Wahania cen ropy na globalnych rynkach paliw

​Notowania ropy naftowej wahają się podczas poniedziałkowego handlu. Inwestorzy monitorują przebieg szczytu państw G7 i oceniają ryzyko recesji, która ograniczyłaby popyt na surowce, w tym ropę naftową - informują maklerzy.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 107,55 USD, niżej o 0,06 proc.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na VIII jest wyceniana po 113,16 USD za baryłkę, w górę o 0,04 proc.

Szczyt G7 rozpoczęty

Szczyt grupy G7 w Niemczech został oficjalnie rozpoczęty. Szefowie państw i rządów siedmiu wiodących krajów uprzemysłowionych spotkali się w zamku Elmau w Bawarii. Szczyt, który potrwa do wtorku, jest zdominowany tematem wojny na Ukrainie.

Reklama

Premier Włoch Mario Draghi powiedział podczas pierwszego dnia szczytu G7, że trzeba "na zawsze" wyeliminować energetyczne uzależnienie od Rosji.

- Nie do pomyślenia jest powrót do uzależnienia od Rosji, jakie było w przeszłości - podkreślił.

Draghi wskazał na konieczność ustalenia pułapu cen importowanych surowców energetycznych i ocenił, że wyznaczenie pułapu cen paliw kopalnych importowanych z Rosji ma cel geopolityczny, nie tylko ekonomiczny i społeczny.

Premier Włoch powiedział, że konieczne jest złagodzenie skutków podwyżek cen energii, zrekompensowanie ich rodzinom i firmom przeżywającym trudności, a także opodatkowanie spółek mających nadzwyczajne zyski.

Jakie ryzyko wystąpienia recesji?

Tymczasem inwestorzy oceniają ryzyka wystąpienia recesji w gospodarce, co wpłynęłoby na ograniczenie popytu na paliwa.

"Ceny ropy są pod presją z powodu obaw o możliwe spowolnienie gospodarcze" - ocenia Gao Jian, analityk Zhaojin Futures Co.

"Jednak napięta sytuacja fundamentalna na rynkach ropy wpłynie na ograniczenie spadków notowań surowca" - dodaje.

Ceny ropy zaliczą w czerwcu pierwszy miesięczny spadek od listopada 2021 r. w reakcji na eskalację obaw o globalne spowolnienie gospodarcze, w czasie podwyższania przez banki centralne stóp procentowych w celu zwalczania wysokiej inflacji.

Ceny detaliczne takich produktów jak benzyna nie spadną jednak tak szybko, jak w przypadku ropy naftowej, ze względu na brak zdolności rafinerii do większego przerobu.

W ciągu ostatnich 5 tygodni cena ropy Brent spadła o 10 proc., a tymczasem na świecie ceny detaliczne takich paliw jak benzyna i olej napędowy nie spadły, a często jeszcze bardziej rosną.

W USA obecnie ceny benzyny są tylko o kilka centów niżej wobec rekordowych ponad 5 USD za galon, zanotowanych na początku czerwca. W Wielkiej Brytanii nadal ustanawiane są dzienne rekordy cen detalicznych paliw. W Singapurze ceny benzyny są z kolei blisko najwyższych poziomów w historii.

"Wszystko związane jest ze zdolnością rafinerii do produkcji paliw rafinowanych" - ocenia Amrita Se, współzałożycielka i dyrektor. ds. badań w londyńskiej firmie konsultingowej Energy Asoects Ltd.

"Widzieliśmy, jak spadają ceny ropy, ale spadków notowań produktów tak naprawdę nie ma" - dodaje.

Chociaż oczekuje się, że globalny system rafineryjny będzie przetwarzać więcej ropy naftowej w tym i w przyszłym roku - dzięki m.in. nowym obiektom rafineryjnym uruchamianym na Bliskim Wschodzie, w Chinach i Afryce  - to nie wystarczy, aby zrównoważyć rynki paliw do silników odrzutowych i diesla - wynika z ocen Międzynarodowej Agencji Energetycznej(MAE).

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Ropa Brent natychmiast

87,22 0,11 0,13% akt.: 19.04.2024, 18:23
  • Max 90,75
  • Min 86,20
  • Stopa zwrotu - 1T -4,44%
  • Stopa zwrotu - 1M -1,04%
  • Stopa zwrotu - 3M 8,86%
  • Stopa zwrotu - 6M -5,86%
  • Stopa zwrotu - 1R 1,43%
  • Stopa zwrotu - 2R -23,71%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »