Wstępne półroczne wyniki Grupy Pfleiderer za 2015 rok wykazują ciągły wzrost sprzedaży oraz zysków

Całościowa sprzedaż netto Grupy Pfleiderer wzrosła o 2,3 proc. do 497,5 mln euro * Skorygowany wskaźnik EBITDA wzrósł o 10,2 proc. do 64,5 mln euro * Oba obszary działalności, zarówno zachodni, jak i wschodni, wykazują tendencję wzrostową, przy szczególnie silnym popycie w Niemczech.

Całościowa sprzedaż netto Grupy Pfleiderer wzrosła o 2,3 proc. do 497,5 mln euro * Skorygowany wskaźnik EBITDA wzrósł o 10,2 proc. do 64,5 mln euro * Oba obszary działalności, zarówno zachodni, jak i wschodni, wykazują tendencję wzrostową, przy szczególnie silnym popycie w Niemczech.

Pfleiderer Grajewo S.A. i Grupy Pfleiderer za I półrocze 2015 roku przed Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy Pfleiderer Grajewo S.A. zaplanowanym na 27 lipca 2015 roku, w kontekście proponowanej przez Zarząd oraz Radę Nadzorczą Pfleiderer Grajewo S.A. w dniu 30 czerwca 2015 roku reorganizacji Grupy. Wstępne wyniki osiągnięte przez Grupę Pfleiderer, jednego z największych i najnowocześniejszych producentów płyt meblowych, blatów kuchennych oraz laminatów wysokociśnieniowych w Polsce, pokazują, że Grupa Pfleiderer kontynuuje wzrost w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku. Przychody Grupy wzrosły o 2,3 proc., w porównaniu do pierwszej połowy 2014 r., do poziomu 497,5 mln euro (486,4 mln euro w 1 poł. 2014 roku). Przychody Segmentu Zachodniego (Europa Zachodnia) wzrosły o 3,5 proc. do poziomu 326,2 mln euro, a Segmentu Wschodniego (Europa Wschodnia) o 2,0 proc. do poziomu 190,0 mln euro. Wzrost ten był uwarunkowany przede wszystkim znacznym popytem w Niemczech, przy niemal pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych zakładów Segmentu Zachodniego. Segment Wschodni odczuł skutki presji importowej z Białorusi i Ukrainy oraz zmagał się z wyzwaniami eksportowymi, zdołał jednak zniwelować te skutki zwiększając wydajność oraz koncentrując się na wysokomarżowych produktach z segmentu rozwiązań o wyższej wartości dodanej.

Reklama

Zysk przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją (EBITDA), skorygowany o przychody i koszty jednorazowe takie jak programy poprawy, efekty restrukturyzacji, zbycia i dekonsolidacje wzrósł o 10,2 proc. do poziomu 64,5 mln euro (58,5 mln euro w 1 poł. 2014 roku). Skorygowana EBITDA wzrosła w obydwu działach biznesowych: w Segmencie Zachodnim o 8,2 proc. do poziomu 37,5 mln euro, a w Segmencie Wschodnim o 13,3 proc. do poziomu 27 mln euro. Pozytywne wyniki można częściowo przypisać m.in. nieustannie wdrażanym przez Grupę Pfleiderer programom poprawy efektywności oraz wydajności. Co więcej, wzmocniona współpraca pomiędzy Segmentem Zachodnim a Segmentem Wschodnim wewnątrz Grupy Pfleiderer przyniosła korzystne rezultaty, prowadząc do osiągnięcia synergii kosztów, między innymi, w obszarze wspólnych zamówień surowców oraz składek ubezpieczeniowych. Zadłużenie netto Grupy Pfleiderer zostało dodatkowo zmniejszone do kwoty 269,5 mln euro (323,7 mln euro na koniec 2014 roku). Zadłużenie netto Segmentu Zachodniego zostało zmniejszone do kwoty 258,1 mln euro (303,1 mln euro na koniec 2014 roku), natomiast Segmentu Wschodniego do 11,8 mln euro (21 mln euro na koniec 2014 roku).

W czerwcu br. rada nadzorcza Pfleiderer Grajewo zatwierdziła budowę nowej prasy do blatów kuchennych i elementów w oddziale Pfleiderer Prospan w Wieruszowie. Ta najnowocześniejsza infrastruktura, której zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2015 roku, ma na celu obniżenie kosztów produkcyjnych oraz umożliwienie wytwarzania innowacyjnych produktów dla wysokiej jakości zastosowań w montażach wnętrz oraz do produkcji mebli. Firma oczekuje, że to przedsięwzięcie dodatkowo wzmocni pozycję Grupy Pfleiderer w segmencie rozwiązań o wyższej wartości dodanej w Polsce. Grupa Pfleiderer planuje w tym roku zainwestować łącznie ok. 40 mln euro w Niemczech i w Polsce.

- Nasze wstępne, półroczne wyniki oraz podejmowane przez nas działania inwestycyjne odzwierciedlają aspiracje Pfleiderera do ciągłego rozwoju - powiedział Michael Wolff, prezes Grupy Pfleiderer. - Oczekujemy planowanej, pełnej integracji Segmentu Zachodniego i Wschodniego, aby przyspieszyć rozwój firmy dzięki stworzeniu wiodącego i zintegrowanego producenta wyrobów drewnianych przynoszącego sprzedaż na poziomie 1 mld euro , zatrudnieniu w wysokości ponad 3,000 pracowników, kompleksowej ofercie produktów, ze szczególnym naciskiem na towary z segmentu produktów o wyższej wartości dodanej, oraz silnej pozycji na rozwiniętych rynkach oraz w regionach o dużym potencjale wzrostu.

W dniu 30 czerwca 2015 roku zarząd i rada nadzorcza Pfleiderer Grajewo poinformowały o rozpoczęciu negocjacji mających na celu pełną integrację Segmentu Wschodniego i Zachodniego. Grupa Pfleiderer wierzy, że pełna integracja jest kolejnym, racjonalnym krokiem w ramach jej rozwoju i dążenia do stworzenia jednego Pfleiderera, który stanie się wiodącym producentem drewna konstrukcyjnego w Europie. Firma ma na celu osiągnięcie docelowych synergii na łącznym poziomie do 30 mln euro rocznie począwszy od końca 2018 roku poprzez uproszczenie procesów, połączenie sił sprzedażowych, scentralizowaniu funkcji zakupowych, zwiększonemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych, ujednoliceniu oferty produktowej, spójnej polityce marki oraz poprzez inne działania. Dzięki wykorzystaniu geograficznego potencjału na terenie całej Europy `jeden Pfleiderer' byłby w stanie zredukować koszty w ramach łańcucha dostaw, co przełożyłoby się na zwiększenie wysokości marż oraz docelowo siłę finansową Grupy.

Strukturą transakcji ma być odwrócone przejęcie Pfleiderer GmbH przez Pfleiderer Grajewo Pfleiderer Grajewo planuje emisję do 40 mln nowych akcji oraz uplasowanie ich na rynku giełdowym GPW. Cena nabycia Pfleiderer GmbH zostanie określona na podstawie rynkowego mechanizmu ustalania ceny w ramach podwyższenia kapitału. W tym celu Pfleiderer Grajewo S.A. przyjął, że współczynnik proporcjonalnej wyceny całości przedsiębiorstwa, który zostanie określony w umowie sprzedaży 100 proc. udziałów Pfleiderer GmbH, wyniesie 56,95 proc. dla Segmentu Zachodniego do 43,05 proc. dla Segmentu Wschodniego.

Zarząd Pfleiderer Grajewo zdecydował, że wpływy uzyskane z planowanego podwyższenia kapitału zakładowego zostaną przeznaczone w szczególności na sfinansowanie zakupu przez Pfleiderer Grajewo S.A. 100 proc. akcji Pfleiderer GmbH, oraz aby pokryć koszty reorganizacji Grupy Pfleiderer oraz zmniejszyć zadłużenie powiększonej grupy Pfleiderer Grajewo S.A. w następstwie realizacji transakcji do na zakładanego na koniec roku docelowego poziomu w wysokości 1,5x do 2x wartości zadłużenia finansowego netto do skorygowanego wskaźnika EBITDA. Osiągnięcie takiego poziomu uzależnione będzie od rezultatów procesu budowania księgi popytu na akcje Pfleiderer Grajewo S.A. w ofercie publicznej, a także wielu innych czynników i przyszłych niepewności. W zakresie, w jakim koszty transakcji poniesione przez Pfleiderer Grajewo S.A. przekroczą kwotę 11 milionów euro, nadwyżka ponad tę kwotę pomniejszy cenę nabycia udziałów w Pfleiderer GmbH.

Akcjonariusze Pfleiderer Grajewo S.A, którzy zdecydują się zakupić akcje będą korzystać z pierwszeństwa przydziału akcji, dzięki czemu ich udział nie zmniejszy się wskutek planowanego podwyższenia kapitału. Atlantik S.A., akcjonariusz pośrednio kontrolujący Pfleiderer Grajewo S.A., poinformował spółkę, iż nie planuje brać udziału w procesie podwyższenia kapitału i może sprzedać część posiadanych akcji.

Propozycja dotycząca podwyższenia kapitału zakładowego zostanie przedstawiona do zatwierdzenia podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki Pfleiderer Grajewo S.A., które zostało zwołane na dzień 27 lipca 2015 roku w Warszawie.

Wszystkie podane w niniejszej informacji dane finansowe dotyczące pierwszego półrocza są danymi wstępnymi i nieaudytowanymi. Grupa Pfleiderer opublikuje pełne dane finansowe za pierwsze półrocze 2015 roku w dniu 10 sierpnia w 2015 roku.

Grupa Pfleiderer

Pfleiderer jest wiodącym europejskim producentem wyrobów drewnopochodnych. Grupa zatrudnia około 3300 osób i jest podzielona na Segment Zachodni (region Europy Zachodniej) i Segment Wschodni (region Europy Środkowo-Wschodniej). W Segmencie Zachodnim wiodące linie produktów sprzedawane pod marką Pfleiderer to Duropal, Wodego i Thermopal. Na zachodnioeuropejskim rynku Pfleiderer produkuje na potrzeby przemysłu, handlu i rzemiosła, a także projektantów i architektów. Spółka posiada pięć zakładów produkcyjnych w Niemczech. W Europie Wschodniej Pfleiderer posiada większościowe udziały w polskiej spółce, notowanej na GPW, Pfleiderer Grajewo S.A., która posiada silną pozycję na krajowym rynku produkcji wyrobów drewnopochodnych.

Opr. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzrost | wyniki | euro | sprzedaż | zysk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »