Andrzej Duda o CPK: Największe samoloty będą przywoziły sprzęt i żołnierzy

- To jest nasz wkład w rozwój Unii Europejskiej - tak prezydent Andrzej Duda odniósł się do planów budowy CPK. Zdaniem prezydenta, budowa CPK ma duże znaczenie w kontekście militarnego bezpieczeństwa Polski.

Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek 27 maja z przedstawicielami samorządu terytorialnego w Turku (odwiedził też Konin) w województwie wielkopolskim. Prezydent odniósł się między innymi do kwestii Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Realizując tak wielkie inwestycje, jesteśmy przekonani, że realizujemy je także po to, by rozwijała się Europa. To jest nasz wkład w rozwój Unii Europejskiej - mówił Andrzej Duda. Dodał, że budowa CPK ma wielkie znaczenie w kontekście bezpieczeństwa Polski.

- Największe samoloty transportowe będą przywoziły tu sprzęt i żołnierzy, jeżeli będzie taka potrzeba. Potrzebujemy tej infrastruktury - wyjaśnił prezydent Duda.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził też Konin. Podczas spotkania z mieszkańcami Konina i powiatu konińskiego A.Duda podkreślił, że CPK jest z jego perspektywy kluczową inwestycją. "Będę walczył o Centralny Port Komunikacyjny, który jest także blisko państwa i będzie stanowił dla was bardzo odczuwalną, w sensie najbardziej pozytywnym, nową formę otwarcia się na świat" - powiedział prezydent.

Duda zapowiedział, że dzięki CPK "będą mogły przylatywać do nas największe samoloty, będziemy mieli hub przeładunkowy, przesiadkowy, będziemy mieli impuls rozwojowy". "Ale przede wszystkim będziemy mieli także dodatkowo wzmocnione strategiczne bezpieczeństwo" - zaznaczył.

Reklama

Prezydent podkreślił, że na tak dużym lotnisku będą mogły lądować największe wojskowe samoloty transportowe. "Po to, by w przypadku zagrożenia mogli przylecieć tutaj nasi sojusznicy, żeby mogli tu przylecieć żołnierze, żeby mógł tu przylecieć dodatkowy sprzęt do obrony Rzeczypospolitej, do obrony NATO" - dodał.

Andrzej Duda: Nie można pozwolić, by ta inwestycja została zablokowana

Prezydent przekonywał, że "nie wolno pozwolić, by ta inwestycja została zablokowana". - Wielkie inwestycje, jak elektrownie atomowe, CPK czy w ogóle nasze porty, to też kwestia naszego bezpieczeństwa - zaznaczył. Wyjaśnił, że w razie potrzeby CPK umożliwi przerzut znacznych sił sojuszniczych.

Przypomnijmy: Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Prezydent apelował, by zabiegać o inwestycje w Polsce. - Musimy o te interesy walczyć - mówił Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda w Dniu Samorządu Terytorialnego przekonywał też, że Polska jest w "absolutnej awangardzie", jeśli chodzi o najlepsze wykorzystanie szans płynących z członkostwa w Unii Europejskiej.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: CPK | Andrzej Duda | budowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »