Wbrew rynkowej tendencji

Odpowiednie fundamenty i akcjonariat dają szansę na zarobek. W gronie spółek, które nie ulegają spadkowej tendencji na rynku od dłuższego czasu utrzymują się te same podmioty.

Odpowiednie fundamenty i akcjonariat dają szansę na zarobek. W gronie spółek, które nie ulegają spadkowej tendencji na rynku od dłuższego czasu utrzymują się te same podmioty.

Reprezentują różne sektory, a pod względem kapitalizacji należą do średniaków na GPW. Analitycy zwracają uwagę na ich relatywnie dobrą sytuację fundamentalną i przede wszystkim strukturę akcjonariatu, która przy niewielkim free-float zapewnia stabilizację notowań.

Spośród firm budowlanych dobrze prezentuje się Budimex. Analitycy pozytywnie oceniają program restrukturyzacji spółki, który przynosi już pierwsze efekty. Kontrolowana przez hiszpański koncern Ferrovial firma jako pierwsza z grona giełdowych przedstawicieli branży zdecydowała się na radykalne posunięcia oszczędnościowe. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w jej akcjonariacie, obok inwestora strategicznego, silną pozycję zajmują instytucje finansowe na czele z największym funduszem emerytalnym Commercial Union.

Reklama

W efekcie kurs akcji spółki wzrósł od końca lipca ubiegłego roku do końca kwietnia tego roku o ponad 80% i od tego czasu utrzymuje się w trendzie horyzontalnym. Z firm budowlanych lepiej od rynku wypada jeszcze Mitex, który - zdaniem analityków - najprawdopodobniej zostanie wycofany z giełdy, oraz Mostostal Warszawa.

Obecnością CU OFE w akcjonariacie analitycy często tłumaczą także lepsze od rynku zachowanie kursu banku ING BSK.

Rewelacyjne wyniki finansowe są natomiast przyczyną wzrostu notowań firmy handlowej z branży odzieżowej - LPP. Od 21 września ubiegłego roku do końca maja tego roku kurs akcji spółki wzrósł o ponad 130%. Od miesiąca jest on poddawany korekcie, która, według analityków technicznych, powinna się jednak niebawem zakończyć wybiciem w górę.

- LPP jest modelowym przykładem na to, jak można się rozwijać nawet w okresie spowolnienia gospodarczego. Inwestorzy musieli dostrzec doskonałe wyniki finansowe spółki i przy znikomym free-float tak znaczący wzrost kursu jej akcji był nieunikniony - stwierdził Marek Świętoń, analityk ING TFI.

Jego zdaniem, to właśnie tego typu spółki mogą nadal z powodzeniem opierać się dekoniunkturze giełdowej. - Niezłe wyniki i stabilny akcjonariat, w którym obok inwestorów branżowych obecne są instytucje finansowe, to także tajemnica dobrych notowań Dębicy, Stomilu Olsztyn, Amiki, Świecia i Kęt.

W tych spółkach inwestorzy finansowi znacznie łatwiej mogą kontrolować sytuację niż w przypadku największych firm na parkiecie, wchodzących w skład indeksu WIG20 - dodał M. Świętoń.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: akcjonariat | analitycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »