Warszawie nie jest po drodze z Wiedniem
GPW poinfomowała, że podchody pod giełdę w Wiedniu skończyły się niepowodzeniem.
Zarząd GPW chce się skoncentrować na rozwoju organicznym i nie bierze pod uwagę aliansu z Wiedniem - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes giełdy Paweł Tamborski. MSP w pełni popiera rekomendację zarządu GPW o zawieszeniu rozmów z Wiedniem.
- Po wnikliwym przeanalizowaniu możliwych opcji rozwoju regionalnego oraz biorąc pod uwagę duży potencjał wzrostu polskiej gospodarki i rynku kapitałowego, GPW postanowiła skoncentrować się obecnie na rozwoju organicznym. Nie wyklucza to możliwości współpracy z CEESEG w indywidualnych projektach - powiedział Tamborski.
Dodał, że "GPW nie bierze obecnie pod uwagę aliansu kapitałowego z CEESEG. Celem pozostaje rozwój organiczny". Prezes powiedział jednocześnie, że GPW nie wyklucza w przyszłości powrotu do rozmów i koncepcji aliansu kapitałowego z Wiedniem.
Tamborski poinformował, że Rada Giełdy przyjęła decyzję zarządu spółki "do aprobującej wiadomości".
Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk powiedział, że resort "w pełni" popiera rekomendację zarządu GPW o zawieszeniu rozmów z Wiedniem.
- Za tą decyzją przemówił rachunek ekonomiczny. Obecnie najważniejszym wyzwaniem dla GPW jest doprowadzenie do wzrostu płynności na rynku, co gwarantuje jego rozwój - powiedział Kowalczyk cytowany w komunikacie przesłanym PAP.
Dodał, że do końca października zarząd GPW przedstawi zaktualizowaną strategię zawierająca rozwiązania, które wzmocnią bezpieczeństwo modelu biznesowego GPW, w celu długoterminowego i stabilnego kreowania wartości dla akcjonariuszy. - Jesteśmy przekonani, że w ciągu kilku najbliższych lat GPW zdobędzie dużo mocniejszą pozycję na arenie międzynarodowej i niewykluczone, że wówczas wróci do rozmów o konsolidacji z partnerami zagranicznymi - podkreślił.
Pod koniec sierpnia wiceminister Kowalczyk poinformował, że resort skarbu we wrześniu podejmie decyzję, czy warszawska giełda powinna rozpocząć negocjacje w sprawie połączenia z giełdą w Wiedniu. - Mam nadzieję, że we wrześniu tego roku zapadnie decyzja. Rekomendacji w tej sprawie oczekujemy od zarządu giełdy - mówił wówczas Kowalczyk.
Warszawska giełda od ponad roku rozważała możliwość połączenia się z giełdą w Wiedniu, stojącą na czele CEE Stock Exchange Group, która oprócz niej grupuje giełdy w Pradze, Budapeszcie i w Lublanie.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze