Reklama

Transza dla drobnych może zostać zwiększona

Ostatni dzień na Tauron. Transza da drobnych inwestorów może zostać zwiększona - ustaliła "Rz". Dziś o północy kończą się zapisy na akcje Tauronu w transzy inwestorów indywidualnych. Jak wynika z informacji "Rz" dotychczas zebrano już ok. 100 tys. zapisów, obejmujących w sumie ponad miliard akcji.

Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział PAP, że jest bardzo duże zainteresowanie akcjami Tauronu wśród inwestorów indywidualnych. Być może na początku przyszłego tygodnia resort skarbu zdecyduje o zwiększeniu puli akcji dla nich z 20 do 25 proc.

Reklama

Wiceminister skarbu powiedział, że w czwartek zapisy na walory tej spółki złożyło ponad 100 tys. osób. Jeszcze w piątek do północy inwestorzy indywidualni mogą się zapisywać na akcje Tauronu.

Pytany, ilu chętnych spodziewa się resort skarbu, odpowiedział: "To może być nawet około 120 tys. inwestorów indywidualnych, a może i więcej, bo z reguły zainteresowanie w ostatnich dwóch, trzech dniach jest najwyższe. Tutaj też jest taka dynamika. Trudno więc powiedzieć, czy to będzie 120 tys., czy więcej".

Bury zapowiedział, że resort skarbu podejmie być może na początku przyszłego tygodnia decyzję o zwiększeniu puli akcji dla inwestorów indywidualnych z 20 do 25 proc. "To jest bardzo prawdopodobny scenariusz. Prospekt pozwala na tę wielkość" - dodał.

Podkreślił, że z informacji zarządu Tauronu wynika, że zainteresowanie walorami spółki ze strony inwestorów instytucjonalnych jest dobre.

Ocenił, że debiut spółki nie jest zagrożony i powinien być sukcesem dla Skarbu Państwa. Ma on nastąpić, jak podkreślił, 30 czerwca.

Maksymalna cena sprzedaży jednej akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 70 groszy (to cena przed scaleniem akcji). Dla inwestorów instytucjonalnych może być ona wyższa.

Inwestor indywidualny ma prawo złożyć tylko jeden zapis na minimalnie 1 tys. 350 akcji Tauronu, a maksymalnie 13,5 tys. walorów spółki. Jeżeli akcja kosztuje maksymalnie 70 groszy, zamawiający minimalny pakiet papierów musi przeznaczyć na to 945 zł. W przypadku maksymalnego pakietu będzie to 9 tys. 450 zł.

Resort skarbu przeznaczył dla inwestorów indywidualnych pulę 20 proc. akcji z 52 proc. przewidzianych do sprzedaży. Może być ona zwiększona do 25 proc. Przydział akcji ma nastąpić do 25 czerwca.

Do 21 czerwca ma potrwać budowa księgi popytu na akcje Tauronu wśród inwestorów instytucjonalnych. W tym czasie mają oni składać deklaracje zainteresowania walorami spółki. Zapisy na papiery Tauronu dla inwestorów instytucjonalnych potrwają od 22 do 24 czerwca.

Resort ma ok. 87 proc. akcji spółki; pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy. Informacje dotyczące ceny sprzedaży i ostatecznej liczby akcji sprzedawanych inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym mają zostać podane 22 czerwca.

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.

_ _ _

Analitycy Raiffeisen, w raporcie z 16 czerwca, wyceniają akcję spółki Tauron Polska Energia w przedziale 0,62 zł - 0,76 zł.

Metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) analitycy wyceniają wartość Tauronu na 0,76 zł na akcję. Wyceniając spółkę metodą porównawczą do konkurencyjnych firm wartość Tauronu ustalono w przedziale 0,40-1,13 zł na akcję, a porównując do najbliższych konkurentów, czyli PGE i Enei wartość spółki ustalono na 0,62-1,04 zł. "Po połączeniu obu metod wyceniamy akcje spółki w przedziale 0,62 zł-0,76 zł" - napisano w raporcie. "Cena maksymalna ustalona w ofercie publicznej (0,7 zł - przyp. PAP) daje niewielki potencjał wzrostu kursu" - napisano. Analitycy Raiffeisena wskazują, że Tauron powinien być wyceniany z dyskontem do PGE m.in. dlatego że Tauron ma starsze elektrownie, a PGE bazuje na własnych zasobach węgla brunatnego i ma wyższą rentowność, PGE ma marżę EBITDA 35-36 proc. wobec 17-19 proc. w przypadku Tauronu. Raiffeisen porównuje raczej Taurona do Enei, ale zdaniem analityków, w porównaniu z poznańską grupą Tauron powinien być wyceniany z premią, gdyż posiada własne kopalnie. Raiffeisen prognozuje, że w 2010 roku przychody Tauronu wyniosą 13,8 mld zł, EBITDA 2,4 mld zł, zysk operacyjny 1,04 mld zł. W 2011 roku przychody mogą wzrosnąć do 15,2 mld zł, EBITDA do 2,9 mld zł, a EBIT wyniesie 1,48 mld zł. Raiffeisen prognozuje, że w 2012 roku przychody Tauronu wzrosną do 16,3 mld zł, EBITDA do 3,46 mld zł, a EBIT do 1,99 mld zł .

Analitycy AmerBrokers DM

, w raporcie z 10 czerwca, wyceniają akcję spółki Tauron Polska Energia w przedziale 0,67 zł - 0,88 zł. Metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) analitycy wyceniają wartość Tauronu na 9,55 mld zł, czyli 0,67 zł na akcję.Metoda porównawcza dała średnioważoną wycenę spółki na poziomie 12,3 mld zł, co daje 0,88 zł na akcję.

Analitycy Millennium DM,

w raporcie z 9 czerwca, wyceniają akcję spółki Tauron Polska Energia na 0,77 zł, co daje wartość spółki na poziomie 11,076 mld zł.W oparciu o metodę DCF analitycy wycenili spółkę na 11,405 mld zł, czyli 0,80 zł na akcję (7,2 zł po uwzględnieniu scalenia).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »