Reklama

Surowce: Rośnie ryzyko na linii Zachód - Rosja

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym spadają po dwudniowym rajdzie. Inwestorzy oceniają perspektywy ograniczenia podaży ropy w czasie utrzymujących się obaw o spowolnienie gospodarcze - podają maklerzy. Unia Europejska ogłosiła nowy pakiet sankcji na Rosję, a napięcie na linii kraje Zachodu - Rosja wzrosło po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 i podejrzeniami sabotażu. Inwestorzy na razie z uwagą śledzą informacje o huraganie Ian w USA.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Inwestorzy śledzą informacje o Rosji i huraganie Ian

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 81,64 USD, niżej o 0,62 proc.

Brent na ICE w dostawach na XI wyceniana jest po 88,80 USD za baryłkę, w dół o 0,58 proc.

Eskalacja konfliktu energetycznego z Rosją i malejące zapasy ropy naftowej w USA zwiększają na rynkach ryzyko ograniczenia podaży ropy.

Unia Europejska ogłosiła nowy pakiet sankcji na Rosję, a napięcie na linii kraje Zachodu - Rosja wzrosło po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 i podejrzeniami sabotażu.

Reklama

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę ósmy pakiet sankcji przeciwko Rosji, ograniczający jeszcze bardziej handel z tym krajem i wprowadzający ograniczenia przeciwko konkretnym osobom. Jest to odpowiedź na dalszą eskalację przez Kreml agresji na Ukrainę.

Tymczasem zapasy ropy w ubiegłym tygodniu spadły w USA o 215 tys. baryłek, czyli o 0,05 proc. do 430,56 mln baryłek - podał w najnowszym raporcie Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,42 mln baryłek, czyli o 1,13 proc. do 212,19 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły z kolei o 2,89 mln baryłek, czyli o 2,47 proc. do 114,36 mln baryłek - podał DoE.

Do swojego posiedzenia 5 października przygotowują się kraje sojuszu OPEC+. Ocenią one sytuację na rynkach ropy i ustalą poziom dostaw surowca w listopadzie.

Grupa na wrześniowym posiedzeniu zdecydowała o cięciu dostaw ropy w X o 100 tys., baryłek dziennie.

"Ceny ropy naftowej na rynkach pozostają w niepewnej i niestabilnej fazie" - ocenia Vabdana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Inwestorzy na razie z uwagą śledzą informacje o huraganie Ian w USA.

Oko huraganu dotarło w środę po południu czasu lokalnego do wybrzeży Florydy. Prądu było pozbawionych ponad 830 tys. klientów zakładów energetycznych.

Według Krajowego Centrum Huraganów (NHC), Ian uderzył w południowo-zachodnie wybrzeże Florydy wiatrem o prędkości ok. 249,5 km/godz., co czyni go huraganem 4. kategorii.

Ian jest najsilniejszym huraganem, jaki pojawił się w ostatnich dekadach na zachodnim wybrzeżu Florydy. Dorównuje siłą huraganowi Charley z 2004 roku. W ciągu ostatnich 30 lat Amerykę nawiedziły tylko dwa huragany kategorii 5. Obydwa uderzyły we Florydę.

Meteorolodzy ostrzegają, że duże obszary stanu doświadczą "katastrofalnych fal sztormowych, silnych wiatrów, ulewnych deszczów i powodzi".

Na Florydzie miliony mieszkańców są objęte nakazami ewakuacji. Gubernator stanu Ron DeSantis podkreśli w środę, że w niektórych hrabstwach na bezpieczną ucieczkę jest już za późno.

Atak huraganu Ian na Florydzie spowodował wstrzymanie ruchu ciężarówek z paliwami - to poważnie zakłóca dostawy ropy i paliw do tego stanu.

Zapasy paliw destylowanych i benzyny są obecnie u wybrzeży Atlantyku, w tym na Florydzie, o 5 proc. niższe niż wynosi średni 5-letnia - wynika z danych departamentu Energii USA.

Ropa Brent natychmiast

81,61 -2,10 -2,51% akt.: 28.11.2022, 08:54
 • Max 83,13
 • Min 80,88
 • Stopa zwrotu - 1T -4,34%
 • Stopa zwrotu - 1M -8,15%
 • Stopa zwrotu - 3M -15,96%
 • Stopa zwrotu - 6M -24,73%
 • Stopa zwrotu - 1R 2,02%
 • Stopa zwrotu - 2R 72,05%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Ceny gazu w Europie spadają

 Ceny gazu w Europie spadają po otwarciu handlu w czwartek Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) spadają o 5,4 proc. do 196 euro za MWh - informują maklerzy.

Inwestorzy monitorują informacje dotyczące Nord Stream 1 i 2 po tym, jak gazociągi te zostały uszkodzone w poniedziałek w pobliżu Bornholmu. Od tego czasu wycieka z nich gaz.

Szwedzka Straż Przybrzeżna poinformowała, że wyciek z Nord Stream 1 zacznie się zmniejszać w niedzielę. Przesył Nord Stream 1 wstrzymała Rosja, a Nord Stream 2 jest gotowy do eksploatacji, ale nie został uruchomiony.

Szwedzi stwierdzili wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.

Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły w środę od policji dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia sabotażu, którego następstwem jest wyciek z gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. W komunikacie służb podkreślono, że nie można wykluczyć, iż stoi za nim obce mocarstwo.

Rosja od miesięcy ogranicza dostawy gazu do Europy, a analitycy wskazują, że stosuje taktykę gry "w kotka i myszkę" próbując wywrzeć maksymalną presję na kraje popierające Ukrainę w jej wojnie z Rosją.

Tymczasem kraje europejskie coraz mocniej zapełniają swoje magazyny gazem przed zbliżającą się zimą i starają się pozyskać alternatywne dostawy błękitnego paliwa. Na razie wygląda na to, że działania te wystarczą, aby region przetrwał zimę.

Zapełnienie magazynów gazem w UE wynosi obecnie 88,2 proc. wobec średniej 5-letniej na poziomie 86 proc. - wynika z danych Gas Infrastructure Europe. W magazynach znajduje się 981,81 TWh gazu.

Polska ma zapełnione magazyny gazu w 98 proc. - to 35,66 TWh.

Przed wybuchem wojny na Ukrainie UE otrzymywała ok. 40 proc. gazu rurociągami z Rosji. Teraz jest to tylko około 9 proc.

GAZ ZIEMNY

6,97 -0,36 -4,92% akt.: 28.11.2022, 08:54
 • Max 7,35
 • Min 6,93
 • Stopa zwrotu - 1T 6,75%
 • Stopa zwrotu - 1M 8,28%
 • Stopa zwrotu - 3M -27,35%
 • Stopa zwrotu - 6M -24,36%
 • Stopa zwrotu - 1R 32,81%
 • Stopa zwrotu - 2R 130,51%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »