Agrofert złoży ofertę na Police

Agrofert złoży ofertę na Police... ...ale stracił szansę na przejęcie ZA Kędzierzyn Anna Bytniewska Czeski Agrofert chce złożyć ofertę wiążącą na kupno ZCh Police. W wyniku jego protestów w sprawie ZA Kędzierzyn MSP nie dopuści go dalszej gry o kupno akcji tej firmy.

Agrofert złoży ofertę na Police...

...ale stracił szansę na przejęcie ZA Kędzierzyn

Anna Bytniewska

Czeski Agrofert chce złożyć ofertę wiążącą na kupno ZCh Police. W wyniku jego protestów w sprawie ZA Kędzierzyn MSP nie dopuści go dalszej gry o kupno akcji tej firmy.

Czeski Agrofert chce złożyć ofertę wiążącą na kupno ZCh Police. W wyniku jego protestów w sprawie ZA Kędzierzyn MSP nie dopuści go dalszej gry o kupno akcji tej firmy. Resort przesunął natomiast termin składania ofert na Police z 25 maja na 4 czerwca, by dać więcej czasu inwestorom na tworzenie konsorcjów.

Agrofert zamierza złożyć ofertę wiążącą na zakup akcji Zakładów Chemicznych Police. Firma prowadzi negocjacje z marokańskim dostawcą fosforytów dla polickiej spółki - prawdopodobnie z firmą OCP. Przedstawiciele Agrofertu twierdzą, że fakt przesunięcia terminu składania ofert wiążących na ZCh Police z 25 maja na 4 czerwca daje więcej czasu na dopracowanie szczegółów współpracy.

Reklama



Kędzierzyn bez Czechów

Czeski koncern nie ma natomiast szans wzięcia udziału w prywatyzacji Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Aldona Kamela-Sowińska, minister skarbu, zapowiedziała, że nie będzie negocjować już z Agrofertem w sprawie kędzierzyńskich Azotów. Przypomnijmy: Agrofert zwrócił się do MSP z propozycją, aby nakłonił zarząd Kędzierzyna od udzielenia szerszych informacji o stanie firmy. Wówczas Czesi byliby gotowi uczestniczyć w prywatyzacji firmy. Na placu boju o Kędzierzyn zostali więc Farm Agro Planta, prowadząca obecnie negocjacje w sprawie utworzenia konsorcjum z Enterprise Investors i Renaissance Partners oraz Ciech, który nie znalazł się na krótkiej liście inwestorów dla Polic. Mimo to ma szansę na pozostanie inwestorem w tej spółce, gdyż rozmawia z Orlenem i Anwilem na temat utworzenia konsorcjum. Orlen co prawda wycofał się z Kędzierzyna, ale jeżeli utworzy konsorcjum z Ciechem na Police, i tak będzie miał pośredni wpływ na kędzierzyńskie Azoty.

- Rozmowy na temat utworzenia konsorcjum wciąż trwają. Ostateczne decyzje co do tego, czy zostanie ono utworzone, zapadną dopiero w przyszłym tygodniu. Inwestorzy muszą zapoznać się dokładnie z raportami napływającymi po przeprowadzonym w Policach due diligence, które zakończyło się 18 maja. Wówczas zdecydujemy, czy w ogóle zaangażować się w tę firmą - mówi Krzysztof Kamiński, członek zarządu Anwilu.



Skromny wybór

Orlen nie chce wypowiadać się na temat prowadzonych z Ciechem rozmów, zasłaniając się tajemnicą handlową. W branży mówi się o tym, że MSP może powtórzyć zaproszenie do rokowań w sprawie zakupu akcji Kędzierzyna. Minister Kamela-Sowińska wprawdzie podała terminy: 15 czerwca - jako termin wybrania inwestora do ostatecznych negocjacji w sprawie sprzedaży spółki, oraz 30 lipca - jako czas finalizacji procesu prywatyzacji. Nie oznacza to jednak, że resort już podjął decyzję o wyborze konkretnego inwestora. Wybór jest skromny: Ciech albo Farm Agro Planta. Ciech nie ma funduszy potrzebnych na rozwój Kędzierzyna, czyli 700-800 mln zł i nie ma odpowiedniego know-how, a FAP prowadzi negocjacje z poważnymi partnerami - funduszami inwestycyjnymi. Tyle tylko, że one jeszcze nie zdecydowały się ostatecznie na współpracę.

- Nie wiem, czy resort dobrze zrobił nie podejmując dalszego dialogu z Agrofertem - najpoważniejszym oferentem na Kędzierzyn - zastanawia się jeden z ekspertów branży chemicznej.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: kupno | konsorcjum | negocjacje | MSP | firmy | agrofert | Police | resort
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »