Spółka Kulczyka planuje wykupić akcje Ciechu. Kolejne podejście

KI Chemistry, należąca do holdingu Kulczyk Investments, zaprasza akcjonariuszy mniejszościowych Ciech do sprzedaży 11,78 proc. akcji po 54,25 zł na sztukę - poinformował w zaproszeniu Santander Biuro Maklerskie. KI Chemistry jest w stanie poprzeć wypłatę dodatkowej dywidendy w łącznej wysokości 5,75 zł na akcję - podał Ciech w komunikacie.

Większościowy inwestor jest jednocześnie gotowy poprzeć wypłatę przez spółkę dywidendy z zysku za 2022 rok w łącznej wysokości 7,25 zł na akcję (z uwzględnieniem zaliczki na poczet dywidendy za rok 2022 r. wypłaconej w grudniu w kwocie 1,50 zł na akcję), tj. wypłatę dodatkowej dywidendy w wysokości 5,75 zł na akcję. 

Propozycja KI Chemistry dotycząca wypłaty dywidendy została zawarta w projekcie uchwały na Zwyczajne Walne Zgromadzenie Ciech, które wznowi swoje obrady 22 czerwca br. Zakłada ona przeznaczenie na dywidendę łącznie około 383 mln zł, czyli 7,25 zł na akcję. Biorąc pod uwagę wypłatę zaliczkowej dywidendy przez Ciech w grudniu 2022 roku w wysokości około 79 mln zł, tj. 1,50 zł na akcję, pozostała do wypłaty dywidenda wyniesie tym samym około 303 mln zł, czyli 5,75 zł za akcję. 

Reklama

Oferty sprzedaży akcji będą przyjmowane od 19 do 21 czerwca 2023 roku. 

KI Chemistry proponuje, aby dzień dywidendy został wyznaczony na 27 czerwca, a jej wypłata nastąpiła 17 lipca 2023 r. Akcjonariusze Ciech, decydując się na sprzedaż akcji na rzecz KI Chemistry, zachowają prawo do dywidendy, gdyż planowanie rozliczenie transakcji nabycia akcji nastąpi 28 czerwca br. (dzień po dniu dywidendy). 

Kulczyk chciał wycofać Ciech z giełdy

W lutym br. spółka KI Chemistry, należąca do holdingu Sebastiana Kulczyka, wezwała inwestorów do sprzedaży pozostałych blisko 49 proc. akcji Ciech. Plany głównego akcjonariusza zakładały wycofanie firmy z Giełdy Papierów Wartościowych.  

Pierwsza propozycja KI Chemistry opiewała na 49 zł za papier. Nie spotkało się to z odzewem wśród akcjonariuszy, dlatego spółka podwyższyła wycenę w wezwaniu na 54,25 zł.  

Druga oferta także nie znalazła chętnych, gotowych do odsprzedania udziałów. Swój sprzeciw w oświadczeniu wyraziło kilka funduszy emerytalnych, posiadających w swoich portfelach blisko 22 proc. akcji, a które wskazały, że propozycja ze strony KI Chemistry "nie odzwierciedla wartości godziwej akcji spółki".  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ciech SA | Sebastian Kulczyk | Kulczyk Holding S.A. | polska giełda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »