Abonamentu RTV nie trzeba płacić. Zwalniają seniorów z opłaty na wniosek

Abonament RTV teoretycznie powinien płacić każdy, kto posiada telewizor lub radio. Płacenie abonamentu podlega kontroli, jednak można dostać zwolnienie z opłat. Poczta Polska wskazuje kiedy przyznaje zwolnienie z opłat abonamentowych. Potrzeba szczególnego statusu i dokumentów.

  • Zwolnienie z opłat abonamentu RTV jest przyznawane przez Pocztę Polską.
  • Osoba zwolniona z opłat nie musi wcale płacić abonamentu RTV niezależnie ile posiada sprzętów w domu.
  • Zwolnienie przyznawane jest na podstawie wieku, stanu zdrowia, zatrudnienia czy wysokości emerytury.

Opłacania abonamentu pilnują urzędnicy z Poczty Polskiej delegowani do tego zadania. Ci sprawdzają, czy obowiązek jest wykonywany. Kontrolerzy w trakcie wizyty powinni okazać odpowiednią legitymację służbową.

Poczta Polska wskazuje, że częściej kontroli podlegają przedsiębiorstwa. Osobom, które powinny, a nie płacą abonamentu RTV, grozi obecnie kara w wysokości nawet 819 zł.

Reklama

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Ustawodawca przewiduje szeroką grupę zwolnionych od abonamentu RTVZaliczają się do niej emeryci, których emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zwolnienie z abonamentu RTV udzielane jest przede wszystkim ze względu na wiek, ale liczy się także stan zdrowia czy rodzaj zatrudnienia. Zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu są osoby:

  • po 75. roku życia,
  • po 60. roku życia z prawem do emerytury, która nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.
  • zaliczane do I grupy inwalidzkiej,
  • zarejestrowani jako bezrobotni,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Spełniający którąkolwiek z wyżej wymienionych przesłanek muszą złożyć właściwe oświadczenie w placówce Poczty Polskiej. Jego treść musimy poświadczyć właściwymi dokumentami.

Jak uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV?

Poczta Polska wskazuje, że najprościej sprawa wygląda w przypadku osób, które przekroczyły 75. rok życia. W celu uzyskania zwolnienia z opłacania abonamentu konieczna jest jednak wizyta na poczcie i okazanie dokumentu poświadczającego nasz status.

Bezrobotni powinni więc pokazać dokument z urzędu pracy, który zaświadcza o bezrobociu. Jeśli pobieramy emeryturę niższą od połowy przeciętnego wynagrodzenia, powinniśmy natomiast stawić się z dokumentami z organu emerytalno-rentowego (ZUS, KRUS), które wskażą kwotę emerytury w danym roku.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | zwolnienie | opłata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »