Reklama

Zarząd Bogdanki przeciwny próbie przejęcia

Zarząd Bogdanki jest zdecydowanie przeciwny próbie przejęcia przez New World Resources. Ocenia, że cena proponowana przez NWR jest rażąco niższa od wartości godziwej spółki - podała lubelska kopalnia w komunikacie.

"Zarząd jest zdecydowanie przeciwny tej próbie przejęcia i wskazuje na ryzyko znacznych negatywnych skutków przejęcia dla spółki oraz brak jakichkolwiek korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych z niego wynikających" - napisano w oświadczeniu zarządu Bogdanki.

"Dodatkowo, zdaniem zarządu, cena zaproponowana przez wzywającego nie odpowiada wartości godziwej spółki, toteż zarząd zaleca nie odpowiadanie na wezwanie oraz pozostanie akcjonariuszem spółki" - dodano.

Zarząd Bogdanki ocenia, że cena 100,75 zł za akcję kopalni jest "rażąco niższa od wartości godziwej", gdyż nie uwzględnia efektów ekonomiczno-finansowych realizowanego w spółce programu inwestycyjnego, prowadzącego do podwojenia wielkości produkcji węgla do 2014 roku, właściwej premii za kontrolę nad spółką oraz długoterminowych perspektyw działalności spółki.

Reklama

Zarząd podkreśla, że Bogdanka ma wiele przewag konkurencyjnych w regionie: jest najbardziej efektywna, ma największą średnią wydajność, a ta przewaga konkurencyjna będzie się powiększać dzięki inwestycjom, jeśli spółka pozostanie niezależnym podmiotem.

Zarząd zwraca uwagę, że NWR w wezwaniu nie wspomina o ewentualnych efektach synergii, które miałyby pozytywny wpływ na wyniki Bogdanki, nie przedstawia też jasno roli lubelskiej kopalni w rozwoju projektów inwestycyjnych NWR w Polsce.

5 października NWR wezwał do sprzedaży 34.013.590 akcji Bogdanki, stanowiących 100 proc. kapitału, po 100,75 zł za akcję.

Wezwanie dojdzie do skutku, gdy będą zapisy na 75 proc. akcji Bogdanki. NWR zamierza wycofać Bogdankę z giełdy. Chce, aby zespół zarządzający Bogdanki kierował działalnością połączonej grupy w Polsce, włącznie z planowaną inwestycją NWR w Dębieńsku, a ponadto, aby stał na czele przyszłych akwizycji i nowych projektów w Polsce.Zapisy będą przyjmowane od 25 października do 29 listopada.

- - - - -

Bogdanka chce przejmować, nie wyklucza emisji akcji z prawem poboru

Bogdanka chce przejmować i nie wyklucza przeprowadzenia w tym celu emisji akcji z prawem poboru - poinformował prezes spółki Mirosław Taras. - Bogdanka może być centrum konsolidacji. Spółka przygotowuje taki projekt, projekt NWR jest konkurencyjny do naszego. Jest wiele wariantów finansowania, nie będziemy ich ujawniać - powiedział dziennikarzom Taras.Na pytanie, czy możliwa jest emisja akcji z prawem poboru, odpowiedział: "Jest to jedna z możliwości".Dodał, że spółce doradza w tym projekcie jedna z instytucji finansowych.

- Jeśli Bogdanka nie zostanie przejęta, ten projekt zostanie ujawniony - powiedział.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »