Reklama

Strata netto Grupy Lotos wyniosła w III kw. 328,6 mln zł

Skonsolidowana strata netto Grupy Lotos, przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniosła w III kw. 328,6 mln zł (wobec 1,05 mld zł zysku rok wcześniej) i była nieco niższa od konsensusu, który zakładał stratę na poziomie 373,6 mln zł.

Zysk operacyjny grupy spadł do 92,7 mln zł z 332,2 mln zł rok wcześniej, tymczasem średnia prognoz analityków zakładała, że EBIT wyniesie 217,3 mln zł.

Reklama

Przychody grupy wzrosły do 7597,5 mln zł z 5279,7 mln zł. Analitycy oczekiwali, że wyniosą one 7273 mln zł.

Po trzech kwartałach grupa miała 560,1 mln zł zysku netto wobec 427,9 mln zł rok wcześniej, 826,4 mln zł zysku operacyjnego wobec 756,6 mln zł przed rokiem i 20,9 mld zł przychodów, podczas gdy po trzech kwartałach 2010 r. wyniosły one 13,9 mld zł.

- - - - -

Wynik operacyjny segmentu produkcji i handlu Grupy Lotos w III kwartale tego roku spadł do 55,6 mln zł z 293,5 mln zł rok wcześniej, natomiast wynik segmentu wydobywczego wzrósł do 43,5 mln zł z 6,1 mln zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie.

Przychody grupy w segmencie produkcji i handlu wzrosły rok do roku o 42,7 proc., do 7544,6 mln zł, a segment wydobywczy zanotował wzrost sprzedaży o 150,8 proc., do 128,9 mln zł.

PRODUKCJA I HANDEL

"Podstawowymi czynnikami kształtującymi wynik segmentu produkcji i handlu były wyższe notowania cen ropy i produktów naftowych na rynkach światowych, wyższy wolumen sprzedaży oraz wahania kursu USD/PLN, w związku z którymi w wyniku operacyjnym odzwierciedlone zostały wysokie, ujemne różnice kursowe" - podała spółka.

Lotos poinformował, że wzrost sprzedaży w obszarze produkcji i handlu wynikał z wyższych notowań cen ropy i produktów naftowych oraz z wyższego o 9,7 proc. wolumenu sprzedaży oraz jej struktury.

Średnia cena sprzedaży netto w tym segmencie wzrosła w trzecim kwartale o 30,1 proc. rok do roku, do 2.954 zł za tonę.

Znaczne osłabienie się złotego wobec dolara spowodowało powstanie w III kwartale ujemnych różnic kursowych związanych z działalnością operacyjną w wysokości minus 282,7 mln zł. Wysokie ujemne różnice kursowe były podstawowa przyczyną obniżenia się wyniku operacyjnego o 237,9 mln zł rok do roku.

DETAL

Wynik operacyjny segmentu detalicznego spadł w trzecim kwartale do minus 2,1 mln zł z 12,3 mln zł zysku przed rokiem.

"Utrzymujące się ujemne wyniki operacyjne obszaru detalicznego są skutkiem niskiej marży jednostkowej na sprzedaży paliw, w szczególności stacji własnych oraz partnerskich, związanej z trudną sytuacją rynkową spowodowaną gwałtownym wzrostem cen ropy przy ograniczonej możliwości przekładania podwyżek na klientów" - poinformował Lotos w raporcie.

Liczba stacji paliw w sieci Lotos wzrosła na koniec września tego roku do 324 z 317 rok wcześniej.

WYDOBYCIE

Z kolei na wynik segmentu wydobycia wpłynął wzrost cen ropy naftowej i większy wolumen sprzedaży w związku z przejęciem w lutym tego roku kontroli nad spółką AB Geonafta.

Przychody ze sprzedaży segmentu w III kwartale zawierają przychody grupy AB Meditus (będącej właścicielem 59,41 proc. akcji AB Geonafta) w wysokości 62,8 mln zł.

Wolumen sprzedaży ropy naftowej segmentu wydobywczego wyniósł w tym okresie 47,2 tys. ton i uwzględniał 20 tys. ton ropy sprzedanej poza grupę ze złóż litewskich.

"Wynik operacyjny segmentu wydobywczego zawiera 21,1 mln zł wyniku wypracowanego przez GK spółki AB Meditus" - napisano w raporcie.

- - - - -

- Lotos nie zmienia planów inwestycyjnych na przyszły rok, wydatki inwestycyjne Grupy na 2012 rok zapisane w strategii to 700-800 mln zł - poinformował podczas telekonferencji wiceprezes spółki Mariusz Machajewski.

- Nie aktualizowaliśmy naszej strategii. (...) Kwota zapisana w strategii to 700-800 mln zł - powiedział Machajewski zapytany o CAPEX na 2012 rok.

Główne projekty do realizacji to uruchomienie produkcji na złożu YME i prace na złożu B8 oraz dalszy rozwój sieci detalicznej.

Machajewski poinformował, że uruchomienie produkcji ze złoża B8, wcześniej zapowiadane na 2013 rok, będzie możliwe raczej "bliżej 2014 roku".

Podtrzymał jednocześnie, że rozpoczęcie produkcji ze złoża YME nastąpi w drugim kwartale 2012 roku. Poinformował też, że średnioroczne wydatki Lotosu na konserwację maszyn i urządzeń wynoszą między 50 a 100 mln zł.

Lotos spodziewa się poprawy wyników netto i EBIT w IV kw. wobec III kw.

- Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz spodziewa się, że w czwartym kwartale wyniki spółki na poziomie operacyjnym i netto powinny być trochę lepsze niż w trzecim kwartale.

"Wynik w czwartym kwartale powinien być trochę lepszy niż w trzecim" - powiedział dziennikarzom Olechnowicz. Dodał, że chodzi o poprawę na poziomie zysku operacyjnego i zysku netto.

Skonsolidowana strata netto Grupy Lotos, przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniosła w III kw. 328,6 mln zł (wobec 1,05 mld zł zysku rok wcześniej) i była niższa od konsensusu, który zakładał stratę na poziomie 373,6 mln zł.Zysk operacyjny grupy spadł do 92,7 mln zł z 332,2 mln zł rok wcześniej, tymczasem średnia prognoz analityków zakładała, że EBIT wyniesie 217,3 mln zł.

EBITDA spadła w trzecim kwartale do 254,5 mln zł z 434,6 mln zł rok wcześniej. Wynik operacyjny według LIFO wyniósł w trzecim kwartale minus 31,9 mln zł. "Marża rafineryjna w czwartym kwartale powinna być wyższa niż w trzecim, świadczy o tym październik" - powiedział Olechnowicz.

Dowiedz się więcej na temat: koncerny paliwowe | była | lotos | Netto | Lotos S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »