WSiP: droga do przejęcia otwarta

Na wznowionym w środę walnym Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych było 50-proc. kworum i akcjonariusze przegłosowali zmiany w statucie, skutkujące m.in. zniesieniem ograniczenia wykonywania prawa głosu do 20 proc. akcji.

Na wznowionym w środę walnym Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych było 50-proc. kworum i akcjonariusze przegłosowali zmiany w statucie, skutkujące m.in. zniesieniem ograniczenia wykonywania prawa głosu do 20 proc. akcji.

W ubiegłym tygodniu we wtorek, kiedy rozpoczęło się walne zabrakło kworum wymaganego do przegłosowania niektórych zmian w statucie i została przegłosowana przerwa do 22 marca.

Do przegłosowania niektórych zmian w statucie WSiP wymagana była bowiem obecność akcjonariuszy reprezentujących co najmniej 50 proc. kapitału zakładowego spółki.

Choć na walne WSiP zarejestrowali się akcjonariusze posiadający 19.126.896 akcji, co stanowi 61,2 proc. kapitału zakładowego spółki, to w miniony wtorek zabrakło kworum.

"Dziś było już kworum i było możliwe głosowanie zmian w statucie. Akcjonariusze zgodzili się na zmiany, które mają na celu przeniesienie części kompetencji z walnego na radę nadzorczą spółki. Ponadto zwiększone zostały kompetencje nadzorcze rady, poprzez nałożenie na zarząd obowiązku uzyskania jej zgody na szereg czynności" - powiedział w środę Piotr Bieżuński, odpowiadający w spółce za relacje inwestorskie.

Reklama

"Zostało też zniesione ograniczenie prawa do wykonywania głosu, dla akcjonariuszy posiadających od 20 do 51 proc. akcji. Akcjonariusze podjęli też uchwałę w sprawie usunięcia wszystkich wymogów statutowych dotyczących większości i kworum, ponad normy wynikające z Kodeksu spółek handlowych" - dodał.

Zabrakło natomiast w środę kworum do przegłosowani dwóch projektów uchwał, z których jeden zakładał wniesienie części przedsiębiorstwa w Kopytowie, zajmującej się dystrybucją, do nowej spółki logistycznej, w 100 proc. zależnej od WSiP.

Drugi z nieprzegłosowanych projektów uchwał miał na celu uzyskanie zgody walnego na nabycie przez WSiP od Domu Książki budynku w Warszawie przy ul. Jasnej, gdzie od przyszłego roku zarząd WSiP planuje przenieść siedzibę.

W ubiegłym tygodniu we wtorek WZA wprowadziło kilka zmian do statutu, ale takich, które nie wymagały kworum. Akcjonariusze zgodzili się wtedy m.in. na rozszerzenie zakresu działalności spółki, co ma umożliwić świadczenie usług przez WSiP na rzecz spółek zależnych. Chodzi np. o usługi rachunkowo-księgowe, informatyczne.

Poza tym walne ustaliło wówczas, że rada nadzorcza spółki liczyć będzie sześć osób, przy czym dwie to reprezentanci pracowników. Pozostałe cztery zostały wybrane we wtorek i zostali nimi zgłoszeni przez inwestorów finansowych: Paweł Brukszo, Stanisław Wedler i Przemysław Cieszyński oraz Zbigniew Jakubas, który zgłosił sam swoją kandydaturę.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: przejęcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »