Ukłon w stronę CeTO

Wszystko wskazuje na to, że obowiązek ogłaszania wezwania w przypadku, gdy inwestor zamierza nabyć akcje, dające co najmniej 10% głosów na WZA, w czasie krótszym niż90 dni, pozostanie w nowelizowanej ustawie o publicznym obrocie.

Wszystko wskazuje na to, że obowiązek ogłaszania wezwania w przypadku, gdy inwestor zamierza nabyć akcje, dające co najmniej 10% głosów na WZA, w czasie krótszym niż90 dni, pozostanie w nowelizowanej ustawie o publicznym obrocie.

Nowością jest jednak,że wymóg ten nie będzie dotyczył spółek notowanych na rynku pozagiełdowym CeTO.

Przedstawicielom polskiego rynku kapitałowego udało się przekonać posłów do dołączenia do nowelizowanej części ustawy o publicznym obrocie w ramach dostosowywania prawa do wymogów unii europejskiej bardzo ważnego rozdziału o nabywaniu znacznych pakietów akcji. Pokaźne fragmenty tej ustawy znalazły się w rozpatrywanym w trybie pilnym przez Sejm pakiecie przepisów z zakresu administracji, podatku dochodowego, bankowości oraz komercjalizacji i prywatyzacji. Nowe regulacje mają wejść w życie od początku przyszłego roku.? Dzięki dołączeniu przez podkomisję do nowelizowanej ustawy rozdziału o nabywaniu znacznych pakietów akcji najważniejsze dziury zostaną w niej ?załatane? ? stwierdził Krzysztof Grabowski, prezes Związku Maklerów i Doradców.Zmiany nie są jednak aż tak rewolucyjne, jak pierwotnie przewidywał projekt KPWiG.

Reklama

Zrezygnowano z pomysłu, by wycofać z ustawy obowiązek ogłaszania tzw. 10% wezwania i zezwolić na dowolny obrót dużymi pakietami oraz akcjami spółki do poziomu 25% głosów na WZA. Nie została też zaakceptowana propozycja, by po przekroczeniu tego progu inwestor mógł kupić w ciągu roku bez wezwania maksymalnie 4% papierów.Wprowadzono jednak bardzo istotną zmianę, wielokrotnie postulowaną zwłaszcza przez drobnych akcjonariuszy. Minimalna cena zaproponowana w wezwaniu nie będzie mogła być niższa niż najwyższa zapłacona przez wzywającego za akcje w ostatnich 12 miesiącach. Obecnie nie może być ona niższa niż średnia giełdowa z ostatnich 6 miesięcy, co przy giełdowej dekoniunkturze jest wykorzystywane przez inwestorów do skupowania papierów po niskiej minimalnej cenie. Drobni, obawiając się wycofania spółki z giełdy i utraty przez nią płynności, często są zmuszani do akceptacji mało atrakcyjnej ceny. Drożej sprzedać akcje mogą natomiast wybrani więksi akcjonariusze.Bardzo ważne dla inwestorów są także proponowane zmiany dotyczące obowiązków informacyjnych. Prawdopodobnie nie zostanie przesunięty (jak wcześniej proponowano) z 10% do 5% próg, po przekroczeniu którego inwestor powinien powiadamiać o zmianie stanu posiadania co kolejne 2%. Nowością jest jednak przepis zobowiązujący inwestora do informowania o zamiarach, jakie ma on w stosunku do akcji spółki w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jeśli przekroczył w niej 10-proc. udział. Mniejsze obowiązki będą dotyczyły handlujących akcjami notowanymi na CeTO. Tam wystarczy informować o zmianach stanu posiadania co 5%.Nowe regulacje powinny zapobiec kontrowersyjnym transakcjom mającym na celu parkowanie akcji u zaprzyjaźnionego podmiotu, by ukryć prawdziwy stan posiadania papierów. Obowiązkom informacyjnym będą bowiem podlegać także podmioty działające w porozumieniu.? Mieliśmy nadzieję, że dzięki nowelizacji ustawy uda nam się załatwić więcej rzeczy istotnych dla rynku kapitałowego, ale i tak jesteśmy zadowoleni z tego, co zostało zrobione ? stwierdził Krzysztof Grabowski. nNa szybką, dzięki dostosowaniu prawa do wymogów UE, nowelizację nie ?załapała się? niestety cała ustawa. Jej duże fragmenty będą musiały być jednak zmienione, ale już w normalnej procedurze sejmowej. A to dobrze jej nie wróży, tym bardziej że ?załatwiono? pilny rozdział o nabywaniu znacznych pakietów akcji. Jeszcze mniej szczęścia ma nowelizowana ustawa o funduszach inwestycyjnych, która na dobre utkwiła w Sejmie.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: wezwania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »