Balcerowicz doceniony i odznaczony
Zachowanie tego, co udało się dotąd osiągnąć: mocnego pieniądza i stabilnego tempa inflacji - takie powinny być, zdaniem ustępującego prezesa NBP Leszka Balcerowicza, najważniejsze zadania jego następcy.
Balcerowicz otrzymał w środę od Związku Banków Polskich nagrodę specjalną, w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju bankowości polskiej. Statuetkę Mikołaja Kopernika przyznano pierwszy raz w 16- letniej historii ZBP.
"Następny prezes NBP powinien wykonywać podstawowe obowiązki, które są określone przez Konstytucję" mówił podczas uroczystości prezes Narodowego Banku Polskiego. "Najważniejsze, to zachowanie tego, co udało się osiągnąć: mocny pieniądz, stabilne tempo inflacji - to wymaga czujności" - dodał Balcerowicz.
Podkreślił też, w rozmowie z dziennikarzami, że NBP pracuje na rzecz społeczeństwa, ponieważ niska inflacja i stabilny pieniądz mają wpływ na jakość życia.
Balcerowicz nie chciał mówić o swoich obawach związanych z brakiem kandydatury nowego prezesa NBP. "Nie chciałbym dodawać jakichkolwiek wypowiedzi do sytuacji i tak już skomplikowanej" - powiedział. Kadencja Balcerowicza upływa 10 stycznia.
Prezes NBP nie powiedział, czy zwoła posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Dodał, że na takie pytania będzie odpowiadał za tydzień, gdy NBP będzie przedstawiać raport z działalności. Zwołać posiedzenie RPP może, zgodnie z prawem, tylko prezes NBP.
Nazwisko kandydata na szefa banku centralnego może zostać podane w środę. Poprzedni kandydat - Jan Sulmicki - wycofał się.
Balcerowicz zwrócił uwagę, że NBP stał się równorzędnym partnerem dla instytucji międzynarodowych, a pozycja polskiego banku centralnego zależy w znacznej części od osób w nim zatrudnionych. Pytany o dalszą pracę, po odejściu z NBP, Balcerowicz powiedział, że "nie nastawia się na bezczynność". "Do wyboru mam 10 różnych propozycji, w większości z zagranicy. Z tego skonstruuję jakiś zrównoważony pakiet działalności" - dodał. Zapowiedział, że będzie dążył do tego, by większość czasu spędzać w Polsce. Balcerowicz zamierza nadal pracować w Szkole Głównej Handlowej, gdzie jest szefem katedry, prowadzić badania naukowe dotyczące rozwoju. Chce się też zająć edukacją obywatelską. "To wiedza, która jest użyteczna dla ludzi, którzy chcą być świadomymi obywatelami niepodległej Polski i nie chcą się dać oszukiwać" - powiedział.
Leszek Balcerowicz jest ekonomistą, prof. Szkoły Głównej Handlowej, doktorem honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych. Jest autorem reform gospodarczych w Polsce rozpoczętych po upadku komunizmu. Był wicepremierem i ministrem finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie. Wyróżniany prestiżowymi nagrodami oraz odznaczeniami, w tym Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym za wkład w transformację ustrojową w Polsce.