Andrzej Domański zapowiedział działania na rzecz obniżenia cen energii w UE
Andrzej Domański rozmawiał z ministrami finansów Francji i Niemiec w ramach spotkania Trójkąta Weimarskiego. Potem wygłosili wspólne oświadczenie, w którym poinformowali o priorytetach polskiej prezydencji w UE. Będą to m.in. działania mające na celu zwiększenie konkurencyjności UE, obniżenia cen energii i zwiększenie bezpieczeństwa i pomoc Ukrainie.
"To jest ten moment kiedy europejskie gospodarki potrzebują jedności, współdziałania i dialogu [...] Priorytety naszej prezydencji są jasne. Po pierwsze - finansowanie bezpieczeństwa w różnych jego wymiarach w tym jego najbardziej podstawowym wymiarze - obrony naszych granic, obrony naszego terytorium, czyli finansowania wysiłku obronnego" - powiedział Andrzej Domański po spotkaniu ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego.
Domański stwierdził, że "musimy wspólnie, razem odbudować konkurencyjność Europy". "Aby to było możliwe, musimy zdejmować krok po kroku nadmierne biurokracje, które ciążą nad europejskimi firmami" - powiedział, dodając, że potrzebujemy "stabilnego, przewidywalnego prawa, aby firmy chciały z powrotem inwestować i tworzyć dobrze płatne miejsca pracy".
Ministrowie rozmawiali także o Unii Rynków Kapitałowych. "Wiemy, że to czego brakuje Europie to kapitału, który byłby efektywnie inwestowany w rozwój europejskich firm i przedsiębiorstw" - powiedział Domański, dodając, że "aby ten rozwój były możliwy, potrzebujemy mądrych i efektywnie działających rynków, które będą sprawiały, że kapitał będzie efektywnie alokowany".
Szefowie finansów Trójkąta Weimarskiego rozmawiali też o cenach energii na rynku. Domański przyznał, że "są one dwu trzykrotnie wyższe niż w USA czy niektórych państwach azjatyckich". "Musimy podjąć działania na rzecz tworzenia mądrych polityk dotyczących obniżania cen energii w średnim i długim horyzoncie" - zaznaczył.
Szef polskich finansów zapowiedział także, że priorytetem dla Polski będzie stabilne i bezpieczne wsparcie dla Ukrainy, a "Polska będzie aktywnie pracować na rzecz 15. i 16. pakietu sanacji".
Minister finansów Francji Antoine Armand powiedział, że "Francja uważa, iż prezydencja Polski to istotnym moment dla UE, który być może wprowadzi zmianę dla całej Unii Europejskie". "Zwłaszcza że u wrót Europy cały czas toczy się wojna" - dodał. Minister finansów Francji zgodził się z tym, że konieczne są działania na rzecz "powrotu konkurencyjności do Europy".
"Potrzebujemy inwestycji publicznych, prywatnych, potrzebujemy bardzo głębokich reform i pogłębienia rynku unijnego" - stwierdził. Szef finansów Niemiec Jörg Kukies powiedział z kolei, że: "Polska przejmuje prezydencje w sytuacji geopolitycznej, którą określiłby jako ciężką". Zgodził się ze swoimi przedmówcami, że "Europa i Unia Europejska tracą konkurencyjność", a następnie podkreślił, że Niemcy i Francja w pełni zgadzają się z przedstawionymi przez Polskę priorytetami. "Musimy pójść w kierunku cyfrowym, w kierunku neutralności klimatycznej" - mówił Kukies.
"Wiemy, że powodem naszych problemów jest brak inwestycji prywatnych [...] dlatego Unia Rynków Kapitałowych jest taka ważna" - dodał także. Kukies poruszył również kwestię Ukrainy. Powiedział, że "to są wyzwania związane nie tylko z ludzkim cierpieniem, ale także tym, jak należy finansować państwo ukraińskie". "Stoimy po stronie Ukrainy" - oświadczył, przypomniawszy, że "Francja, Polska i Niemcy należą do państw najbardziej wspierających Ukrainę zarówno pod względem finansowym, jak i militarnym". "Mamy zgodność co do tego, że nasza współpraca w zakresie obronności i bezpieczeństwa musi zostać wzmocniona" - powiedział Kukies.