ViOil Holding S.A. chce wejść na WGPW

ViOil Holding SA, ukraiński producent i eksporter oleju słonecznikowego oraz międzynarodowy eksporter oleju słonecznikowego z ok. 4-proc. udziałem w światowym rynku, ogłosił plany przeprowadzenia międzynarodowej publicznej oferty sprzedaży swoich akcji zwykłych i wejścia na warszawską giełdę.

ViOil Holding SA, ukraiński producent i eksporter oleju słonecznikowego oraz międzynarodowy eksporter oleju słonecznikowego z ok. 4-proc. udziałem w światowym rynku, ogłosił plany przeprowadzenia międzynarodowej publicznej oferty sprzedaży swoich akcji zwykłych i wejścia na warszawską giełdę.

Przeprowadzenie oferty publicznej będzie możliwe po akceptacji prospektu spółki przez Commission de Surveillance du Secteur Financier (CSSF), czyli odpowiedni organ nadzoru w Luksemburgu, a następnie jego notyfikacji do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Planuje się, że oferta może obejmować sprzedaż akcji nowej emisji spółki oraz potencjalnie także sprzedaż istniejących akcji przez obecnych akcjonariuszy ViOil.

Spółka planuje wykorzystanie środków z oferty na sfinansowanie realizacji strategii rozwoju.

Planuje się, że oferta zostanie przeprowadzona w formie oferty publicznej skierowanej do inwestorów indywidualnych w Polsce, oferty publicznej skierowanej do inwestorów instytucjonalnych w Polsce oraz oferty prywatnej skierowanej do inwestorów instytucjonalnych w wybranych jurysdykcjach poza terytorium Polski. Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu oferty zostaną podane do publicznej wiadomości w stosownym czasie.

Reklama

Globalnym Koordynatorem oferty i Budującym Księgę Popytu jest Credit Suisse Securities (Europe), Concorde Limited jest Współmenedżerem oferty, natomiast Dom Inwestycyjny BRE Banku pełni rolę Agenta Oferty w Polsce i Współprowadzącego Księgę Popytu.

Najważniejsze informacje o ViOil Holding SA

ViOil to jeden z największych i najszybciej rosnących producentów i eksporterów oleju słonecznikowego na Ukrainie i znaczący międzynarodowy eksporter oleju słonecznikowego z ok. 4-proc. udziałem w światowym rynku. ViOil jest przedsiębiorstwem zintegrowanym, którego podstawowa działalność obejmuje kupno i magazynowanie nasion oleistych, oraz produkcję, sprzedaż i transport olejów roślinnych i powstających przy ich wytwarzaniu produktów ubocznych.

ViOil koncentruje się obecnie na przetwarzaniu nasion słonecznika, lecz - bazując na zdobytym doświadczeniu i elastyczności swoich zakładów przetwórczych - jest w stanie szybko przestawić profil produkcji na przetwórstwo nasion rzepaku lub soi.

ViOil posiada i eksploatuje dwa zakłady przetwórstwa nasion oleistych, których roczne zdolności przerobowe wynoszą łącznie 511 000 ton nasion słonecznika (przy założeniu pracy przez 365 dni w roku) oraz sieć 12 magazynów, w skład której wchodzą dwa magazyny przy zakładach przetwórczych oraz 10 wolnostojących silosów rozmieszczonych w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów. Łączna pojemność magazynowa tych obiektów wynosi 186 180 ton nasion słonecznika (co stanowi odpowiednik 360 000 ton pszenicy). ViOil świadczy również usługi przetwórstwa nasion słonecznika w ramach umów o przerób oraz korzysta z ponad 40 silosów należących do podmiotów zewnętrznych, zlokalizowanych na ogół w promieniu do 200 km od zakładów przetwórczych Spółki.

Zakłady ViOil położone są w rejonach upraw słonecznika i rzepaku, w centralnej i zachodniej Ukrainie. W ostatnich latach w rejonach tych sukcesywnie wzrasta areał przeznaczony pod uprawę roślin oleistych, co zapewnia ViOil dostęp do stabilnej podaży surowców pozwalający utrzymać, a nawet - w przekonaniu Zarządu - zwiększyć wielkość produkcji. Lokalizacja zakładów ViOil pozwala również w sposób efektywny kosztowo obsługiwać rynki Europy, Bliskiego Wschodu i Azji, za pośrednictwem regionalnej sieci kolei i dróg, oraz portów czarnomorskich. Korzystny obraz dopełnia dobrze rozwinięta infrastruktura logistyczna i transportowa ViOil, obejmująca 54 cysterny kolejowe i sześć lokomotyw.

Wyniki finansowe

Po trzech kwartałach roku obrotowego 2011, zakończonych 31 marca 2011, przychody Spółki ze sprzedaży wyniosły 220,0 mln USD (wobec 154,9 mln USD rok wcześniej), a zysk netto 26,5 mln USD (wobec 10,6 mln USD rok wcześniej). Wynik EBITDA w tym okresie wyniósł 39,3 mln USD (wobec 19,7 mln USD po trzech kwartałach zakończonych 31 marca 2010 roku).

- Pozyskanie środków z oferty publicznej pozwoli nam na zdynamizowanie realizacji strategii rozwoju, zakładającej dalszy wzrost organiczny i ewentualne przejęcia aktywów magazynowych i przetwórczych. Jestem przekonany, że nasza silna pozycja rynkowa na dynamicznie rosnącym rynku, wyjątkowa lokalizacja geograficzna, dająca dostęp zarówno do rynków zbytu jak i szerokiej bazy surowcowej, jak również możliwość szybkiego przestawienia profilu produkcji naszych zakładów na przetwórstwo nasion rzepaku lub soi stanowić będą atrakcyjną propozycję dla inwestorów giełdowych - powiedział Victor Ponomarchuk, prezes spółki.

Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »