W Polsce zalega węgiel. Wielka kopalnia już zmniejsza wydobycie

Kopalnia Bogdanka - dostarczająca węgiel kamienny Enei - zmieniła cel produkcyjny na ten rok. Spółka planuje obecnie wydobyć mniej węgla niż wcześniej zakładano. Za decyzją stoją duże zapasy węgla w Polsce przy coraz mniejszym zapotrzebowaniu na to paliwo.

Zarząd Bogdanki odwołał wstępny cel produkcyjny przyjęty na 2024 rok. Kopalnia zakładała, że wydobędzie około 9 mln ton węgla handlowego. Nowy cel produkcyjny mieści się w przedziale około 7-8 mln ton węgla handlowego, więc Bogdanka wydobędzie nawet ponad milion ton węgla mniej niż zakładano.

Jak podano w komunikacie spółki, decyzję podjęto na podstawie informacji handlowych wpływających do Bogdanki od krajowych i zagranicznych kontrahentów. Najważniejszą rolę odegrało mniejsze zapotrzebowanie na węgiel od głównego odbiorcy węgla z Bogdanki, czyli grupy kapitałowej Enea. Ta kontrolowana przez państwo spółka to główny akcjonariusz Bogdanki, posiadający ok. 65 proc. jej udziałów.

Reklama

Enea na 2024 rok zgłosiła zapotrzebowanie na węgiel mniejsze o prawie milion ton (934 tys.) w stosunku "do wartości wynikających z obowiązujących na bieżący rok minimalnych wolumenów".

Za duże zapasy, a produkcja spada

"Problemy w oszacowaniu celu produkcyjnego wynikają obecnie z trudnej, a w skali całego roku nieprzewidywalnej, sytuacji na rynku węgla energetycznego. Obecnie obserwujemy znaczącą nadpodaż miałów energetycznych na rynku polskim, niską generację energii z węgla kamiennego, wysoką generację energii z OZE, utrudnienia w prowadzeniu eksportu węgla na ogarniętą wojną Ukrainę, jak również wysoki stan zapasów węgla przy kopalni, wynoszący ok. 0,5 mln ton" - podała spółka, motywując podjętą decyzję.

Przypomnijmy, że na problem z dużymi zapasami węgla w kraju i przy samej kopalni jej pracownicy zwracali uwagę jeszcze zimą, w sezonie grzewczym. Jak opisywaliśmy w artykule, górnicy mówili wtedy o "pełnych zwałach niesprzedanego węgla, rozjechanym harmonogramie biegu ścian wydobywczych i ograniczonej ilości wyrobisk przygotowawczych".

Teraz zarząd Bogdanki deklaruje, że w pierwszej kolejności będzie zmierzał do zmniejszenia poziomu zapasów. To ma pozwolić na zwiększenie elastyczności prowadzenia produkcji w kolejnych kwartałach i umożliwić optymalizację kosztów w zakresie determinowanym możliwościami sprzedażowymi.

ENEA

11,1600 -0,1700 -1,50% akt.: 19.07.2024, 10:42
  • Otwarcie 11,3300
  • Max 11,3300
  • Min 11,1300
  • Kurs odniesienia 11,3300
  • Suma wolumenu 25 894
  • Suma obrotów 290 261,3500
  • Widełki dolne 10,2000
  • Widełki górne 12,4600
Zobacz również: BEDZIN CEZ COLUMBUS

"W przypadku wzrostu zapotrzebowania na węgiel energetyczny na rynku, spółka zachowuje możliwość bieżącego reagowania poprzez zwiększenie produkcji w związku z wykonanymi w ubiegłym i bieżącym roku pracami przygotowawczymi" - dodano także w komunikacie. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »