Zarząd PGE zdecydował w sprawie aktualizacji strategii Grupy. Uchylił uchwałę

Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej postanowił uchylić uchwałę przyjmującą aktualizację strategii Grupy PGE. Decyzja ta jest spowodowana koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego - wskazała spółka w komunikacie.

"Aktualizacja strategii Grupy PGE jest ściśle powiązana z powstaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. W związku z tym, Zarząd PGE SA postanowił uchylić aktualizację strategii Grupy PGE. Zgodnie z rządowym programem do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przeniesione zostaną wszystkie aktywa węglowe spółek energetycznych. Dzięki temu elektrownie konwencjonalne będą mogły przez kolejne 20-30 lat funkcjonować, odbierać polski węgiel i gwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Ponadto NABE pozwoli spółkom energetycznym zwiększyć inwestycje w zieloną energię, tak aby przeprowadzić w Polsce sprawiedliwą transformację energetyczną, rozłożoną w czasie i z poszanowaniem interesów pracowniczych" - podano w komunikacie.

Reklama

Co zawierała sierpniowa aktualizacja strategii Grupy PGE?

Przyjęta 29 sierpnia aktualizacja strategii Grupy PGE zakładała całkowite odejście od węgla do 2030 roku, a do 2040 roku zamierzono osiągnąć neutralność klimatyczną poprzez rezygnację z gazu.

To przyspieszenie względem poprzedniej strategii sprzed kilku lat - spółka miała osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku. Wskazywała także, że nie planuje nowych inwestycji węglowych, ale nie podawała konkretnej daty odejścia od tego paliwa. O szczegółach strategii pisaliśmy w tym artykule.

- Do 2030 roku zrealizujemy cel odejścia od spalania węgla, po 2030 roku będziemy odchodzić od użycia gazu ziemnego na rzecz wodoru czy paliw alternatywnych, tak, aby osiągnąć neutralność klimatyczną w roku 2040, czyli o 10 lat wcześniej, niż zakładaliśmy trzy lata temu - mówił na zeszłotygodniowej konferencji prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Strategia zakładała ponadto, iż przewidywany skumulowany zysk EBITDA grupy w latach 2024-2030 wyniesie ponad 90 mld zł i w roku 2030 będzie wynosił ponad 15 mld zł. Łączne nakłady inwestycyjne w latach 2024-2030 mają zaś wynieść ponad 125 mld zł.

Resort aktywów państwowych: Polityka rządu nie zakłada przyspieszenia odejścia od węgla

30 sierpnia br. Ministerstwo Aktywów Państwowych wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, "że polityka energetyczna polskiego rządu realizowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) nie zakłada przyspieszenia odejścia od węgla".

Zwróciło w nim uwagę, że "stabilne funkcjonowanie sektora węglowego zabezpieczy powstająca Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego". "Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że założenia polityki energetycznej rządu będą w praktyce realizowane przez wszystkie spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa, co będzie miało także odzwierciedlenie w ich strategiach oraz działaniach inwestycyjnych" - zaznaczyło MAP.

Ministerstwo przypomniało, że zgodnie z obowiązującą umową społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa kamiennego ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku.

10 sierpnia br. spółki PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty celem utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Do NABE trafić mają wytwórcze aktywa węglowe kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych. Jak podano podczas konferencji ma to być 13 elektrowni o łącznej mocy zainstalowanej 23,4 GW, zatrudniających 25 tys. pracowników. Utworzenie NABE ma się odbyć w dwóch etapach. W pierwszym Skarb Państwa nabędzie od spółek: PGE, Tauron, Enea i Energa ich spółki zależne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych, tj. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka.

Następnie spółki zostaną skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). GiEK będzie następnie funkcjonować, jako NABE.

PGE jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.

PGE

7,4980 0,1320 1,79% akt.: 29.09.2023, 17:51
  • Otwarcie 7,3660
  • Max 7,5900
  • Min 7,3660
  • Kurs odniesienia 7,3660
  • Suma wolumenu 2 103 111
  • Suma obrotów 15 771 747,38
  • Widełki dolne 6,6300
  • Widełki górne 8,1020
Zobacz również: BEDZIN BOGDANKA CEZ
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PGE Polska Grupa Energetyczna SA | energetyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »