Reklama

Złoto nie chroni już przed skutkami kryzysu?

Zyski z inwestowania w złoto po roku okazały się zerowe. Czy taką sytuację należy uznać za wyjątkową dla okresu światowego kryzysu?

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Złoto kosztuje na poziomie 1800 USD za uncję. W ciągu miesiąca potaniało o ponad 5 proc., przez ostatnich sześć miesięcy o ponad 6 proc.

- Gdy uwzględnimy, że w sierpniu minionego roku mieliśmy historyczne szczyty, to obecna cena złota rzeczywiście przynosi rozczarowanie - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. - Zwłaszcza, że pojawiały się wówczas prognozy, że będzie kosztować nawet na poziomie 3000 USD za uncję.

Reklama

Sprawdź notowania złota online

Obecna cena złota jest bliska rekordów... z 2011 r.

Przyczyn należy szukać przede wszystkim w amerykańskim dolarze, który obecnie jest mocny. Wiele będzie więc zależało od polityki banku centralnego USA.

- Jeżeli założymy, że Fed nie będzie podnosił stóp procentowych w najbliższym czasie to można oczekiwać, że złoto będzie kontynuowało wzrosty rozpoczęte z początkiem lipca - dodaje ekspert XTB. - Przy takim scenariuszu cena złota powinna wzrosnąć do poziomu 1900 lub 1950 USD.

Warto jednak jednocześnie pamiętać o 2013 r. w USA, gdy zaczęto mówić o ograniczaniu programu skupu aktywów przez Fed i złoto zaczęło wówczas mocno tracić na cenie. W ciągu zaledwie kilku miesięcy potaniało o ok. 30 proc. Rozpoczęła się wówczas wyprzedaż, która trwała do 2015 r.

Istotne jest też, że po regulacjach dotyczących sektora bankowego inaczej jest już traktowane złoto "papierowe" czyli inwestycje w ETF-y, dla którego zabezpieczenie jest na takim samym poziomie ryzyka jak rynek akcji. Konsekwencje są takie, że zakupem złota są coraz bardziej zainteresowane banki komercyjne.

- Może dojść do sytuacji, gdy rośnie popyt na złoto w postaci metalu, gdy jednocześnie spadają ceny "papierowego" złota - wyjaśnia M.Stajniak. - Sytuacja powinna wyklarować się w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

ZŁOTO

1 637,00 +3,60 0,22% akt.: 27.09.2022, 03:56
  • Max 1 640,15
  • Min 1 628,90
  • Stopa zwrotu - 1T -1,95%
  • Stopa zwrotu - 1M -6,23%
  • Stopa zwrotu - 3M -9,45%
  • Stopa zwrotu - 6M -15,10%
  • Stopa zwrotu - 1R -5,23%
  • Stopa zwrotu - 2R -11,51%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »