Agencja Moody's obniżyła ratingi 26 włoskich banków

Amerykańska agencja ratingowa Moody's obniżyła w poniedziałek oceny 26 włoskich banków, tłumacząc decyzję pogorszeniem koniunktury sektora finansowego. Perspektywa dla wszystkich tych banków jest negatywna.

Długoterminowa ocena wiarygodności kredytowej banków została obniżona o jeden poziom w przypadku 10 instytucji, w tym dwóch największych: UniCredit i Intesa Sanpaolo (do poziomu A3), które kontrolują jedną trzecią aktywów włoskich banków. Nota trzeciego banku kraju - Banca Monte dei Paschi di Siena (BMDP) - została obniżona o dwa stopnie (do Baa3), a czwartego - Banco Popolare - o jeden (również Baa3).

Osiem innych banków ma oceny obniżone o dwa stopnie, sześć - o trzy, a rating dwóch banków spadł o cztery stopnie.

W przypadku wszystkich ocenianych banków perspektywa jest negatywna, co oznacza, że Moody's rozważa dalsze obniżenie ratingów, jeśli problemy finansowe pogłębią się w przypadku "przedłużającej się recesji", a także w razie obniżenia noty Włoch (teraz A2).

Reklama

W komunikacie agencja oświadczyła, że "oceny włoskich banków należą obecnie do najniższych spośród rozwiniętych krajów europejskich, co odzwierciedla ich kruchość w niesprzyjającym kontekście ekonomicznym we Włoszech i Europie".

_ _ _ _ _

Ważne

Ministrowie finansów UE osiągnęli we wtorek w Brukseli jednogłośne porozumienie ws. dyrektywy o wymogach kapitałowych dla banków, tzw. CRD IV - poinformowała duńska prezydencja.

Do porozumienia między ministrami doszło po długich sporach ws. postulatu Wielkiej Brytanii, by kraje samodzielnie decydowały o zwiększaniu buforu bezpieczeństwa kapitałowego dla swoich banków, a także dla ich spółek-córek w innych krajach. Kompromis wypracowała duńska prezydencja.

Wcześniej przedstawiciele wszystkich frakcji w komisji PE ds. gospodarczych i walutowych porozumieli się jednogłośnie w tej sprawie, dając tym samym impuls dla porozumienia ministrów.

"W swoich poprawkach (do dyrektywy CRD IV - PAP) zapewniliśmy krajom elastyczność (w ustanawianiu dodatkowych wymogów kapitałowych - PAP)" - powiedziała we wtorek PAP brytyjska, konserwatywna eurodeputowana z komisji Parlamentu Europejskiego Victoria Ford.

Porozumienie zakończyło wielomiesięczną batalię o kształt przepisów. Spory toczyły się głównie wokół postulatu Wielkiej Brytanii, która domagała się swobody w podejmowaniu decyzji o zwiększaniu kapitału w bankach. Przyjęty kompromis przewiduje, że państwa mogą swobodnie podejmować decyzje o podniesieniu zabezpieczeń kapitałowych do pięciu procent ponad minimum określone w międzynarodowym porozumieniu G20.

Ocena Komisji Europejskiej nie będzie wiążąca. Do rozstrzygnięcia pozostał też sposób rozwiązywania sporów między dużymi grupami kapitałowymi, a ich filiami w innych krajach. Jeśli jakieś państwo zwiększy zabezpieczenia kapitałowe w tych filiach, a spółka-matka w innym kraju się na to nie zgodzi, może dojść do mediacji, ale tylko wtedy kiedy Komisja Europejska zakwestionuje tę decyzję. To nie koniec prac nad przepisami w tej sprawie. Porozumienie unijnych ministrów otwiera natomiast drogę do porozumienia z europosłami. Wcześniej i oni uzgodnili swoje stanowisko.

Czytaj raport specjalny serwisu Biznes INTERIA.PL "Świat utknął w kryzysie finansowym"

W lutym agencja ostrzegała, że rozważa obniżenie not 114 europejskich banków z powodu kryzysu w strefie euro i obniżenia ocen wielu europejskich krajów.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

PAP/IAR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »