Barbara Kopeć: Jeszcze łatwiejsza profilaktyka

"Cztery sieci laboratoriów diagnostycznych stowarzyszone w Forum Medycyny Laboratoryjnej wraz ze stowarzyszeniem MedTech Polska stworzyły serwis wspierający program Profilaktyka 40 PLUS - największy dotąd program badań diagnostycznych Ministerstwa Zdrowia skierowany do osób, które ukończyły 40 rok życia. Program został uruchomiony 1 lipca br." - przypomina Barbara Kopeć, przewodnicząca Forum Medycyny Laboratoryjnej Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej.

"Jesteśmy uczestnikami programu od samego początku. Zakłada on że pacjent sam tworzy na platformie e-skierowanie na badanie i znajduje dogodny punkt pobrań. Niestety, dotąd na badania zgłosiła się niewielka część z ponad 22 milionów osób spełniających kryteria wiekowe. W Polsce profilaktyka nie jest zbyt popularna, a przecież podstawowe badania są dostępne i niedrogie. Wydaje się że program nie był wystarczająco promowany - chcemy zatem go wesprzeć".

   "Polaków trzeba zachęcić do badań przynajmniej raz w roku. To ważne zwłaszcza teraz - warto by bezpłatnie zbadali się wszyscy ozdrowieńcy po covidzie lub osoby, które podejrzewają że chorowały" - zachęca Barbara Kopeć. "W sumie to 3 mln Polaków, ale nie ma obaw - na pewno sobie poradzimy. Na stronie rządowej jest ponad 1800 punktów pobrań, z czego 550 należy do firm zrzeszonych w Forum Medycyny Laboratoryjnej. Krytycy programu mówią, że nie są weń zaangażowani lekarze, ale pacjenci otrzymują wyniki badania wraz z zakresem referencyjnym". Pacjent może je porównać. Jeśli wynik nie mieści się w normie, należy skonsultować się z lekarzem".

Reklama

   "Badania są istotną częścią profilaktyki zdrowotnej. Pozwalają uniknąć powikłań - uciążliwych w leczeniu i kosztownych, dla nas samych i dla pracodawców. Choćby osoba chora na cukrzycę, która regularnie się bada i stosuje do zaleceń lekarzy - jej długość życia i zdolność do pracy zwiększa się wielokrotnie. Procedura jest prosta: wystarczy wejść na platformę www.pacjent.gov.pl lub www.profilaktyka40plus.com - pacjent prowadzony jest krok po kroku. Na końcu generowane jest e-skierowanie i pokazana mapa punktów gdzie można je zrealizować. Osobom starszym mogą pomóc dzieci czy wnuki, można też po prostu zadzwonić pod numer infolinii Ministerstwa Zdrowia" - zachęca Barbara Kopeć, przewodnicząca Forum Medycyny Laboratoryjnej Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Wojciech Szeląg

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »