Wielki świat akcji
Oto pytanie, które może się przydać, gdy znów na jakimś przyjęciu weźmiesz udział w konkursie wiedzy o giełdzie: Podaj nazwę najlepszego rynku akcji na świecie w zeszłym roku. Chiny? Nie. Indie? Blisko, ale bez nagrody. Odpowiedź: Peru, wzrost o 53% w ciągu 12 miesięcy od 18 stycznia, według MSCI Barra.
Wiadomo, że tak zwane kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) również od kilku lat notują świetne wyniki. Jako grupa, rynki te generują roczne zyski powyżej 40% przez pięć ostatnich lat. Jednak nie jest to wyjątek. Egipt, Kolumbia, Indonezja, Republika Czeska i Turcja radziły sobie co najmniej tak dobrze, jak BRIC w badanym pięcioletnim okresie, a czasem osiągały nawet większy sukces. Niektóre z mniejszych rynków potrafiły odeprzeć pierwszą falę globalnej tendencji sprzedaży w pierwszych tygodniach tego roku - co na pewno nie było łatwe. Dobrym przykładem jest tu Bliski Wschód. Akcje w Kuwejcie, Omanie, Jordanii, Katarze i Bahrajnie są notowane na plusie, podczas gdy indeks MSCI EAFE rozwiniętych rynków Europy i Azji stracił w ciągu roku 14%.
Jednakże nie oznacza to, że możesz liczyć na szybkie wzbogacenie się wraz z nasileniem się globalnej tendencji sprzedaży lub gdy USA pogrążą się w głębokiej recesji. Dywersyfikacja to potężne narzędzie, lecz nie czyni cudów. Można jedynie wyciągnąć wniosek, że analizując rynki międzynarodowe należy mieć bardzo szerokie spojrzenie. Zwłaszcza, że ostatnimi czasy jest to dużo łatwiejsze.
Slajdy: 10 nieodkrytych globalnych perełek
Slajdy: 13 hitów rynków o tendencji zniżkowej
Slajdy: 10 oczywistych zakupów dla łowców dywidend
Na zdjęciach: Największe fortuny dziesięciolecia
Podajemy parę porad dla drobnych inwestorów, którzy chcą wkroczyć na rynki niegdyś dostępne jedynie dla kilku instytucji. Zamknięte fundusze inwestycyjne (ETF). ETF stanowią jedną z najważniejszych innowacji ostatnich lat dla inwestorów zainteresowanych globalnymi rynkami. ETF z grupy iShares, na przykład, oferują fundusze koncentrujące się na mniejszych rynkach, takich jak Malezja, Singapur i RPA.
Seria SDPR banku State Street zawiera kila regionalnych funduszy eksponowanych na małych rynkach Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. ETF są wyjątkowo elastyczne, gdyż oferują korzyści zarówno dla graczy, jak i inwestorów długoterminowych. Mogą być one wykorzystywane do składania krótkoterminowych zamówień uwzględniających trendy rynkowe, podczas gdy ich niskie opłaty dystrybucyjne czynią z nich idealnych kandydatów do portfeli długoterminowych.
Amerykańskie kwity depozytowe (ADR). Te papiery wartościowe znajdują się w obrocie na rynku USA i można je kupować i sprzedawać u brokerów, jak wszelkie inne udziały. W środowisku ADR istnieje około 2000 firm z ponad 70 krajów na całym świecie. Strony internetowe Bank of New York Mellon oraz JP Morgan zawierają wiele szczegółowych informacji na temat ADR.
Regionalne fundusze inwestycyjne. Jeśli wolisz, aby twoje akcje dobierał ekspert, możesz skorzystać z usług funduszy inwestycyjnych. T. Rowe Price Middle East & Africa Fund (TRAMX) inwestuje we wschodzące rynki, takie jak Katar, ZEA i Egipt. Ta agencja z Baltimore oferuje też fundusze wyspecjalizowane w rynkach azjatyckich (PRASX), Ameryki Łacińskiej (PRLAX) i Europy Wschodniej (TREMX).
Istnieje też inna technika, którą nazywam podejściem "tylnych drzwi". Polega ona na poszukiwaniu firm zlokalizowanych na jednym rynku, a prowadzących intensywną działalność w krajach rozwijających się. Jednym z przykładów takich firm jest Liberty Global, międzynarodowy oddział imperium medialnego Johna Malone. Liberty działa z terenu USA, lecz posiada udziały w szybko rozwijających się sieciach kablowych i szerokopasmowych w 17 krajach, od Słowacji po Peru.
Kolejnym przykładem jest Turkcell, największy w Turcji operator telefonii komórkowej. Oprócz zaangażowania na rynku lokalnym, Turkcell działa w Kazachstanie, na Ukrainie oraz w krajach Azji Środkowej. W ten sam sposób działa Russia Mobile Telesystems OJSC i Vimpel-Communications.
Inwestowanie na tych rynkach jest coraz łatwiejsze, jednak nadal trudno znaleźć dobre źródła informacji. Prasa poświęcona finansom rzadko zajmuje się niewielkimi rynkami, a gdy zapytasz swojego brokera o analizę sytuacji rynkowej w Kazachstanie, możesz w odpowiedzi otrzymać pełne zdziwienia spojrzenie. Przygotuj się na dużą dozę samodzielnych badań rynku. Zapomnij o CIA World Fact Book - to dobre dla inwestorów mniejszego kalibru. Zestawienia publikowane w The Economist będą lepszym punktem wyjściowym. Znajdziesz tam nawet informacje dotyczące Kazachstanu.
Ostatnio wiele mówi się o pojęciu "rozprzęgnięcia", czyli twierdzeniu, że rynki międzynarodowe mogą generować silny wzrost ekonomiczny i wysokie stopy zwrotu akcji w przededniu recesji lub przynajmniej gwałtownego spowolnienia gospodarki USA. W kontekście krótkoterminowym, taka teoria nie koniecznie musi się sprawdzić. Jednak na dłuższą metę, opłaca się rozszerzać swoje horyzonty. Na rynku jest zbyt wiele okazji, żeby je wszystkie ignorować.
Na zdjęciach: Największe straty fortun dziesięciolecia
John Christy