Anglia: fiskus ulży emigrantom

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała że w projekcie zmian podatkowych, jaki przedstawi rząd w przyszłym tygodniu, znajdzie się rozwiązanie "radykalnie łagodzące dotkliwość obowiązujących obecnie przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania".

"Pragnę uspokoić wszystkich Polaków pracujących za granicą, a szczególnie w Wielkiej Brytanii" - powiedziała Gilowska dziennikarzom na pokładzie samolotu, którym polska delegacja wróciła w piątek ze szczytu UE.

Wicepremier podkreśliła, że choć z Wielką Brytanią "obowiązuje nas umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą negocjujemy i to potrwa prawdopodobnie do końca tego roku", to "obowiązujące obecnie przepisy dają pewne pole manewru do zmiany stanu rzeczy bez oczekiwania na zmiany w umowie międzypaństwowej".

Jak wyjaśniła, chodzi o art. 21, ust. 1, pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który został zmieniony w październiku 2003 roku. "Chodzi o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu krotności diet służbowych przez wszystkie osoby legalnie pracujące za granicą" - tłumaczyła.

Reklama

Zmiany w dietach

Gilowska podkreśliła, że w przygotowywanym przez jej resort pakiecie zmian w ustawach podatkowych, które zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, rząd przywróci poprzednie brzmienie tego przepisu. Zaznaczyła, że oznacza to "brak ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów liczby diet do 30 (rocznie)".

Według niej, w ten sposób Polacy pracujący np. w Wielkiej Brytanii "będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów kwotę około 30 funtów brytyjskich dziennie, więc około 900 funtów miesięcznie". Wicepremier zaznaczyła, że rząd chce, by pakiet ten wszedł w życie z początkiem 2007 roku, ale "z możliwością stosowania niektórych przepisów do rozliczeń za rok 2006". Zmiana, o której powiedziała Gilowska, znajduje się już w rządowym pakiecie. Oceniła, że "skutki dla budżetu państwa (proponowanej zmiany) mogą być poważne".

Gilowska zadeklarowała też przegląd "pozostałych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, ponieważ każdorazowo umowy te regulują nieco inaczej sytuację naszych obywateli pracujących za granicą". "Wszystko co może szybko zrobić rząd, to wprowadzić zmiany do ustaw wprowadzających zmiany do ustaw opodatkowujących dochody osobiste" - powiedziała. Wicepremier oceniła, że "proponowana przez rząd zmiana będzie satysfakcjonująca dla wszystkich zainteresowanych, którzy podejmują legalnie pracę za granicą".

Wczoraj lider PO Donald Tusk poinformował na konferencji prasowej, że PO podjęła w sprawie podwójnego opodatkowania Polaków pracujących za granicą, inicjatywę legislacyjną, "aby ci wszyscy, którzy chcą wrócić do Polski z zarobionymi pieniędzmi, nie musieli płacić po raz drugi podatku".

"Przygotowaliśmy własny projekt zmiany Ordynacji podatkowej, wprowadzający zmianę w jednym artykule. Jest to zmiana polegająca na tym, że Sejm chce dać kompetencje ministrowi finansów, by w przypadku osób pracujących za granicą, minister finansów mógł zaniechać poboru podatku w Polsce, kiedy oni wracają" - wyjaśnił Zbigniew Chlebowski.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Gilowska | wicepremier | minister | Anglia | fiskus | minister finansów | rząd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »