Telekomunikacja dla instytucji

Z naszych informacji wynika, że resort skarbu już przygotowuje się do sprzedaży pakietu akcji Telekomunikacji Polskiej. Ma on zostać skierowany do dużych inwestorów finansowych. Transakcja planowana jest na ten rok i ma objąć ok. 11% kapitału spółki.

Z naszych informacji wynika, że resort skarbu już przygotowuje się do sprzedaży pakietu akcji Telekomunikacji Polskiej. Ma on zostać skierowany do dużych inwestorów finansowych. Transakcja planowana jest na ten rok i ma objąć ok. 11% kapitału spółki.

Planowany sposób sprzedaży akcji oznacza, że resort zrezygnował z typowej oferty publicznej.

Drobni inwestorzy nie będą więc mieli okazji, aby w niej uczestniczyć. Ministerstwo chce sprzedać walory TP w niemal identyczny sposób, jak zrobiła to Kompania Węglowa przed dwoma miesiącami. Wtedy - poprzez wynajęte dwa domy maklerskie - węglowy holding pozbył się blisko 5-proc. pakietu. Popyt okazał się blisko o 100% większy od podaży. Akcje przejmowały wówczas głównie zagraniczne instytucje finansowe.

Podobny scenariusz może powtórzyć się w najbliższych miesiącach. Resort skarbu, aby wybrać biuro maklerskie, które obsługiwałoby sprzedaż akcji, nie musi ogłaszać przetargu. Zorganizowanie takiej operacji, według naszych informacji, może zająć kilka tygodni.

Reklama

Pozbycie się przez MSP papierów Telekomunikacji Polskiej może oznaczać, że przychody prywatyzacyjne budżetu wzrosną do 3,4 mld zł. W tym roku zostały określone na ponad 7 mld zł.

Rynek powinien z ulgą przyjąć informacje o sprzedaży resztówki TP. Pula, jaka znajduje się w rękach resortu skarbu, nader często była wykorzystywana do dokapitalizowania podmiotów, które borykały się z kłopotami finansowymi. W czerwcu ubiegłego roku 14 mln akcji dostał Bank Gospodarki Żywnościowej, miesiąc później papiery TP zostały przekazane Agencji Rozwoju Przemysłu (11,2 mln walorów) oraz Bankowi Gospodarki Żywnościowej (40 mln akcji). Jesienią ubiegłego roku 3 mln walorów dostały Zakłady Cegielskiego. Wreszcie w kwietniu tego roku 43,8 mln akcji otrzymała Kompania Węglowa. Wszystkie (112 mln) zostały sprzedane w ciągu 6 miesięcy (grudzień 2002 - czerwiec 2003). Od chwili pierwszej transakcji (sprzedawał BGŻ) do ostatniej (KW) cena akcji praktycznie się nie zmieniła (ok. 13 zł). Specjaliści sądzą, że po sprzedaży pozostałych papierów TP, klimat inwestycyjny poprawi się, co powinno pozytywnie wpłynąć na poziom notowań spółki.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: telekomunikacja | MSP | skarbu | resort
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »