10 ciekawych produktów – nie wiedziałeś, że powstały w Polsce

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”, tymczasem tu, w Polsce, możemy być dumni z pomysłowości i przedsiębiorczości naszych rodaków. Warto wspierać biznesy, które powstają lokalnie i po sąsiedzku. Jak się okazuje, często korzystamy z rozmaitych produktów, nie wiedząc nawet, że zostały one stworzone przez rodzime marki. Przedstawiamy listę produktów, które mogą przydać się na wiosnę, a które zostały zrealizowane w naszym kraju dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich.

Partnerem publikacji jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Ogród jak od projektanta

Coraz dłuższe i cieplejsze dni oznaczają, że przyszła wiosna. To najlepszy czas, by zadbać o swój ogród. Dzięki finansowaniu z Programu Polska Wschodnia wyprodukowano i wprowadzono na rynek Garden Box - innowacyjny pomysł, który pomoże każdemu z nas założyć swój własny ogród jak od projektanta. Układa się go w oparciu o gotowe moduły z agrowłókniny, na której nadrukowany jest profesjonalny projekt ogrodu w skali 1:1, z uwzględnieniem kompozycji zieleni, doboru gatunkowego roślin, rozmieszczenia nasadzeń, a nawet układu ścieżek i rozplanowania elementów architektury ogrodowej. Garden Box umożliwia szybkie i łatwe założenie ogrodu bez pomocy profesjonalisty. Wystarczy nasypać ziemię i nasadzić rośliny w wyznaczonych miejscach. Moduły można ze sobą w dowolny sposób łączyć, by zindywidualizować projekt oraz dopasować go do kształtu i wielkości działki.

Ekologiczny i nieszkodliwy grill

Gdy już będziemy mieli ogród z pewnością nie raz zechcemy zorganizować w nim przyjęcie. Polacy uwielbiają grillować, niestety do tej pory nie była to najzdrowsza forma spędzania czasu. Ten stan rzeczy udało się odmienić w rezultacie prac badawczo-rozwojowych sfinansowanych z Programu Inteligentny Rozwój. Firma Grill Impex stworzyła jednorazowy grill o wysokich parametrach jakościowych. Twórcom produktu udało się skrócić czas dymienia o ok. 90 proc. w stosunku do obecnie produkowanego grilla tej firmy oraz produktów konkurencji, zredukować o 75 proc. zawartości popiołu po wypaleniu, o taką samą wartość procentową ograniczyć wchłanianie żelaza z rusztu do pożywienia, a o ok. 40 proc. - manganu. Ponadto wyeliminowano olej mineralny stosowany jako środek do zabezpieczenia przed korozją i zastąpiono go naturalnym olejem rzepakowym. Nowy grill nie emituje również szkodliwych dla zdrowia i środowiska czynników.

Meble ogrodowe do spędzania czasu przy grillu

Skoro już mamy grilla, przydadzą się również meble ogrodowe. Kolejnym dobrym zakupem na wiosnę są autorskie meble ogrodowe Cook King stworzone do spędzania czasu przy grillu. Dzięki dotacji z Programu Inteligentny Rozwój polskie przedsiębiorstwo produkujące meble miało szansę dotrzeć ze swoim produktem również do zagranicznych klientów: niemieckich, francuskich, brytyjskich i amerykańskich.

Rowery docenione za granicą

Po obfitym posiłku z grilla i odpoczynku w innowacyjnym ogrodzie, pora na dawkę aktywności fizycznej. Jazda na rowerze to jedna z popularniejszych dyscyplin wśród Polaków, a rower jest najczęściej kupowanym sprzętem sportowym w naszym kraju. Warto więc zwrócić uwagę na wyspecjalizowane rowery górskie, crossowe, trekkingowe, BMX, szosowe, miejskie i dziecięce firmy Tabou. Produkty marki wyróżniają się solidną konstrukcją i dopracowaną ramą, które dają poczucie bezpieczeństwa i wygody. Dzięki dofinansowaniu z Programu Polska Wschodnia rowery polskiego przedsiębiorstwa mogli poznać klienci z rynków niemieckiego i brytyjskiego.

Ultralekkie rowery

Kolejnym producentem rowerów, który otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich, jest firma Kross. Przedsiębiorstwo z Przasnysza już zawojowało europejski rynek, by jednak osiągnąć konkurencyjność, postarało się o środki z programu regionalnego na udoskonalenie technologii produkcji. Efektem badań i prac specjalistów z firmy Kross jest rower z ultralekką ramą, w której wykorzystano włókna węglowe.

Lokalizator roweru

Przezorny zawsze ubezpieczony. Jak się ma taki nowoczesny rower, szkoda byłoby go stracić. Dlatego warto zaopatrzyć się w innowacyjne na skalę światową zabezpieczenie. Działająca na rynku IT firma VE S.A. opracowała, dzięki środkom z Funduszy Europejskich z Programu Inteligentny Rozwój, specjalny lokalizator. Umieszcza się go pod siodełkiem.  Dzięki własnemu zasilaniu może działać co najmniej 700 godzin jazdy. Wyposażony jest również w port micro USB, który umożliwia jego ładowanie. Urządzenie jest w stanie rozpoznać użytkownika roweru i powiadomić właściciela o nieautoryzowanym ruchu oraz podać lokalizację skradzionego sprzętu.  

Deskorolka off-road

Jeśli nie rower, to może deskorolka? Perun Board jest innowacyjną na światową skalę deskorolką elektryczną do jazdy w terenie. Produkt wyposażony został w niewpływającą na kierunek jazdy amortyzację na każde koło oraz sztywną ramę, która przenosi drgania. Zastosowane nowoczesne rozwiązanie techniczne zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort jazdy odczuwany przez użytkownika, niezależnie od podłoża, po jakim się porusza. Z kolei 10 calowe koła pozwalają pokonać występujące na trasie nierówności. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Polska Wschodnia.

Hulajnoga na energię słoneczną

Kolejny innowacyjny pojazd, który powstał dzięki kompleksowej pomocy z Programu Polska Wschodnia, stworzyła firma HusaBikes z Podlasia. Drewniana hulajnoga elektryczna powstała z tworzyw z recyklingu i posiada wbudowany panel fotowoltaiczny, co pozwala ograniczyć ładowanie z sieci elektroenergetycznej. Jest to środek transportu nie tylko przyjazny środowisku, ale również wygodny w użytkowaniu (koła pojazdu mają średnicę 26" i 16", zastosowano szeroki podest, elastyczną ramę i podgrzewane manetki).

Dobra Kaloria

Po wytężonej aktywności fizycznej warto mieć przy sobie zdrową przekąskę. Celem projektu finansowanego z Regionalnego Programu Województwa Śląskiego było wdrożenie na rynek produktu "Na Okrągło" opartego na owocowo-orzechowym składzie. Przekąska pozytywnie wyróżnia się na rynku pod względem wartości odżywczych oraz smaku.

Sundose - spersonalizowane suplementy diety

O dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych dba również firma Sundose, która oferuje suplementy dobierane indywidualnie po uprzednim przeprowadzeniu analizy parametrów zdrowotnych klienta. Jedna saszetka ma zawierać wszystkie składniki odżywcze, które dana osoba powinna uzupełniać. Zanim jednak suplement zostanie skomponowany, firma Sundose przeprowadza szczegółowy wywiad zdrowotno-żywieniowy, uzupełniony o konsultację klienta z profesjonalnym dietetykiem. Skład suplementu zostanie precyzyjnie dopasowany do potrzeb twojego organizmu i modyfikowany wraz z upływem czasu. Pudełko z saszetkami firma dostarcza kurierem. Projekt został sfinansowany z Programu Polska Wschodnia.

Suplementy na odchudzanie

Kolejnym suplementem oferowanym przez polską markę jest Escinea, produkt wspomagający odchudzanie na bazie wyciągów roślinnych z owoców aronii i z kasztanowca. Preparat ma hamować łaknienie, co ma przełożyć się na redukcję masy ciała u osób z nadwagą lub otyłością. Dzięki finansowaniu z Programu Inteligentny Rozwój producent mógł postarać się o uzyskanie patentu dla swojego wynalazku w procedurze europejskiej oraz międzynarodowej.

Polscy przedsiębiorcy po raz kolejny wykazali się innowacyjnością, a dzięki Funduszom Europejskim mogli zrealizować swoje projekty. Skorzysta na tym każdy z nas - tej wiosny będziemy mogli wybrać się na wycieczkę nowoczesnym i ekologicznym transportem, zdrowiej się odżywiać i zrzucić zbędne kilogramy, a nawet stworzyć własny ogród i postawić w nim wyjątkowe meble.

Partnerem publikacji jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »