Reklama

Traderzy monitorują sytuację

Cena ropy naftowej spada, a traderzy monitorują sytuację największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline- informują maklerzy. Na giełdzie metali LME miedź jest wyceniana w pobliżu rekordowych poziomów. Ryzyko zakłóceń w dostawach metalu sprzyja wzrostowi cen.

Ceny miedzi na LME w Londynie w pobliżu rekordowych poziomów


 Na giełdzie metali LME w Londynie miedź jest wyceniana w pobliżu rekordowych poziomów. Ryzyko zakłóceń w dostawach metalu sprzyja wzrostowi cen. Metal w dostawach 3-miesięcznych zdrożał o 1,4 proc. do 10.522,50 USD za tonę - podają maklerzy.

 Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,91 proc. do 4,7575 USD za funt.

 Pracownicy kopalni w Chile, należącej do grupy BHP, będą głosować w tym tygodniu w sprawie ostatecznej oferty płacowej, w ramach negocjacji zbiorowych z władzami firmy.

 Może nastąpić przyjęcie oferty lub jej odrzucenie i rozpoczęcie strajku. Taka sytuacja stwarza zagrożenie dla dostaw miedzi z tego kraju.

Reklama

 Analitycy oceniają tymczasem, że rekordowe w ostatnim czasie wzrosty cen miedzi wytracą "trochę pary", a ceny metalu spadną.

 Dodają, że każda zmiana cen w dół może być jednak płytka, ponieważ rosnący popyt na miedź ze strony inwestorów i użytkowników końcowych prawdopodobnie utrzyma dynamikę zwyżek cen.

 W trakcie poprzedniej sesji miedź na LME zdrożała do 10.747 USD za tonę, najwyższego poziomu w historii, a na zakończenie handlu zniżkowała do 10.382 USD.

ROPA CRUDE

72,69 -0,39 -0,53% akt.: 24.06.2021, 15:01
 • Max 73,59
 • Min 72,33
 • Stopa zwrotu - 1T 2,29%
 • Stopa zwrotu - 1M 14,73%
 • Stopa zwrotu - 3M 27,38%
 • Stopa zwrotu - 6M 52,48%
 • Stopa zwrotu - 1R 83,20%
 • Stopa zwrotu - 2R 34,95%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Traderzy monitorują sytuację Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spada, a traderzy monitorują sytuację największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline i prace nad ponownym uruchomieniem przepływu paliw - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 64,61 USD, niżej o 0,51 proc.

Kontrakty terminowe na benzynę spadły na NYMEX o 0,6 proc. do 2,1213 USD za galon.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 67,94 USD za baryłkę, niżej o 0,54 proc.

Największy w USA operator rurociągów z paliwami Colonial Pipeline Co., kluczowy dostawca paliw do wschodnich stanów USA, zapowiedział, że większość jego usług zostanie wznowiona do końca tego tygodnia.

Colonial Pipeline wstrzymał w piątek wszelkie operacje po ataku hakerskim, a dyrektor generalny firmy ostrzegł, że mogą wystąpić poważne niedobory paliw.

Zamknięto rurociągi, którymi znad Zatoki Meksykańskiej do wschodniej i południowej części USA codziennie przesyłanych jest 2,5 mln baryłek benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego i oleju opałowego.

W USA już widać oznaki zakłóceń w dostawach paliw, a niektóre stacje paliw na wschodnim wybrzeżu informują, że skończyły im się zapasy.

Firma Total SE ograniczyła swoją działalność przetwórczą w Port Arthur, w Teksasie. Z kolei Citgo Petroleum Corp. obniżył produkcję w zakładach Lake Charles, w Luizjanie.

"Biorąc pod uwagę fakt, że Colonial Pipeline spodziewa się wznowić pełne usługi przesyłowe do końca tego tygodnia, wydaje się że rynek uznał incydent z cyberatakiem na tego operatora jako tymczasowe zakłócenie" - mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Uwaga rynków paliw powraca do globalnej dychotomii między krajami wychodzącymi z pandemii Covid-19, a tymi trzymanymi nadal w +uścisku+ przez koronawirusa" - dodaje.

Chociaż pandemia złagodniała w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach, nadal szerzy się w innych krajach, a zwłaszcza w Indiach.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że wariant koronawirusa, który się tam rozprzestrzenia, jest problemem globalnym.

MIEDŹ

9 411,50 -74,75 -0,79% akt.: 24.06.2021, 15:01
 • Max 9 477,50
 • Min 9 332,50
 • Stopa zwrotu - 1T -1,53%
 • Stopa zwrotu - 1M -4,22%
 • Stopa zwrotu - 3M 6,93%
 • Stopa zwrotu - 6M 20,86%
 • Stopa zwrotu - 1R 60,54%
 • Stopa zwrotu - 2R 60,00%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
Dowiedz się więcej na temat: rynek ropy | miedź | rynek surowców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »