Reklama

Wyniki Duon za III kw.: sprzedaż gazu TPA rośnie najszybciej

Wyniki Grupy Duon za trzeci kwartał są zgodne z podaną przez Spółkę prognozą na bieżący rok: skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Duon wyniosły 173,9 mln zł, co stanowi wzrost o 11 proc. w stosunku do III kwartału 2014 r. przede wszystkim za sprawą rozwoju sprzedaży gazu TPA. EBITDA Grupy w trzecim kwartale wyniosła 7,5 mln zł, a zysk netto 5,4 mln zł.

Segment infrastruktury w III kw. br. wygenerował 32,1 mln zł przychodów i 3,7 mln zł EBITDA w porównaniu do odpowiednio 34,8 mln zł i 2,3 mln zł w III kw. roku ubiegłego. Ten ponad 60 proc. wzrost EBITDA został osiągnięty przede wszystkim dzięki zmniejszeniu kosztów pozyskania gazu w wyniku obniżki cen rynkowych, a także uruchomienia możliwości importowych LNG z Kaliningradu pod koniec 2014 r.

Reklama

Przychody segmentu obrotu w III kw. br. wyniosły 142 mln zł wobec 120 mln zł w analogicznym okresie 2014 r., dzięki rozwojowi w najbardziej dynamicznym obecnie obszarze działalności Duon - sprzedaży gazu TPA. Liczba pozyskanych odbiorców gazu TPA zwiększyła się z poziomu 2000 na koniec pierwszego półrocza br. do 3000 na koniec września 2015 r., a wolumen sprzedaży gazu TPA wzrósł do 436 GWh w III kw. br., tj. dwuipółkrotnie względem III kw. 2014 r. EBITDA segmentu obrotu w III kw. br. wyniosła 3,8 mln zł, a więc obniżyła się względem 6,6 mln zł EBITDA w III kw. 2014 r., która obejmowała nadzwyczaj wysokie zyski na handlu hurtowym gazem.

Kumulatywnie w okresie trzech kwartałów 2015 r. skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły o 39 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, tj. do poziomu 596,9 mln, a skonsolidowana EBITDA wzrosła o 4 proc. i wyniosła 31 mln zł.

- Wyniki trzeciego kwartału są zgodne z naszymi oczekiwaniami i przybliżają nas do realizacji rocznej prognozy. Dzięki korzystniejszym uwarunkowaniom rynkowym i znaczącej rozbudowie portfela klientów gazowych spodziewamy się bardzo dobrych wyników w czwartym kwartale, znacząco lepszych niż w roku ubiegłym w tym samym okresie. Od przyszłego roku do wyników Grupy w widocznie pozytywny sposób zacznie kontrybuować sprzedaż do nowych klientów, pozyskiwanych w wyniku udanej integracji z przejętą przez nas w grudniu 2014 r. AMB Energią w obszarze gazu i energii elektrycznej TPA - mówi Mariusz Caliński, Prezes Zarządu Grupy Duon S.A. - Ponadto na przełomie roku planujemy otwarcie dwóch nowych stacji regazyfikacji LNG, dzięki którym istotnie zwiększy się wolumen sprzedaży LNG - dodaje Mariusz Caliński.

Wobec wyników finansowych osiągniętych w III kwartale prognoza finansowa wyników na 2015 r. skorygowana czerwcu br. została podtrzymana. Zarząd spółki zakłada w 2015 r. 818,9 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 43,6 mln zł EBITDA oraz zysk netto w wysokości 23,6 mln zł, co stanowi wzrost odpowiednio o 34,5 proc., 19,8 proc. i 5,4 proc. względem roku 2014.

Duon

Grupa kapitałowa Duon to jeden z wiodących w Polsce dostawców gazu ziemnego spoza Grupy PGNiG. Grupa rozwija działalność w dwóch segmentach działalności: infrastruktury oraz obrotu, oferując swoim klientom dwa podstawowe produkty: gaz ziemny oraz energię elektryczną.

Działalność Grupy w segmencie infrastruktury skupia się na dostawach gazu ziemnego sieciowego i LNG (Liquefied Natural Gas) poprzez własną infrastrukturę, to jest poprzez sieci dystrybucyjne oraz stacje regazyfikacji. Obecnie Grupa posiada w ramach tego segmentu ponad 460 km własnych gazociągów w 9 lokalizacjach sieciowych (przyłączonych do krajowego systemu gazowego) oraz 19 instalacji opartych o gaz LNG. Do gazociągów posiadanych przez Duon przyłączonych jest łącznie ponad 4.600 klientów, zarówno instytucjonalnych i indywidualnych.

Działalność Grupy w segmencie obrotu polega na sprzedaży gazu ziemnego i energii elektrycznej odbiorcom końcowym na zasadzie TPA (ang. Third Party Access), tj. poprzez infrastrukturę stron trzecich - operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Duon pozyskał do tej pory 19 600 odbiorców energii elektrycznej TPA oraz 3 000 odbiorców gazu TPA.

Opr. KM

Dowiedz się więcej na temat: R. | sprzedaż | Duon | wyniki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »