Będą 22 województwa zamiast 16? Na biurku premiera wylądowało pismo

Na biurko premiera Donalda Tuska trafił list w sprawie nowego podziału administracyjnego Polski. Prezydent Włocławka uważa, że miasta średniej wielkości są poszkodowane obowiązywaniem dotychczasowego podziału na regiony i proponuje, żeby liczba województw zwiększyła się z obecnych 16 do 22. Powołuje się na naukowców, którzy twierdzą, że zmiana jest potrzebna. Kilka miesięcy temu przedstawili kilka wariantów nowej mapy Polski - wśród nich znalazła się również propozycja zakładająca zredukowanie liczby województw do 12.

- Napisałem list do premiera Donalda Tuska, w którym apeluję o pochylenie się nad obecnym podziałem administracyjnym Polski i dokonanie odpowiedniej korekty - poinformował prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki z Nowej Lewicy. 

Polityk zwrócił się do premiera o powołanie rządowo-samorządowego zespołu ds. zrównoważonego rozwoju, który zająłby się "uporządkowaniem podziału administracyjnego". 

Nowy podział administracyjny Polski? Prezydent Włocławka chce 22 województwa zamiast 16

Zgodnie z nowym podziałem administracyjnym proponowanym przez prezydenta Włocławka, liczba województw miałaby wzrosnąć do 22. Zarządzany przez Kukuckiego Włocławek miałby utworzyć nowe województwo wspólnie z Płockiem. Oznaczałoby to, że miasta przestałyby być częścią odpowiednio: województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

Reklama

- Promowanie pięciu, sześciu ośrodków i "pompowanie" w nie wielkich pieniędzy jest tak naprawdę deptaniem potencjału, który wpisuje się w zrównoważony rozwój państwa, który stoi u podstaw Unii Europejskiej i UE przeznacza na to środki - uważa prezydent.

Jak poinformował, impulsem do napisania listu do premiera była ekspertyza Instytutu Sobieskiego. Dla niego najbliższy jest wariant podziału Polski na jeszcze mniejsze ośrodki, zamieszkałe przez 2-2,5 mln osób. Powodem ma być fakt, że istnieją województwa, które mają 5 mln mieszkańców i województwa z nieco ponad 1 mln mieszkańców. 

Prezydent Włocławka twierdzi, że obowiązujący układ administracyjny sprawia, że ludność ze średnich miast masowo migruje do miast wojewódzkich, a miasta średniej wielkości tracą na znaczeniu. - Te miasta rozwijają się na zaciągniętym hamulcu, a metropolie niewydolne komunikacyjnie, mieszkaniowo i pod wieloma innymi względami dostają środki, do których my mamy dostęp zablokowany - dodał. 

Kilka wariantów nowego podziału województw

Prezydent Włocławka powoływał się na jedną z propozycji przedstawionych przez Instytut Sobieskiego. Jak opisywał portalsamorzadowy.pl zakłada ona cztery warianty do wyboru

  • minimalny - taka sama liczba województw, ale ze skorygowanymi granicami; 
  • umiarkowany - utworzenie 20 województw;
  • równoważący - 22 województwa;
  • makroregionalny - zgoła odmienny od poprzednich; powrót do koncepcji dużych regionów (12 województw). 

Duże czy małe regiony? Na stole wariant z ograniczeniem liczby województw do 12

Jak tłumaczono wariant ograniczenia liczby województw z 16 do 12?

"Zamysłem powołania dużych województw nie jest jednak wzmacnianie metropolii kosztem ośrodków drugorzędnych. Zachowaniu wieloośrodkowych struktur służy odebranie największym miastom funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego" - możemy przeczytać w raporcie sporządzonego przez Instytutu Sobieskiego.

Wariant makroregionalny zakłada powołanie takich 12 województw

  • śląsko-częstochowskie - konurbacja śląsko-dąbrowska; 
  • warszawskie - ze stolicą w Warszawie; 
  • dolnośląskie - Wrocław; 
  • cieszyńsko-krakowskie - Kraków; 
  • północnomałopolskie - Lublin; 
  • mazursko-pomorskie - Trójmiasto; 
  • środkowopolskie - Łódź; 
  • kujawsko-mazowieckie (nadwiślańskie) - Bydgoszcz i Toruń
  • wielkopolskie - Poznań; 
  • przemysko-tarnowskie (podkarpackie) - Rzeszów; 
  • podlasko-mazowieckie - Białystok;
  • zachodniopomorskie - Szczecin.  

Jak jednak zaznaczyli autorzy, wdrożenie tego wariantu powinno następować stopniowo.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: województwa | pismo | Donald Tusk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »