Ubywa giełdowych spółek

Morliny, TU Compensa, Polar, Famot i Sempertrans Bełchatów wyjdą z GPW. Nowych emitentów na razie nie ma. W tym roku na giełdzie nie zadebiutuje ITI, choć miał takie plany. Inwestorzy będą mogli za to kupować m.in. obligacje TP SA i Pekao, które Komisja dopuściła do obrotu.

Morliny, TU Compensa, Polar, Famot i Sempertrans Bełchatów wyjdą z GPW. Nowych emitentów na razie nie ma. W tym roku na giełdzie nie zadebiutuje ITI, choć miał takie plany. Inwestorzy będą mogli za to kupować m.in. obligacje TP SA i Pekao, które Komisja dopuściła do obrotu.

KPWiG zgodziła się, aby parkiet opuściło aż 5 spółek, których łączna kapitalizacja wynosi ponad 273 mln zł. Każda z firm ma inwestora, który kontroluje blisko 100% jej kapitału. Mimo to niektóre z nich, tak jak Morliny, na decyzję Komisji czekały ponad rok. - Utrzymywanie spółki na siłę na giełdzie nie ma sensu. Zwłaszcza gdy ma ona inwestora, który jest w stanie zapewnić jej finansowanie. Firma, mając status przedsiębiorstwa publicznego, musi odkrywać się przecież przed konkurencją, co jest dla niej niekorzystne - powiedział Andrzej Kosiński, doradca inwestycyjny DM BIG-BG.

Reklama

Zgoda KPWiG na "hurtowe" wyjście z giełdy kilku spółek nie oznacza jednak, że inne firmy łatwo opuszczą parkiet. Na wczorajszym posiedzeniu Komisja zwróciła uwagę inwestorom, aby dotrzymywali deklaracji dotyczących niewycofywania akcji przedsiębiorstw z publicznego obrotu, które składali przejmując nad nimi kontrolę. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu KPWiG ukarała za to Tele-Fonikę KFK. Odebrała jej zgodę na wykonywanie ponad 50% głosów na walnym Tele-Foniki Kable, ponieważ inwestor szybko wycofał się z deklaracji utrzymania jej na GPW do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Nie wiadomo, jak Komisja zareaguje na zapowiedzi Agory. Choć deklarowała ona, że AMS pozostanie na giełdzie przez najbliższe 3 lata, ostatnio poinformowała, że podejmie kroki zmierzające do szybszego wycofania firmy zależnej z giełdy.

Nowych emitentów na razie nie ma głównie z powodu utrzymywania się słabej koniunktury na giełdzie. Wczoraj Jan Wejchert, prezes ITI, powiedział Reuterowi, że szanse na to, iż kierowana przez niego spółka zadebiutuje na giełdzie w tym roku, są bardzo niewielkie. Nie wiadomo też, czy uda się przeprowadzić ofertę zakładom Mięsnym Duda, które przesunęły termin subskrypcji. Inwestorzy na pocieszenie będą mogli kupować obligacje. Wczoraj KPWiG zgodziła się, aby Pekao wyemitowało do 20 mln papierów dłużnych o wartości nominalnej 100 zł i wprowadziło je na CeTO. Zgodę na emisje obligacji otrzymała też wczoraj TP SA.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: ITI | obligacje | GPW | pekao | inwestorzy | TU Compensa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »