Surowce: OPEC+ ostrzega o możliwej nadwyżce

Amerykańska ropa WTI jest w czwartek podczas handlu w Azji na stabilnym poziomie. Po ogłoszeniu decyzji o uwolnieniu ropy ze strategicznych rezerw w USA i innych krajach, sojusz OPEC+ ostrzega - to działanie może zwiększyć nadwyżkę na rynkach paliw spodziewaną na początku przyszłego roku - informują maklerzy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami


Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje 78,45 USD, wyżej o 0,06 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na styczeń jest wyceniana po 82,43 USD za baryłkę, wyżej o 0,22 proc.

We wtorek prezydent USA Joe Biden poinformował, że udostępni 50 mln baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej (SPR) w ramach porozumienia z szeregiem innych krajów, w tym Chinami i Indiami.

Reklama

 Biały Dom poinformował o sięgnięciu po 50 mln z 600 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej USA (SPR).

 Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji o uwolnieniu ropy z SPR sojusz OPEC+ ostrzegał, że takie działanie nie ma uzasadnienia w obecnych warunkach rynkowych.

Kraje OPEC+ mają spotkać się 1-2 grudnia, aby rozważyć, czy zwiększą dostawy ropy w styczniu 2022 roku o 400 tys. baryłek dziennie.

Już teraz niektórzy delegaci na to spotkanie mówią, że uwolnienie ropy z rezerw w kilku krajach może spowodować, że OPEC+ powstrzyma się przed zwiększeniem podaży swojej ropy w pierwszym miesiącu nowego roku.

Organ doradczy OPEC+ szacuje, że nadwyżka ropy na rynkach w styczniu i lutym 2022 r. wzrośnie o 1,1 mln baryłek dziennie i wyniesie odpowiednio: 2,3 mln i 3,7 mln, jeśli w ramach skoordynowanego działania kilku krajów na rynek trafi 66 mln baryłek ropy.

Analitycy na razie mają "mieszane" prognozy co do tego, co zrobi OPEC+.

Citigroup Inc. ocenia, że kraje sojuszu jednak pozostaną przy swoich dotychczasowych planach zwiększania podaży ropy o 400 tys, baryłek co miesiąc.

Z kolei stratedzy z Bank of Australia & New Zealand Group. spodziewają się, że OPEC+ wstrzyma się w styczniu z podwyżką dostaw.  "Spodziewam się, że do najbliższego spotkania OPEC+ ceny ropy będą się poruszać w wąskim przedziale" - mówi Suvro Sarkar, analityk ds. rynków energii w DBS Bank Ltd.

"Plan skoordynowanego uwolnienia ropy z rezerw okazał się mniej niepokojący, niż oceniano i zasadniczo nie zmieni obrazu podaży i popytu" - dodaje.

ROPA CRUDE

79,88 0,62 0,78% akt.: 10.05.2024, 07:37
  • Max 79,90
  • Min 79,59
  • Stopa zwrotu - 1T 0,65%
  • Stopa zwrotu - 1M -6,75%
  • Stopa zwrotu - 3M 3,86%
  • Stopa zwrotu - 6M 5,27%
  • Stopa zwrotu - 1R 8,14%
  • Stopa zwrotu - 2R -22,26%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Ceny miedzi na LME blisko poziomu z poprzedniej sesji

 Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie są blisko poziomów z poprzedniej sesji. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany na LME blisko 9.835,00 USD za tonę - informują maklerzy.

 Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 0,59 proc. do poziomu 4,4790 USD za funt. W środę metal zdrożał na Comex o 1,1 proc.  Analitycy rynków metali oceniają, że w przyszłym roku ceny metali przemysłowych, w tym miedzi, mogą "złapać wiatr w żagle", ponieważ plany infrastrukturalne chińskich władz powinny wspierać notowania, chociaż uruchomienie nowych projektów zajmie trochę czasu.

Pekin, zdaniem ekspertów, sięgnie, jak zwykle, po swój sprawdzony schemat - wspierania słabnącej gospodarki poprzez zwiększanie inwestycji w infrastrukturę, a chińska polityka fiskalna będzie w przyszłym roku odgrywać większą rolę w "zasileniu" wzrostu gospodarczego.  Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 124 USD i kosztowała 9.835,00 USD za tonę.

 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: OPEC | ceny ropy | miedź | drogie paliwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »