Asia Jurek i Łukasz Żrodowski ambasadorami konkursu naukowego "Bohaterowie przyszłości"

Asia Jurek, 18-letnia twórczyni unikatowej metody leczenia raka oraz Łukasz Żrodowski, 21-letni wynalazca, zajmujący się technologią druku 3D, wspierają konkurs naukowy "Bohaterowie Przyszłości", zorganizowany przez BASF.

Czy będąc jeszcze w liceum lub na początku studiów można mieć znaczący wkład w rozwój nauki? Można! Potwierdzają to swoimi dokonaniami 18-letnia Asia Jurek i 21-letni Łukasz Żrodowski, młodzi polscy naukowcy. Dzielą się przy tym swoimi doświadczeniami z uczestnikami konkursu "Bohaterowie Przyszłości".

Asia Jurek opracowała podczas stażu na Uniwersytecie Warszawskim pod opieką dr Eweliny Zabost unikalny sposób dostarczania leków bezpośrednio do komórek nowotworu, dzięki czemu lek trafia dokładnie tam, gdzie powinien, do tego - w określonym czasie po operacji. W tym roku zdaje maturę i postanowiła wesprzeć uczestników konkursu naukowego, organizowanego przez portal Chemiatomy.pl i BASF.

Reklama

Łukasz Żrodowski ma indywidualny tok studiów na Wydziale Inżynierii Materiałowej na Politechnice Warszawskiej i pod kierunkiem dr Rafała Wróblewskiego zajmuje się drukiem 3D - laserowym przetapianiem proszków szczególnie ze szkieł metalicznych i materiałów nanokrystalicznych. Zgłosił do Urzędu Patentowego "Sposób wytwarzania trójwymiarowych obiektów z termoplastów i drukarka 3D" oraz pracuje nad dwoma dalszymi patentami, także dotyczącymi druku 3D.

"Uczyń świat lepszym dzięki nauce"

Konkurs naukowy "Bohaterowie przyszłości" ruszył w grudniu 2014 r. w Czechach, Rumunii i Serbii, a w styczniu 2015 r. - w kolejnych 7 krajach europejskich. W Polsce konkurs rozpoczął się 15 stycznia. Jego celem jest zaznajomienie uczniów gimnazjów i szkół średnich z nauką oraz zwrócenie ich uwagi na rolę, jaką nauka odgrywa w codziennym życiu oraz w zapewnieniu zrównoważonego rozwoju w przyszłości.

Hasło "Uczyń świat lepszym dzięki nauce" pod którym odbywa się konkurs, jest mi bardzo bliskie - mówi Asia Jurek. - Uważam, że wykorzystując rozum i kreatywność oraz naukową dyscyplinę można zrobić wiele dobrego. Tym bardziej cieszę się, że mogę wesprzeć jego uczestników, z których część z pewnością jest w moim wieku.

Asia Jurek i Łukasz Żrodowski uważają, że każda pomoc dla młodych naukowców jest nieoceniona. Dlatego chętnie dzielą się swoimi poradami na temat tego, jak z sukcesem brać udział w konkursach naukowych i rozwijać swoją karierę:

Podpatruj innych! Szukaj, czytaj, słuchaj, jak inni naukowcy i pasjonaci nauki podchodzą do rozwiązywania problemów. Wspaniałe pomysły zazwyczaj nie przychodzą do głowy z próżni, tylko na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczeń - Twoich i innych. Im więcej wiesz, tym więcej możesz wymyślić!

Niech Twój pomysł rozwiązuje konkretny problem! W konkursach naukowych konieczne jest znalezienie rzeczywistego problemu i rozwiązanie go w sposób naukowy. Idealizm jest ważną cechą naukowca, ale jeżeli chcesz być skuteczny, musi iść w parze z realizmem. Wymagaj tego od siebie i członków swojego zespołu.

Nie wszystko się uda! Przy planowaniu pracy pamiętaj, że popełnisz błędy. Jeżeli nie zaplanujesz na nie dodatkowego czasu, może się okazać, że nie zdążysz z oddaniem projektu na zadany termin.

Znajdź naukowego opiekuna. Jeżeli chcesz rozwijać się dalej, do czego szczerze zachęcam, powinieneś jako początkujący naukowiec znaleźć osobę, która będzie Cię wspierać - czyli opiekuna naukowego. Bez niego po prostu nie dasz sobie rady! Na wstępie zwróć się do swojego nauczyciela - będzie szczęśliwy, mogąc Ci pomóc w rozwijaniu naukowej pasji. Gdy Twoje zainteresowania i wiedza zaczną wykraczać poza mury szkolne - szukaj naukowców na uczelniach w kraju i za granicą o specjalności, która Cię interesuje. Po prostu zapytaj ich, czy nie są zainteresowani wsparciem Twojego pomysłu. Przedstaw mu swoje zainteresowania, projekt, nad którym chciałbyś pracować i swój entuzjazm. Nie ma rzeczy niemożliwych!

Asia Jurek w swoich działaniach kieruje się inspirującym aforyzmem Napoleona Hilla "Cokolwiek umysł ludzki jest w stanie wymyśleć i w co uwierzyć, może też osiągnąć" - uważa, że to szczera prawda!

Łukaszowi Żrodowskiemu przyświecają zaś słowa Petera Hammilla: "Nie ma innej drogi ucieczki niż ta do przodu".

O konkursie

Poprzez konkurs naukowy "Bohaterowie Przyszłości" BASF poszukuje przyszłych młodych wynalazców, którzy potrafią w kreatywny sposób wykorzystywać innowacje naukowe do wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku. Zadaniem zespołów złożonych z uczniów gimnazjów i szkół średnich jest przeprowadzenie badań naukowych i opracowanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań problemów istniejących w lokalnej społeczności. Problemy mogą polegać na marnotrawieniu energii elektrycznej w szkole lub nadmiernej produkcji odpadów - chodzi o to, aby rozwiązać problem za pomocą metod naukowych. Przygotowując i wprowadzając w życie rozwiązań problemów, uczniowie powinni zrozumieć, że nauka, a w szczególności chemia, jest ważnym narzędziem służącym zrównoważonemu rozwojowi.

Zadaniem zespołów szkolnych biorących udział w konkursie naukowym "Bohaterowie przyszłości" jest zidentyfikowanie, przy pomocy nauczyciela prowadzącego, problemu istniejącego w lokalnym środowisku. Następnie zespoły powinny razem z nauczycielem prowadzącym przeanalizować problem oraz znaleźć rozwiązanie i wprowadzić je w życie. Do wykonania zadania potrzebna będzie wiedza teoretyczna i naukowe zainteresowania młodzieży. Przyda się też kreatywność i bogata wyobraźnia. Najlepsze pomysły mogą posłużyć jako dobry przykład, bądź zainspirować innych do wprowadzenia zmian i zastosowania zrównoważonych rozwiązań.

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać prezentację lub nagranie wideo pokazujące zrównoważone rozwiązanie opracowane przez zespół za pośrednictwem strony http://www.chemiatomy.pl do końca kwietnia 2015 r. Prace zgłoszone do konkursu będą oceniane przez profesjonalne jury, a najlepsze zespoły otrzymają cenne nagrody.

Pobierz darmowy: PIT 2014

Dowiedz się więcej na temat: konkurs | bohaterowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »