W 2002 r. PKN ORLEN najatrakcyjniejszy do przejęcia

PKN ORLEN to najatrakcyjniejsza firma na warszawskiej giełdzie do przejęcia w 2002 r. - uważają analitycy. W dalszym ciągu dobrze pod tym względem prezentują się dystrybutorzy i producenci farmaceutyków.

PKN ORLEN to najatrakcyjniejsza firma na warszawskiej giełdzie do przejęcia w 2002 r. - uważają analitycy. W dalszym ciągu dobrze pod tym względem prezentują się dystrybutorzy i producenci farmaceutyków.

Zdaniem Michała Buczyńskiego, analityka DM BIG-BG, tak jak w 2001 roku, tak również w 2002 roku nie należy spodziewać się zwiększenia liczby przejęć i akwizycji. Proces pozyskiwania inwestora został w większości przypadków już zakończony. - Najcenniejsze firmy pozyskały już partnerów branżowych - stwierdził analityk DM BIG-BG. Podobnego zdania jest Waldemar Bojara z Departamentu Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ. - W 2002 roku liczba przejęć spółek giełdowych przez zagraniczne koncerny będzie zbliżona do ubiegłorocznej. W całym 2001 r. takich transakcji było niewiele, podobnie będzie w 2002 r. - stwierdził W. Bojara. Jego zdaniem, na ewentualne wzmożenie procesu przejęć i akwizycji nie wpłynie nawet oczekiwana w nadchodzącym roku poprawa koniunktury gospodarczej.

Reklama

Elektrim stracił szansę

Większość specjalistów ankietowanych pod koniec 2000 roku odnośnie spółek, które mają szansę pozyskać inwestora strategicznego, jako jednego z najbardziej poważnych kandydatów wskazywało Elektrim. Michał Buczyński twierdzi, że spółka straciła tyle na znaczeniu, że nie jest już atrakcyjnym obiektem do przejęcia.

- Po oddaniu Vivendi udziałów w Elektrimie Telekomunikacja warszawski holding nie jest już kluczem do przejęcia kontroli nad PTC - zaznaczył analityk. Waldemar Bojara z kolei stwierdził w rozmowie z PARKIETEM, że sytuacja w warszawskiej spółce jest na tyle skomplikowana, że nie jest wykluczone, że potencjalni inwestorzy będą zainteresowani jedynie przejęciem kontroli nad wybranymi udziałami, będącymi w posiadaniu Elektrimu.

PKN ORLEN: najatrakcyjniejsza inwestycja

Ankietowani przez PARKIET analitycy uważają, że najatrakcyjniejszą firmą do przejęcia jest PKN ORLEN. - Co prawda, w tej chwili trudno jest ocenić, w którym kierunku posunie się proces prywatyzacji płockiego koncernu. Nie wiadomo jeszcze, czy współpraca z potencjalnym partnerem będzie się odbywała na równorzędnych zasadach, czy inwestor strategiczny zdominuje polską spółkę. Z pewnością jednak firma ta jest najbardziej interesującą inwestycją na warszawskiej giełdzie - uważa Michał Buczyński. Waldemar Bojara podkreślił, że podejmowane próby aliansów mogą być próbą ochrony przed wrogim przejęciem. Jego zdaniem, ani OMV, ani MOL nie są odpowiednimi kandydatami na partnerów płockiej spółki.

Telekomy rozczarowały

Większość analityków przewidywała, że w mijającym roku nastąpi ożywienie procesu przejęć w branży telekomunikacyjnej. Od stycznia 2001 r. nie obowiązuje bowiem ograniczenie, uniemożliwiające przekroczenie 50% głosów przez inwestorów zagranicznych w polskich firmach telekomunikacyjnych. - Mimo liberalizacji przepisów, żadna firma z tej branży (poza zwiększeniem udziałów w TP SA przez konsorcjum France Telekom i Kulczyk Holding) nie pozyskała w 2001 r. inwestora strategicznego - stwierdził analityk DM BIG-BG. Jego zdaniem, przyczyn takiego zjawiska można się doszukiwać w dekoniunkturze panującej w tej branży od kilkunastu miesięcy.

W 2002 r. przejęcia w IT...

W. Bojara z DM BOŚ stwierdził, że w 2002 r. interesujący dla potencjalnych inwestorów strategicznych może być również sektor IT. - W przypadku spółek działających w sektorze nowych technologii istotne pod względem procesów konsolidacyjnych będzie zachowanie osób fizycznych, które posiadają znaczące pakiety akcji - powiedział doradca inwestycyjny. Jego zdaniem, interesującym obiektem do przejęcia może być również Agora, jednak w tym przypadku transakcja byłaby niezwykle skomplikowana ze względu na strukturę właścicielską spółki.

...i w farmaceutykach?

W dalszym ciągu nie wyjaśniła się sprawa producentów i dystrybutorów farmaceutyków. Podobnie jak pod koniec 2000 r., tak i teraz analitycy nie spodziewają się, żeby w 2002 r. w tej branży dużo się zmieniło. Ich zdaniem, firmy, takie jak PGF, Prosper czy Farmacol potrzebują jeszcze sporo czasu na restrukturyzację powstałych grup. Proces restrukturyzacji kończy Polfa Kutno, która będzie mogła teraz łatwiej znaleźć inwestora branżowego.

Wsparcie ze strony silnego partnera może również uzyskać Jelfa.

Słabiej w budowlance

Dużych ruchów, jeżeli chodzi o przejęcia, rok 2002 nie przyniesie prawdopodobnie w branży budowlanej. Największe przedsiębiorstwa tego sektora znalazły już inwestorów branżowych. Na partnerów wciąż jednak czeka cała grupa spółek budowlanych, takich jak Mostostal Export, Mostostal Zabrze, Pia Piasecki, Hydrobudowa Śląsk, Instal Kraków, Elektromontaż Export i Elektrobudowa. - Budownictwo przeżywa ostatnio ciężkie chwile, więc zainteresowanie inwestycjami w polskie firmy z tej branży nie będzie w 2002 r. duże - stwierdził W. Bojara.

Choć szaleństwo gry pod wezwania z poprzednich lat nie ma szans się już powtórzyć, inwestorzy liczyli, że wejście w życie znowelizowanej ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi na początku 2001 r. spowoduje, że trudniej będzie omijać przepisy dotyczące wezwań. Przykłady np. Wawelu, gdzie inwestor przejął kontrolę nad firmą, kupując udziały w spółkach zależnych, posiadających walory krakowskiego producenta słodyczy, pokazują, że im więcej pojawia się zakazów, tym więcej można znaleźć dróg ich obejścia.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: firma | przejęcia | firmy | analitycy | Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »