
Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, wzrósł w czerwcu o 0,1 proc. mdm - podała FHFA. Rynek oczekiwał wzrostu o 0,8 proc. Miesiąc wcześniej indeks cen nieruchomości FHFA wzrósł o 1,3 proc. mdm, po korekcie z 1,4 proc.
Podczas wtorkowej sesji traciły wszystkie branże wchodzące w skład indeksu S&P 500.
Lekko zyskały Goldman Sachs, JPMorgan i American Express.
Mocne spadki kontynuowały koncerny paliwowe i energetyczne. Indeks grupujący te spółki zniżkował ponad 3 proc., w ślad za taniejącą ropą naftową.
Twitter spadł o 2,5 proc. po tym, jak CEO Tesli Elon Musk przytoczył oskarżenia ze strony informatora w firmie jako nowy powód do zakończenia przejęcia platformy mediów społecznościowych o wartości 44 mld dol.
Akcje Best Buy rosły około 1,5 proc. Detalista sprzętu elektronicznego potwierdził swoje całoroczne prognozy finansowe.
First Solar zyskał 0,6 proc. po informacji, że spółka zainwestuje 1,2 mld dol. w fabryki w USA.
Baidu spadł 6,5 proc. pomimo wzrostów w pierwszej części dnia. Wyniki kwartalne spółki były lepsze od oczekiwań.
Rentowność 10-letnich UST rosła o 1 pb. do 3,11 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spadła o 1 pb. do 3,23 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -36 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 16 pb.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 92 dol. za baryłkę, po spadku o 5,11 proc., październikowe futures na Brent idą w dół o 5,1 proc. do 99,73 dol/bbl.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami