Zwyżki indeksów; ze spółek WIG20 najwięcej zyskał Orange
We wtorek indeksy zwyżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę Orange, KGHM i Play. W trakcie sesji na rynek napłynęła informacja, że ZM Kania dostały wypowiedzenie umów leasingu floty samochodowej i zostały wezwane do niezwłocznego oddania pojazdów leasingodawcy. Akcje spółki na zamknięciu straciły 11,3 proc.
Na wtorkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,6 proc. do 2.295,60 pkt., WIG zwyżkował 0,5 proc. do 59.200,36 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,4 proc. do 4.026,02 pkt., a sWIG80 zyskał 0,4 proc. do 11.586,87 pkt.
Obroty na GPW wyniosły 1144 mln zł, z czego 1105 mln zł przypadło na spółki z WIG20.
Do 11.00 WIG20 wahał się wokół poziomu poniedziałkowego zamknięcia, po czym rozpoczął fazę wzrostów, która wyniosła indeks w pobliże 2.300 pkt. WIG20 naśladował zachowanie DAX-a co do kierunku notowań, lecz nie skali wzrostów. Podobnie jak warszawski parkiet, choć nieco słabiej, zachowywały się rynki z regionu - rosyjski RTS, węgierski BUX i czeski PX - zyskały od 0,04 proc. do 0,27 proc.
DAX wzrósł o 1,0 proc., a S&P500 zwyżkował 0,3 proc. o 17.15.
W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: Orange - o 4,3 proc., KGHM - o 3,4 proc. i Play - o 2,6 proc.
UOKiK podał we wtorek, że Orange Polska ma zgodę urzędu na przejęcie spółki informatycznej BlueSoft.
W gronie spółek z WIG20, których kursy akcji najbardziej straciły, były: JSW - spadek o 6,0 proc., CD Projekt - o 3,1 proc., i PGE - o 2,1 proc.
JSW poinformowało podczas wtorkowej sesji, że rada nadzorcza odwołała z zarządu Daniela Ozona pełniącego funkcję prezesa i delegowała członka rady nadzorczej Roberta Małłka do pełnienia funkcji prezesa.
- Po tym odwołaniu jednoznacznie rośnie ryzyko, że JSW zaangażuje się w jakieś projekty, np. w sektorze energetycznym. Pojawiał się już temat Ostrołęki C, należącej do Tauronu kopalni Janina, czy elektromobilności, ale nie można wykluczyć, że pojawi się też coś innego - powiedział analityk Trigon DM Zbigniew Porczyk.
Porczyk wskazał, że po odwołaniu Ozona przejęcie aktywów Prairie Mining albo się odkłada mocno w czasie, albo będzie w ogóle zarzucone. - Tymczasem ta transakcja byłaby bardzo pozytywna dla JSW - dodał.
Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Biomedu Lublin - wzrost o 32,5 proc., Kruka - o 6,1 proc. i Trakcji - o 5,0 proc.
Biomed Lublin podał w trakcie sesji, że zażegnał problemy z jakością jego dwóch kluczowych produktów leczniczych i obecnie produkuje oba preparaty, wykorzystując 100 proc. swoich możliwości produkcyjnych.
Kurs akcji Trakcji po trzecim dniu wzrostu notowań od 6 czerwca zyskał ok. 37 proc.
Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Prairie Mining - spadek o 20,9 proc., Ursusa - o 16,5 proc., i ZM Kania - o 11,3 proc.
Prairie Mining była najniżej od lutego 2019. Analitycy ocenili, że odwołanie Daniela Ozona z funkcji prezesa zarządu JSW zmniejsza szansę na przejęcie Prairie przez jastrzębską spółkę.
Kurs Ursusa był najniżej od listopada 2018.
W poniedziałek późnym wieczorem Ursus poinformował, że konsorcjum Ursus Bus z udziałem spółki otrzymało pismo z NCBR o wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i odrzuceniu oferty na opracowanie i dostawę typoszeregu innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego.
W trakcie sesji na rynek napłynęła informacja, że ZM Kania dostały wypowiedzenie umów leasingu floty samochodowej i zostały wezwane do niezwłocznego oddania pojazdów leasingodawcy.
Sprawdź bieżące notowania GPW na stronach BIZNES INTERIA.PL
Sprawdź bieżące notowania indeksów światowych na stronach BIZNES INTERIA.PL