Reklama

Zysk netto JSW w II kw. 2013 r. poniżej konsensusu

Zysk netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 25 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu półrocznego spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto w II kwartale na poziomie 42 mln zł.

Oczekiwania analityków co do zysku netto wahały się w przedziale od 6 mln zł straty do 76 mln zł zysku, a mediana wyniosła 39,2 mln zł zysku.

Z wyliczeń PAP wynika, że zysk operacyjny grupy w II kwartale 2013 roku wyniósł 54,5 mln zł, a przychody ze sprzedaży netto 1,933 mld zł. Konsensus PAP zakładał EBIT na poziomie 67,8 mln zł, a przychody na poziomie 1,973 mld zł.

EBITDA w drugim kwartale 2013 roku wyniosła 351,1 mln zł. Analitycy oczekiwali tymczasem 344,1 mln zł EBITDA.

"Wynik został osiągnięty w warunkach niskiego poziomu cen węgla i koksu, i pomimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej. Dodatkowo w drugim kwartale podpisano porozumienie ze stroną społeczną o wypłacie nagrody pieniężnej pracownikom JSW w kwocie 90,5 mln zł z tytułu wypracowanego zysku za 2012 rok. To wpłynęło na pogorszenie wyniku" - podała JSW w komunikacie prasowym.

Reklama

W całym pierwszym półroczu 2013 roku JSW miała 166,9 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, 258,6 mln zł zysku operacyjnego przy przychodach na poziomie 4,112 mld zł. W analogicznym okresie 2012 roku zysk netto wynosił 778,2 mln zł, EBIT 1,03 mld zł, a przychody 4,63 mld zł.

JSW podała, że w pierwszym półroczu 2013 roku produkcja węgla koksowego wyniosła 4,9 mln ton, bez zmian rdr, a wydobycie węgla energetycznego spadło o 5 proc. rdr do 1,9 mln ton. Łącznie produkcja węgla wyniosła w pierwszym półroczu 6,8 mln ton wobec 6,9 mln ton rok wcześniej.

Łączna sprzedaż węgla, obejmująca dostawy wewnątrzgrupowe i zewnętrzne, została zrealizowana na poziomie 7,4 mln ton, tj. o 1,3 mln ton więcej niż w analogicznym okresie 2012 roku.

W samym drugim kwartale produkcja węgla wyniosła prawie 3,32 mln ton, czyli 5,9 proc. mniej niż w poprzednim kwartale. Sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych w drugim kwartale była o 8,8 proc. mniejsza niż w pierwszym i wyniosła 2,26 mln ton.

Spółka podała, że w drugim kwartale o ponad 280 tys. ton zmniejszyły się zapasy węgla w porównaniu do pierwszego kwartału.

Produkcja koksu w I półroczu wzrosła o 10,5 proc. rdr do 2,1 mln ton. Sprzedaż koksu do odbiorców zewnętrznych wzrosła o 10,5 proc. rdr do 2,1 mln ton.

Produkcja koksu w drugim kwartale wyniosła 1,04 mln ton i była o 1,7 proc. wyższa kdk. Sprzedaż wyniosła 942 tys. ton, czyli 15,6 proc. mniej kdk.

JSW podała w raporcie, że średnia cena węgla koksowego wyniosła w pierwszym półroczu 2013 roku 494,83 zł za tonę, co oznacza spadek o 28,1 proc. rdr. Średnia cena węgla energetycznego spadła do 280,3 zł za tonę z 320,48 zł za tonę rok wcześniej. Średnia cena koksu była na poziomie 785,74 zł, czyli była niższa rdr o 25,2 proc.

Spółka podała, że średnia cena węgla koksowego JSW w II kwartale 2013 w porównaniu z pierwszym wzrosła o 0,6 proc., a cena węgla energetycznego spadła o 15 proc.

Gotówkowy koszt wydobycia węgla ukształtował się w pierwszym półroczu na poziomie 2,334 mld zł, o 0,7 proc. wyższym rdr.

"Na wzrost wartości gotówkowego kosztu wydobycia wpłynęły głównie wyższe koszty osobowe, co jest związane ze wzrostem stawek płac zasadniczych o 3,4 proc. od listopada 2012 roku oraz o 2,7 proc. od stycznia 2013 roku. Ponadto w I półroczu 2013 roku ujęta została w kosztach jednorazowa nagroda dla załogi w wysokości 90,5 mln zł" - napisano w komentarzu do wyników.

Jednostkowy gotówkowy koszt wydobycia ukształtował się na poziomie 341,11 zł/tonę, tj. 1,4 proc. wyższym rdr, co wynika przede wszystkim z realizacji niższego o 1,4 proc. wydobycia węgla netto, przy wyższych o 0,7 proc. nakładach na produkcję węgla.

Jednostkowy gotówkowy koszt produkcji koksu spadł do 131,53 zł/t, tj. o 14,8 proc. rdr.

JSW poinformowała, że nakłady inwestycyjne na rzeczowe aktywa trwałe wyniosły w pierwszym półroczu 2013 roku ok. 855 mln zł.

JSW obniża koszty, chce zamknąć rok zyskiem

Celem JSW jest zwiększenie efektywności grupy i obniżka kosztów działania, co ma pomóc w wypracowaniu zysku netto w całym 2013 roku - poinformował w komunikacie prezes JSW Jarosław Zagórowski.

"W drugim kwartale kontynuowaliśmy działania dostosowujące spółkę do trudnych warunków zewnętrznych. Brak przesłanek do ożywienia gospodarki europejskiej w drugim półroczu, zwłaszcza w sektorze stalowym, powoduje, że szczególnie dokładnie przyglądamy się naszym kosztom i dostosowujemy je do niższych przychodów" - powiedział cytowany w komunikacie Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

"Pracujemy nad zwiększeniem efektywności. Mamy ambitny cel, aby przy niższych kosztach działania i mimo prawdopodobnego utrzymania się w drugim półroczu niskich cen węgla i koksu, nie zamknąć stratą całego 2013 roku" - dodał.

Spółka podała, że realizuje kolejne etapy programu efektywnościowego.

"Jednym z efektów prowadzonych działań jest optymalizacja zużycia materiałów oraz świadczeń na rzecz pracowników. Dzięki uelastycznieniu polityki rozwojowej spółka jest też w stanie dostosowywać wydatki inwestycyjne do bieżącej sytuacji rynkowej. Działania te, połączone z dalszą redukcją kosztów we wszystkich obszarach grupy JSW, mają pozwolić zminimalizować negatywny wpływ sytuacji rynkowej w drugiej połowie bieżącego roku" - napisano w komunikacie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »