Reklama

Zysk netto Grupy Azoty wyniósł w III kw. 0,2 mln zł wobec 6,9 mln zł konsensusu

Grupa Azoty miała w III kwartale 2013 roku 0,2 mln zł zysku netto wobec 6,9 mln zł konsensusu.

Strata operacyjna wyniosła w III kwartale 8,5 mln zł wobec 19,3 mln zł zysku oczekiwań rynkowych.

Sprzedaż ukształtowała się na poziomie 2.226 mln zł, podczas gdy konsensus zakładał 2.233,8 mln zł sprzedaży.

Po trzech kwartałach tego roku zysk netto grupy wzrósł do 770,7 mln zł z 293 mln zł przed rokiem, zysk operacyjny wzrósł do 779,6 mln zł z 373,6 mln zł rok wcześniej, a przychody wzrosły do 7.473 mln zł z 5.512 mln zł rok temu.

"Wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest wynikiem uzyskania przez Grupę Azoty wyższej wartości sprzedaży rynkowej w segmentach Nawozy-Agro, Tworzywa, Chemia oraz Pozostałe" - poinformowała spółka w raporcie.

Reklama

Grupa Azoty wyjaśnia, że wyższe tempo wzrostu przychodów ze sprzedaży nad tempem wzrostu kosztów własnych sprzedaży przyczyniło się do wygenerowania przez Grupę Azoty dodatniego wyniku brutto na sprzedaży i miało wpływ na zakończenie okresu obrachunkowego zyskiem netto. Jednak wzrost kosztów sprzedaży i kosztów ogólnego zarządu spowodował wygenerowanie straty na sprzedaży.

"W III kwartale 2013 roku odnotowano na pozostałej działalności operacyjnej ujemny wynik w wysokości 6,3 mln zł, co przyczyniło się także do pogorszenia wyniku EBIT. Na działalności finansowej w III kwartale 2013 roku odnotowano ujemny wynik finansowy" - poinformowała spółka.

Wysoki procentowy przyrost przychodów ze sprzedaży w segmentach Chemia, Tworzywa oraz Nawozy-Agro był wynikiem dołączenia do grupy Puław.

W trzecim kwartale grupa zanotowała EBIT (skorygowany o zysk z okazyjnego nabycia) w segmencie nawozy-agro na poziomie plus 51,4 mln zł, w segmencie tworzyw na poziomie minus 33,9 mln zł i w segmencie chemii na poziomie minus 31,2 mln zł. Pigmenty zanotowały zysk operacyjny na poziomie 5,5 mln zł.

Rok do roku w trzecim kwartale w strukturze przychodów znacząco zwiększył się udział nawozów azotowych (z 26,9 proc. do 35,6 proc.), zmniejszył się natomiast udział pozostałych grup produktowych. Spadł udział nawozów wieloskładnikowych (z 27,6 proc. do 15,3 proc.), alkoholi OXO i plastyfikatorów (z 12 proc. do 10,3 proc.). Nie zmienił się natomiast praktycznie udział tworzyw sztucznych i wyrobów z tworzyw sztucznych (15,6 proc.).

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »