Szał zakupów trwa

Drugą sesję z kolei inwestorzy kupowali niemal wszystkie akcje, które wpadły im w ręce. Przede wszystkim - papiery dużych spółek. Po czwartkowym wzroście o 3%, w piątek WIG20 zyskał 3,4%. Na zamknięcie sesji indeks miał 1565,76 pkt - to najwyższa wartość od 20 lutego 2001 r.

Drugą sesję z kolei inwestorzy kupowali niemal wszystkie akcje, które wpadły im w ręce. Przede wszystkim - papiery dużych spółek. Po czwartkowym wzroście o 3%, w piątek WIG20 zyskał 3,4%. Na zamknięcie sesji indeks miał 1565,76 pkt - to najwyższa wartość od 20 lutego 2001 r.

W ostatnich dniach największym powodzeniem cieszą się duże spółki. Kurs akcji Pekao zyskał od środowego zamknięcia ponad 9% i jest najwyższy w historii (117,5 zł). Po dwóch mocnych wzrostach, po raz pierwszy od marca 2002 roku, powyżej 15 zł wyceniane są akcje Telekomunikacji. Z 2-letniego trendu bocznego wybił się w górę PKN Orlen. Spośród spółek wchodzących w skład WIG20 najwyższe kursy w historii zanotowały, w piątek także BPH PBK (od czasu połączenia BPH z PBK) i Świecie. Łącznie lista spółek, których kursy w mijającym tygodniu były najwyższe w historii, obejmuje 17 pozycji. Walory 86 firm wyceniane były najwyżej od 52 tygodni.

Reklama

Rekordowe obroty i indeksy

W całym tygodniu właściciela zmieniło 79,6 mln akcji i jest to historyczne maksimum. Obroty na rynku akcji wyniosły 894 mln zł (licząc podwójnie) i były najwyższe od grudnia 2000 r. Rekordowe wartości notują także indeksy. MIDWIG zwolnił nieco tempo wzrostu, ale zdołał poprawić czwartkowe historyczne maksimum o 11 punktów, notując na piątkowym zamknięciu 1271,5 pkt. WIRR jest najwyżej od listopada 2000 roku (2671 pkt), WIG od kwietnia 2000 roku (20 615,6 pkt), TechWIG od marca 2002 r. (581,65 pkt).

Ogromne stopy zwrotu

Z wykresu WIG wynika, że trend wzrostowy na GPW rozpoczął się 5 marca 2003 roku. Od tamtej pory najwięcej można było zarobić na akcjach Kruszwicy (419%), Stalprofilu (383%) i Wistilu (299%). Najlepszą inwestycją spośród spółek z WIG20 były akcje Dębicy, których notowania wzrosły 104%. Kursy prawie 50 spółek zyskały ponad 100%. Ale nie na wszystkich papierach można było zarobić. Notowania 16 spółek spadły - najwięcej, bo 85%, straciły akcje chylącego się ku upadłości Centrozapu. Prawie połowę wartości straciły walory firm Tras Tychy i PIA Piasecki.

Rośnie grono optymistów

Duże wzrosty z ostatnich sesji sprawiły, że znacznie powiększyło się grono analityków i zarządzających, oczekujących kontynuacji trendu wzrostowego. Z badań przeprowadzanych co tydzień przez GPW wynika, że 43% procent ankietowanych specjalistów oczekuje wyższej wartości WIG20 na koniec przyszłego tygodnia niż na ostatnim zamknięciu. Spadek przewiduje 39%, co oznacza, że wartość wskaźnika WIGOMETR wynosi 4 punkty. Przewaga optymistów nad pesymistami jest najwyższa od 11 tygodni. Zważywszy że w tym czasie ankietowani tylko raz dobrze przewidzieli tygodniową zmianę WIG20, można zaryzykować stwierdzenie, że sztuka ta nie powiedzie się im także tym razem, co będzie oznaczało spadek kursów.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: WIG | szał | szal | WIG20 | "Szał"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »