Reklama

TGE: Towarowa Giełda Energii wydłużyła okres zawierania transakcji na OTF

Towarowa Giełda Energii dokonała optymalizacji liczby instrumentów na Rynku Terminowym Produktów z dostawą energii elektrycznej prowadzonym w ramach Zorganizowanej Platformy Obrotu (OTF). Wolumen obrotu energią elektryczną na Rynku Terminowym Produktów z dostawą energii elektrycznej (OTF) wyniósł w październiku 2020 roku 20 275 022 MWh. Oznacza to spadek r/r o 22,2 proc., a tym samym powrót do wielkości obrotów obserwowanych w pierwszej połowie br. Już po raz czwarty w tym roku miesięczne obroty na tym rynku przekroczyły 20 TWh.

Od 29 października br. na TGE można zawierać transakcje w dłuższym horyzoncie czasowym. Dzięki przyjętemu rozwiązaniu uczestnicy rynku otrzymują gwarancję stabilnej ceny w okresach przyszłych.  

Reklama

Towarowa Giełda Energii, wraz z końcem października br., dokonała zmiany liczby serii instrumentów oferowanych na prowadzonym Rynku Terminowym Produktów z dostawą energii elektrycznej. Zmiana polegała na zmniejszeniu liczby instrumentów tygodniowych oraz miesięcznych a także zwiększeniu liczby serii instrumentów rocznych do czterech, co w praktyce oznacza, że obecnie można zawierać transakcje w dłuższym horyzoncie czasowym, tj. do końca 2024 roku.

Optymalizacja liczby instrumentów jest odpowiedzią TGE na oczekiwania uczestników rynku, a podjęte działanie zostało poprzedzone konsultacją z Radą Rynku powołaną  w styczniu 2019 roku jako ciało doradcze dla Zarządu Giełdy.

W wyniku wprowadzonej zmiany przedmiotem obrotu na Rynku Terminowym Produktów z dostawą energii elektrycznej, funkcjonującym w ramach Zorganizowanej Platformy Obrotu (OTF), pozostają instrumenty najbardziej płynne, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia dynamicznie zachodzących zmian w sektorze energetycznym.

Średnia ważona cena BASE na rynku dnia następnego ukształtowała się w październiku na poziomie 240,52 zł/MWh wobec 243,90 zł/MWh we wrześniu - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Z kolei na rynku terminowym towarowym (RTT) średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2021 (BASE_Y-21) wyniosła 224,77 zł/MWh, o 3,95 proc. mniej mdm.

 Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE na rynku terminowym wyniósł w październiku 20.275.022 MWh

 Warunki obrotu dla instrumentów notowanych na Rynku Terminowym Produktów z dostawą energii elektrycznej i Kalendarz Notowania Instrumentów na Rynku Terminowym Produktów z dostawą energii elektrycznej na rok 2020 w nowym brzmieniu dostępne są na stronie internetowej TGE w zakładce REGULACJE.

 Energia elektryczna

Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w październiku 2020 roku 23 375 308 MWh, co oznacza spadek o 19,4 proc. w stosunku do października 2019 roku. Średnia ważona wolumenem obrotu cena na RDN ukształtowała się w październiku na poziomie 240,52 zł/MWh i jest to spadek o 3,38 zł/MWh w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Na RTPE średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2021 (BASE_Y-21) wyniosła w październiku 224,77 zł/MWh, co stanowi spadek o 9,24 zł/MWh względem analogicznej ceny z września br.

Gaz ziemny

Na rynku gazu ziemnego zawarto w październiku transakcje o wolumenie 13 612 426 MWh. Oznacza to spadek r/r o 5,8 proc. Średnia ważona wolumenem obrotu cena na RDNiBg wyniosła w październiku 74,16 zł/MWh i jest to wzrost o 17,00 zł/MWh względem poprzedniego miesiąca. Z kolei na RTPG cena średnia ważona kontraktu z dostawą w roku 2021 (GAS_BASE_Y-21) wyniosła w październiku 71,59 zł/MWh, czyli o 2,12 zł/MWh więcej względem analogicznej ceny tego kontraktu we wrześniu bieżącego roku.

Prawa majątkowe

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE wyniósł w październiku 1 580 161 MWh, co stanowi spadek r/r o 17,8 proc. Średnia ważona wolumenem obrotu cena na sesjach RPM wyniosła dla instrumentu PMOZE_A 139,96 zł/MWh i oznacza to spadek o 0,12 zł/MWh względem września bieżącego roku. Obrót prawami majątkowymi dla efektywności energetycznej zmalał w październiku o 64,9 proc. r/r, do poziomu 11 944 toe. Średnia ważona cena sesyjna instrumentu PMEF_F wyniosła 1814,17 zł/toe (wzrost względem września br. o 12,45 zł/toe).

Gwarancje pochodzenia

Obrót Gwarancjami Pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE wyniósł 739 115 MWh, co stanowi spadek o 47,5 proc. r/r. Średnia ważona cena wyniosła 1,48 zł/MWh i jest to wzrost  o 0,31 zł/MWh w stosunku do września


Dowiedz się więcej na temat: giełdy | rynek energii | Towarowa Giełda Energii | ceny energii | URE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »