W Warsecie prawie połowa spółek będzie miała jeden fixing

W nowym systemie obrotu Warset, wprowadzanym od 29 września, do notowań ciągłych trafią akcje spółek, które już teraz są handlowane w ten sposób. Obecnie jest to 87 papierów. Około 40 walorów zakwalifikowanych zostanie na dwa fixingi, a w granicach 80 będzie, tak jak do tej pory, miało jeden fixing.

W nowym systemie obrotu Warset, wprowadzanym
od 29 września, do notowań ciągłych trafią akcje spółek, które już teraz są handlowane w ten sposób. Obecnie jest to 87 papierów. Około 40 walorów zakwalifikowanych zostanie na dwa fixingi, a w granicach 80 będzie, tak jak do tej pory, miało jeden fixing.

Tak wygląda wstępny podział spółek na trzy grupy notowań, na podstawie kryteriów przyjętych już przez Giełdę Papierów Wartościowych - dowiedział się PARKIET. - Podział spółek na trzy grupy inwestorzy będą mogli poznać już na początku przyszłego miesiąca - zapowiedział Mirosław Szczepański, zastępca dyrektora działu notowań na GPW.

Podstawowym kryterium podziału spółek na trzy grupy notowań w nowym systemie, tak jak zapowiadano, będzie płynność. - Klasyfikacja spółek do notowań ciągłych, przeprowadzana jest również obecnie i nie ma powodów, by w tym względzie coś się szczególnie zmieniało. Tak jak dotychczas, w systemie tym, notowane będą również akcje NFI - zaznacza Wiesław Rozłucki, prezes GPW. - Nie chcemy stwarzać dodatkowych nadzwyczajnych sytuacji. Już pojawienie się Warsetu będzie dużym wyzwaniem dla wszystkich, dlatego postaramy się w tym czasie minimalizować trudne decyzje - dodaje.

Reklama

Obecność w tabeli notowań ciągłych w nowym systemie będzie miała tym większe znaczenie, że zniesione zostają ograniczenia wielkości jednostek transakcyjnych. Zamiast bloków podstawową jednostką transakcyjną w obu systemach notowań stanie się jedna akcja. W notowaniach ciągłych znajdą się również certyfikaty inwestycyjne, obligacje, kontrakty terminowe i warranty.

Konieczne było natomiast przyjęcie kryteriów dla podziału spółek, które znajdą się wyłącznie w notowaniach jednolitych. Jeżeli średnia obrotu akcji z kilku miesięcy przed uruchomieniem Warsetu będzie równa lub wyższa od średniej obrotu dla wszystkich walorów nieobecnych w notowaniach ciągłych, będą one miały dwa fixingi. Jeśli zaś średnia obrotów będzie niższa, walory będą miały jeden fixing. W żadnym z przypadków nie będzie miał znaczenia rynek, na którym znajduje się spółka. Co kwartał podział będzie weryfikowany.

Od momentu rozpoczęcia działania Warsetu zasady klasyfikacji spółek do grup notowań będą już mniej uznaniowe.

Firmy wchodzące na rynek podstawowy będą miały zapewnione miejsce w tabeli notowań ciągłych, tak samo będzie z walorami wszystkich spółek zaklasyfikowanych do SITech i to bez względu na rynek notowań, na jaki trafi spółka. Natomiast firmy z rynku równoległego będą miały dwa fixingi w notowaniach jednolitych, a z rynku wolnego jeden fixing. - Przyjęliśmy takie kryterium dla spółek bez historii notowań. Z czasem będą one podlegały takim samym zasadom jak inne obecne na GPW i rynek notowań nie będzie miał już znaczenia - wyjaśnia Mirosław Szczepański, który podkreśla, że poziom płynności nie będzie jedynym kryterium. Będą też brane pod uwagę m.in. takie czynniki jak: kondycja spółki i jej perspektywy.

Notowania ciągłe w Warsecie potrwają od 10.00 do 16.00 przy czym fixing będzie tu też procedurą rozpoczynającą i kończącą notowania ciągłe. Podwójny fixing przypadnie na 11.15 i 15.00, a pojedynczy na godz. 11.15.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: akcje spółek | GPW | podział
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »