Zerwano rozmowy w sprawie przejęcia Banku BPH przez PZU

- PZU, które chciało kupić Bank BPH, nie prowadzi rozmów w sprawie zakupu banku. PZU podtrzymuje zainteresowanie zakupami aktywów bankowych, ale jednym z najważniejszych warunków jest uzasadnienie biznesowe takich transakcji - poinformował w czwartek Michał Witkowski, rzecznik PZU.

- Nie prowadzimy żadnych negocjacji w sprawie zakupu banku - powiedział rzecznik PZU.

- Jesteśmy zainteresowani zakupem aktywów bankowych, które pozwolą nam na konsolidację polskiego sektora bankowego, na bazie zakupionego już Alior Banku. Jednym z najważniejszych warunków jest jednak uzasadnienie biznesowe takiej transakcji - dodał.

Pod koniec września prezes PZU Andrzej Klesyk nie wykluczał, że do końca 2015 roku PZU mógłby przejąć Bank BPH. W czwartek "Puls Biznesu" poinformował, że rozmowy z BPH zostały jednak zerwane.

W październiku ubiegłego roku General Electric Company podało, że analizuje strategiczne możliwości sprzedaży akcji Banku BPH. W czerwcu tego roku GE zaangażował doradców i przystąpił do wstępnych rozmów z zainteresowanymi podmiotami, informując o tym Komisję Nadzoru Finansowego.

Reklama

W maju PZU podpisał przedwstępną umowę zakupu 25,25 proc. akcji Alior Banku za 1,63 mld zł. Przy tej transakcji PZU informował, że chce konsolidować sektor bankowy i stworzyć bank, który byłby w piątce największych w Polsce pod względem wielkości aktywów.

Na początku października KNF zgodził się na zakup akcji Alior Banku przez PZU. Tym samym PZU spełnił wszystkie wymagane warunki do objęcia udziałów w tym banku.

Na sprzedaż wystawiony jest także Raiffeisen Bank Polska. Prezes PZU informował wcześniej, że ubezpieczyciel zainteresowany jest przejęciem również tego banku.

- - - - -

We wtorek informowaliśmy: Brak sprzeciwu KNF wobec nabycia akcji Alior Banku przez PZU

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na zakup akcji Alior Banku przez PZU.

Komisja Nadzoru Finansowego nie zgłosiła podczas wtorkowego posiedzenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń akcji Alior Banku w liczbie zapewniającej przekroczenie 20 proc. liczby głosów na walnym zgromadzeniu - poinformowała KNF w komunikacie.

Komisja, jak głosi komunikat, podjęła swoją decyzję "oceniając rękojmię wykonywania obowiązków akcjonariusza w sposób należycie zabezpieczający interesy klientów banku i zapewniający bezpieczeństwo depozytów".

W komunikacie czytamy też, że "KNF wzięła w szczególności pod uwagę jego stabilną sytuację finansową oraz przedłożony plan działalności banku, w tym złożone przez inwestora zobowiązania dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem".

Chodzi o zarządzanie, głosi komunikat, w zakresie "długoterminowego charakteru nabycia akcji banku, ewentualnego wsparcia kapitałowego, polityki dywidendowej, utrzymania utrwalonej i rozpoznawalnej na rynku nazwy i marki banku oraz niewycofywania akcji banku z obrotu na GPW".

KNF dostrzega też perspektywę "utrzymania płynności akcji banku (free float) co najmniej na poziomie 25 proc., a w przypadku gdyby bank, w wyniku rozwoju organicznego lub poprzez akwizycje, zwiększył udział w rynku do 5 proc. lub więcej, utrzymania płynności akcji banku (free float) co najmniej na poziomie 30 proc."

Obecnie największymi akcjonariuszami Alior Banku są Alior Lux S.a r. l. & Co. S.C.A. (25,2 proc.), EBOiR (7,72 proc.) i OFE Aviva BZ WBK (5,23 proc.). Pozostałe akcje mają mniejsi akcjonariusze.

PZU nie wyklucza, że do końca 2015 roku mógłby przejąć Bank BPH - poinformował wcześniej dziennikarzy Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Prezes poinformował, że oprócz BPH na sprzedaż wystawiony jest jeszcze jeden bank, a obecnie niskie wyceny banków sprzyjają w prowadzeniu takich rozmów.

Na początku września prezes oceniał, że przejęcie kolejnego banku w tym roku może być bardzo trudne.

PZU podpisał w maju przedwstępną umowę zakupu 25,25 proc. akcji Alior Banku za 1,63 mld zł. Przy tej transakcji PZU informował, że chce konsolidować sektor bankowy i stworzyć bank, który byłby w piątce największych w Polsce pod względem wielkości aktywów.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »