Bardzo dobre dane o polskiej inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 3,8 proc. w stosunku do sierpnia 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 3,8 proc. rok do roku i spadły o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2012 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,3 proc. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie spadki cen żywności (o 1,3 proc.), a także odzieży i obuwia (o 2,8 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,28 pkt proc. i 0,13 pkt proc. Wyższe ceny towarów i usług w zakresie transportu (o 0,7 proc.) oraz mieszkania (o 0,1 proc.), podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc. i 0,03 pkt proc.

Reklama

Sierpień to drugi z kolei miesiąc br., w którym odnotowano spadek cen żywności (o 1,3 proc., wobec 2,2 proc. w lipcu br.). Najbardziej potaniały warzywa (o 9,0 proc.) i owoce (o 8,4 proc.). Obniżyły się ceny masła (o 1,7 proc.), a także artykułów w grupie "mleko, sery i jaja" (o 0,4 proc.), w tym jaj - o 2,1 proc., serów - o 0,2 proc., mleka -o 0,1 proc., przy nieznacznym wzroście cen artykułów w grupie "jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne" - o 0,1 proc. Mniej niż w lipcu br. płacono także za ryż (o 0,2 proc.) oraz cukier (o 0,1 proc.). Wyższe niż przed miesiącem były natomiast ceny przetworów młynarskich i makaronów (po 0,3 proc.). Ceny mięsa wzrosły przeciętnie o 0,2 proc., w tym mięsa wieprzowego - o 0,3 proc., wołowego - o 0,1 proc., przy spadku cen drobiu - o 0,2 proc. Za wędliny należało zapłacić o 0,3 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. W sierpniu br. podrożało także pieczywo, wyroby cukiernicze i miód oraz ryby (po 0,2 proc.). Ceny napojów bezalkoholowych wzrosły przeciętnie o 0,2 proc., w tym herbaty - o 0,6 proc., soków - o 0,3 proc., wód mineralnych lub źródlanych - o 0,2 proc., przy nieznacznie niższych cenach kawy - o 0,1 proc. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,2 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Napoje alkoholowe podrożały o 0,1 proc.

W sierpniu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 4,2 proc., a odzieży - o 2,2 proc.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. o 0,1 proc. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,1 proc.). Zanotowano wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,2 proc.). Ceny w zakresie wywozu nieczystości (śmieci) utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem. W nieznacznym stopniu podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.). Ceny nośników energii były wyższe niż w lipcu br. o 0,1 proc., w tym opału i energii cieplnej - po 0,3 proc. W sierpniu br. towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podrożały przeciętnie o 0,1 proc. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za środki do prania i czyszczenia (o 0,6 proc.). Potaniały natomiast meble i elementy meblarskie (o 0,3 proc.) oraz sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,2 proc.).

Sierpień br. to kolejny miesiąc, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3 proc.). Droższe niż przed miesiącem były artykuły farmaceutyczne (o 0,3 proc.). Podrożały także usługi stomatologiczne (o 0,2 proc.) i lekarskie (o 0,1 proc.).

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w lipcu br. o 0,7 proc. Po obniżkach cen notowanych od maja br., w sierpniu br. wzrosły ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 0,9 proc.), w tym oleju napędowego - o 1,6 proc., a benzyn silnikowych - o 1,0 proc. Utrzymała się natomiast spadkowa tendencja cen gazu ciekłego, za który płacono o 1,5 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Wyższe niż w lipcu br. były opłaty za usługi transportowe (o 1,3 proc.).

Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego w lipcu br. Odnotowano spadek cen sprzętu telekomunikacyjnego (o 0,8 proc.).

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Droższe niż w lipcu br. były książki (o 0,8 proc.). Obserwowano także podwyżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 0,2 proc., w tym za granicą - o 0,5 proc.). Ceny turystyki zorganizowanej w kraju kształtowały się na poziomie notowanym przed miesiącem. Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,7 proc.).

Opłaty związane z edukacją były wyższe niż w lipcu br. o 0,1 proc.

W sierpniu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,2 proc.).

Spośród innych towarów i usług, w sierpniu br. podrożały wyroby kosmetyczne i perfumeryjne oraz środki do higieny osobistej (po 0,6 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,1 proc.). Odnotowano natomiast nieznaczną obniżkę opłat w zakresie ubezpieczeń (o 0,1 proc.).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. r., wyniósł 3,8 proc. (wobec 4,0 proc. w lipcu br.) i utrzymał się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,0 proc.), wzrost cen żywności (o 5,4 proc.), a także w zakresie transportu (o 6,5 proc.), które pod-niosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,31 pkt proc., 1,16 pkt proc. i 0,60 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 5,1 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,24 pkt proc.

---------------

OPINIE EKSPERTÓW

Matysiak: Do końca roku inflacja spadnie do około 3,2 proc.

Wojciech Matysiak, ekonomista Pekao o czwartkowych danych GUS dotyczących inflacji w sierpniu: "Inflacja CPI wyniosła w sierpniu -0,3 proc. miesiąc do miesiąca i 3,8 proc. rok do roku wobec 4,0 proc. rok do roku miesiąc wcześniej. Odczyt był zgodny z medianą oczekiwań rynkowych. (...) Oczekujemy, że do końca roku inflacja spadnie do poziomu około 3,2 proc. Szacujemy, że osiągnięcie celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.) będzie możliwe w połowie przyszłego roku. Spadkowi inflacji w kolejnych miesiącach może sprzyjać obniżenie presji kosztowej w ostatnich miesiącach, choć w tym kontekście niepokojące są silne wzrosty cen paliw w ostatnich tygodniach, które mogą ponownie istotnie podnieść koszty transportu towarów. Ważnym zagrożeniem inflacyjnym w drugim półroczu są ceny żywności. W ostatnich tygodniach ceny zbóż na rynkach terminowych utrzymywały się na wysokich poziomach w konsekwencji kolejnych obniżek prognoz zbiorów na świecie. Uważamy, że obniżające się wskaźniki inflacyjne (zarówno CPI jak i PPI), a także słabe dane ze sfery realnej skłonią Radę Polityki Pieniężnej do obniżek stóp procentowych. W naszej ocenie pierwszej obniżki stóp o 25 pb. należy oczekiwać już na najbliższym posiedzeniu. Kolejne cięcie stóp możliwe jest w listopadzie, przy okazji publikacji następnej projekcji inflacyjnej, w wyniku czego stopa referencyjna NBP zostałaby obniżona do poziomu 4,25 proc."

Morawski: Inflacja będzie nadal spadać

Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości o czwartkowych danych GUS dotyczących inflacji w sierpniu: "Inflacja w sierpniu wyniosła 3,8 proc., wobec 4 proc. w lipcu i zgodnie z moją prognozą. O osłabieniu presji inflacyjnej świadczy nie tylko spadek samej inflacji, ale również jej struktura - wyraźnie obniża się inflacja bazowa netto, nieuwzględniająca żywności i energii. W sierpniu inflacja bazowa wyniosła ok. 2 proc., wobec 2,3 proc. w lipcu. W ujęciu miesięcznym wyniosła -0,16 proc. Jest to efekt niskiej dynamiki popytu konsumpcyjnego i bardzo niskiej presji płacowej. Ponieważ dynamika PKB spada coraz głębiej poniżej potencjału polskiej gospodarki, spadek inflacji powinien być kontynuowany w kolejnych miesiącach i kwartałach. Dzisiejsze dane wspierają prognozę obniżki stóp procentowych o 0,25 pkt proc. na październikowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej".

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »